WhatsApp Kanal Oluşturma – WhatsApp Kanalı nasıl açılır?

WhatsApp Kanallar özelliği son güncelleme ile geldi. WhatsApp Kanal özelliği ile birlikte artık sevdiğiniz sanatçı, tuttuğunuz takım, okuduğunuz haber sitesi gibi ilgiyle takip ettiğiniz sayfalara sosyal medyaya girmeden WhatsApp üzerinden ulaşabileceksiniz. Bu durum Twitter’ın canını sıkacak gibi duruyor diyebiliriz.

Yaklaşık 15 yıl önce tanıtılan WhatsApp, dünya çapında anlık mesajlaşma uygulamalarında tartışmasız lider olarak ortaya çıktı. Mesaj göndermek, sesli/görüntülü arama yapmak ve dosya paylaşmak için platforma güvenen 2 milyardan fazla kişiden oluşan etkileyici bir kullanıcı tabanına sahiptir.

Yakın zamanda ana şirket Meta, WhatsApp’ın en son eklentisi olan WhatsApp Kanalına kısa bir bakış sundu. WhatsApp kanalının nasıl oluşturulacağını öğrenelim. 

WhatsApp, anlık mesajlaşma alanında uzun süredir üstünlüğünü sürdürürken, diğer platformlarda halihazırda mevcut olan özellikleri sunmakta zaman zaman gecikti.

Birçoğunuz, kullanıcıların eğitim materyalleri, indirilebilir dosyalar ve hatta tam uzunluktaki filmler gibi tercih edilen içerikleri keşfedip bunlara erişebildiği Telegram Kanallarına aşina olabilirsiniz. Şirket, WhatsApp grubundan WhatsApp Kanalına kadar bu açığı kapatma konusunda bir adım öne geçti.

Ayırt edici özellikleri, gizlilik politikaları ve daha fazlası dahil olmak üzere WhatsApp Channel’ın her yönünü ortaya çıkarırken bana katılın. Ayrıca bir WhatsApp kanalı oluşturma ve açılış güncellemenizi paylaşma konusunda adım adım bir kılavuz sunacağız.

WhatsApp Kanalı Nedir?

Yakın zamanda yapılan bir duyuruda WhatsApp, Telegram’da bulunan popüler özelliğe benzer şekilde Kanalları platforma tanıtma planlarını açıkladı. Bu yeni ekleme, içerik oluşturucuların ve işletmelerin devasa Whatsapp topluluğuna erişmesine ve etkilerini genişletmesine olanak sağlamayı amaçlıyor.

WhatsApp, mesajlaşma uygulamasında kullanıcı deneyimini yeniden şekillendirmeye kararlıdır. Kısa bir süre önce Topluluk özelliklerinin tanıtılmasıyla birlikte şirket , Telegram’ın teklifini hatırlatan bir özellik olan Kanalları da dahil ederek aynı yolda ilerlemektedir .

Ek olarak WhatsApp, Android kullanıcılarının bu yeni özelliği sorunsuz bir şekilde entegre edebilmeleri için küçük bir arayüz ayarının ipucunu verdi.

Whatsapp’ın paylaştığı bloga göre “Kanallar, yöneticilerin metin, fotoğraf, video, çıkartma ve anket göndermesi için tek yönlü bir yayın aracıdır.” 

WhatsApp Kanal Özellikleri

WhatsApp kanalı, kullanıcılara bilgi yayınlayabileceğiniz, güncellemeleri paylaşabileceğiniz vb. WhatsApp toplulukları ve WhatsApp gruplarına benzer şekilde çalışacaktır. Ancak Kanallar ile, yalnızca Kanal yöneticisinin kanalda paylaşım yapma yetkisine sahip olması nedeniyle büyük bir fark vardır. Kullanıcılar ilgi alanlarına göre tercih ettikleri kanalları takip etmekte özgür olacaklar.

Daha önce de belirtildiği gibi WhatsApp, bireylerin takip etmek istedikleri kanalları arayabilecekleri ve keşfedebilecekleri bir kanal dizini sunacak. Kullanıcılar seyahat, haberler, hava durumu, teknoloji vb. gibi alakalı anahtar kelimeleri girerek kendi özel ilgi alanlarına hitap eden kanalları bulabilirler.

