Zar töreni nedir, nasıl yapılır?

Cinlere inanır mısın? Peki ya şeytan çıkarma? Merakınız bile onu keşfetmeniz için yeterli olacaktır. Korku filmlerini gerçek hayatta yaşamak istiyorsanız İran’da sizin için uygun bir yer biliyoruz. Zar töreni nedir, nasıl yapılır? Yeterince cesur olduğunu düşünüyor musun? “Zar Töreni” İran’ın güneyinde, özellikle Hormozgan ve Qeshm Adası’nda gerçekleştirilen özel ve korkutucu bir törenin adıdır., kötü ruhları ve hayaletleri insanların bedenlerinden çıkarmak için.

Yerli insanlar, ülkenin güney kıyılarına deniz dalgaları üzerinde giden bir tür dünya dışı rüzgar veya cin olduğuna inanırlar. Böylece insan vücuduna farklı şekillerde nüfuz eder. Olağan tedavilerden kurtulamayan hastalar muhtemelen Havai olmuş ve bedenlerine bir iblis ya da hayalet girmiştir. Bu nedenle zar töreni, insanlara sağlık getirmek için bir şeytan çıkarma için müzik eşliğinde yapılır. Zar töreni aslen Afrika kökenlidir ve İran töreninde Afrika müziğinin etkileri belirgindir. Ancak İran’ın Kuzey Afrika’dan farklı bir tarzı var.

zar töreni, zar töreni nedir, zar töreni nasıl yapılır,
Zar töreni nedir, nasıl yapılır?

Korkunç Zar töreni nasıl yapılır? Güney sahilindeki insanlar cinleri ve hayaletleri rüzgar olarak kabul ederler ve her rüzgarın insan vücuduna girebilecek bir cinleri olduğuna inanırlar. Kişi hastalandığında “Baba Zar” ve “Mama Zar” isimli bir kişiye götürürler. Bu insanlar cenaze törenleri düzenlemede ve hastaların vücutlarından iblisleri ve hayaletleri çıkarmada uzmandır. Baba zar veya Mama zar’ın birkaç kez Zar hastalığına yakalandığını ve rüzgar üzerinde yeterince kontrol sahibi olduğunu bilmek ilginçtir. Hastayı yedi gün boyunca insanlardan uzak tutarlar, bu süre içinde özel ilaçlar ve yağlar kullanarak kişiyi cenaze törenine hazırlarlar. Bu törenin kendine has kuralları vardır; örneğin, insanlar yüksek sesle konuşmamalı ve ayakkabı ile girmesine izin verilmemelidir.

Törenin en önemli kısımlarından biri de bireysel ve etkili müzik icrası. Yerliler, müziğin cinleri kibarlaştırdığına ve onları enfekte kişinin vücudundan çıkardığına inanır! Enstrümanlardan biri de tef. Ayrıca, herkesin özel enstrümanlar çalmasına izin verilmez. İyileşen kişilere daha sonra “Ahle Hava” deniyor. Ahle Hava’nın inanışlarına göre cinlerin farklı isimleri vardır ve dışarı çıkabilmeleri için gerçek isimleriyle anılmaları gerekir! Baba Zar elindeki bambuyla hasta bedene vurur ve cinlerden kişinin bedeninden çıkmasını ister! Elbette güneyde şeytan çıkarma ayinine inanmayan insanlar var. Hala korkmuyorsanız burası sizin için heyecan verici olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Dolgit krem ne işe yarar?

Sonraki Yazı

Pestil nedir, pestilin faydaları nelerdir?

İlgili Yazılar