Yayıncı olabilmek için neler önemli rol oynuyor? Hangi ekipmanlara sahip olmanız gerekiyor? Nasıl bir yol izlemelisiniz? Aradığınız her şey bu yazımızda tek tek incelenecek.

Yayıncı olabilmek için öncelikle izleyeceğiniz basit ve kolay sayılabilecek yolları kullanmanız gerekebilir. İzleyeceğiniz bu aşamalar sonucunda daha da detaya inerek kurulumunuz da bazı değişiklikler yapabilirsiniz ancak bu size ve vermek istediğiniz kaliteye bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

7 aşamada izlediğimiz ” Yayıncı olabilmek için neler gerekli? ” yazımızı gelin birlikte izleyelim.

7. Yayın platformlarında oluşturulmuş hesap

Yayın platformlarında oluşturulmuş hesaba ihtiyacınız olacak.

Yayıncılığın belki de ilk aşamasından biridir bir hesaba sahip olmak. En popüler yayın platformu olan Twitch’den bu işe başlayabilirsiniz. Basit olan bir kaç adımda vereceğiniz bilgiler dahilinde bir hesaba sahip olun.

6. Performansı iyi bir bilgisayar

Performansı iyi bir kurulum.

Yayıncı olabilmek için sadece sıradan bir bilgisayar işinizi görmeyebilir. Donanımlı bir bilgisayara sahip olmanız artı bir adımdır ancak bu platformlar sizden NASA bilgisayarlarından kullanmanızı da şart koşmaz. Twitch platformunun önerdiği bilgisayar özellikleri Intel Core i5-4670 işletim sistemi (veya AMD olarak eşiti), 8GB RAM ve Windows 7 veya daha yeni sürümleri işinize yarayacaktır.

5. İyi internet hızı

Hızlı internet önemli bir etken

Yayınlarınızda problem yaşamak istemiyorsanız bu aşama oldukça önemli. Hızlı internet demek iyi yayın akışı demek. İzleyenlerinize iyi bir kalitede yayın sunmak istiyorsanız internet yükleme hızınızın minimum 3 MB olması gerekmektedir. Ayrıca yayınlarınızı yaparken internet hızınızın tam kapasitede çalışması için modeminizi bilgisayarınıza bağlamayı unutmayın.

4. Mikrofon ve kamera

Mikrofon ve Kamera

Yayıncı olabilmek için bir kameraya ihtiyacınız yok ancak izleyiciler kamerası olan yayıncıları daha fazla izlemeye meyillidirler. Mikrofon ise olmazsa olmazlarındandır. İzleyiciyle olacak etkileşimi sağlamak ve yaptığınız şeyleri izleyiciye aktarmak isteyebilirsiniz. Ucuz mikrofon kullanabilirsiniz ancak sesiniz biraz kalitesiz olarak karşı tarafa geçeceğinden dolayı izleyici rahatsız olabilir. Kaliteli bir mikrofon ile sesiniz saf bir şekilde karşı tarafa iletilecektir.

3. Yayıncı programları

Yayıncı programları

Yayın programları yayınınızda size asistanlık edecek bir araçtır. İzleyiciye hangi ekranı göstereceğiniz, ekrandaki kamera boyutu ve çerçevesi gibi teknik şeyleri bu programlar sayesinde düzenleyebilirsiniz. En çok kullanılan programlardan bazıları ise Open Broadcasting Software (OBS), tam anlamıyla ücretsiz, ve XSplit, daha detaylı arayüzüyle ücretli bir abonelik sistemine sahip.

2. Konuşkanlık

Konuşkan olun yada kaybolun

Yayıncılığa adım atmak istiyorsunuz ancak çok pısırık mısınız? O zaman bunu aşmanın zamanı gelmiş gibi. Konuşmadan yayın yaptığınızı düşünebiliyor musunuz? Yayıncılık tek başına yapılan bir iş değildir. Karşınızda sizi izleyen bir kitle vardır ve bu kitle ile etkileşim halinde olmanız gerekmektedir.

1. Sabır ve istikrar

Bekleyin ve emeklerinizin karşılığını toplayın

Yayın ekipmanlarınız kötü olabilir. İyi bir mikrofona sahip olmayabilirsiniz. Çok hızlı bir internete de sahip olmayabilirsiniz ancak sabırlıysanız ve istikrarlıysanız diğerlerinden daha fazla şansa sahipsinizdir. Bir topluluk kurmak ve yayıncılık hayatına hızlı atılmak kolay değildir. Belki bir kaç sene izlenmeyi bekleyebilirsiniz belki de daha fazla ancak bir gün gelir ve emeklerinizin boşa gitmediğiniz anlayabilirsiniz.