Toplulukların aksine kullanıcıların kanallarda içerik yayınlayamayacağını unutmamak önemlidir; yalnızca yönetici güncellemelerini alabilirler.

Kanal yöneticileri, kanallarını kimlerin takip edebileceğini seçerek takipçilerini yönetebilir. Kanallarının arama dizininde bulunabilir olmasını mı yoksa özel durumunu korumasını mı istediklerine karar verebilirler. Ayrıca kanallarında ekran görüntüsü ve yönlendirme seçeneklerini engelleyebilirler.

Son olarak WhatsApp kanallarındaki tüm bilgiler yalnızca 30 gün kalacak ve sonrasında kaybolacak. WhatsApp kanalları, işletmelere geniş kitlelerle bağlantı kurmak ve ürün veya hizmetlerini tanıtmak için değerli bir platform sağlar.

WhatsApp Kanalı Nasıl Oluşturulur?

Tanıtmak istediğiniz bir işletmeniz veya kullanıcılara fayda sağlayabilecek bilgileriniz mi var? Sadece kanalınızı oluşturun ve takipçilerinizle doğrudan WhatsApp aracılığıyla bağlantı kurun. Başlamak için telefon numaranızı kullanarak kolayca oluşturabileceğiniz bir WhatsApp hesabına ihtiyacınız var.

Ayrıca cihazınızda en son Whatsapp güncellemesinin yüklü olduğundan emin olun. Güncellemeyi cihazınızın resmi WhatsApp web sitesinden veya uygulama mağazasından indirebilirsiniz.

Android’te WhatsApp Kanalı Nasıl Açılır?

Android cihazda WhatsApp kanal oluşturma işlemi için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Telefonunuzda WhatsApp’ı başlatın ve Güncellemeler sekmesine dokunun. 
 • + simgesine dokunun ve ardından Yeni Kanal’ı seçin .
 • Başlayın’a dokunun .
 • WhatsApp kanalınızı oluşturmak için hizmet şartlarını ve gizlilik politikasını inceleyip kabul edin.
 • WhatsApp kanalınız için bir isim seçin ve kanalı oluşturun. Gelecekte istediğiniz zaman kanal adınızı değiştirebileceksiniz. 
 • Bir simge ekleyerek kanalınızı kişiselleştirin. Cihazınızdan istediğiniz herhangi bir fotoğrafı seçebilirsiniz.
 • Kanalınızı, amacını ve sunduğu hizmetleri özetleyerek bir kanal açıklaması oluşturun.
 • İşlemi tamamlamak için  Kanal oluştur’a dokunun .

Kanalınızı başkalarıyla paylaşmak için Kanal bilgileri sayfasına gidin ve kanalınızla ilişkili bağlantıyı kopyalayın.

İOS’ta WhatsApp Kanalı Nasıl Açılır?

İPhone’da WhatsApp kanal oluşturma işlemi, küçük bir farkla Android ile benzerdir. Hadi bir bakalım:

 • İPhone’unuzda Whatsapp uygulamasını başlatın ve ekranın sağ alt kısmında bulunan  Güncellemeler sekmesine dokunun.
 • + simgesine dokunun ve Kanal Oluştur’u seçin. 
 • Devam etmek için Başlayın’a dokunun ve Hizmet şartlarını ve Gizlilik politikasını kabul edin. 
 • Bir kanal adı ekleyin, kanal açıklaması yazın ve bir simge ekleyin. Gelecekte bu bilgileri değiştirebileceğinizi unutmayın. 
 • İşlemi tamamlamak için  Kanal Oluştur’a dokunun.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Türkiye ekonomisi nasıl düzelir?

Sonraki Yazı

Moremor Silver: Zarif Takı ve Aksesuarların Buluşma Noktası

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

En güzel simülatör oyunları

Günümüzde en çok popüler oyunlar, simülatör oyunları diyebiliriz. Simülatör oyunları PC için oynayabileceğiniz bir oyun arıyorsanız doğru yerdesiniz!…