Twitch’te yayın nasıl açılır?

Twitch son zamanların popüler yayın kaynağı. Binlerce yayıncı ve milyonlarca kullanıcıya hizmet vermekte. Yayın kültürünün artmasıyla insanlar yayıncı olmak için can atıyorlar. Twitch’te yayın yapmak herkesin düşlediği şeylerden birisi olsa gerek. Hem oyun oynuyorsunuz hem de para kazanıyorsunuz.

Peki, Twitch’te yayın yapmak kolay mı? Twitch’te yayın nasıl açılır? Adım adım Twitch’te yayın açmayı basit bir şekilde sizlere anlatacağız.

Twitch’te yayın yapmaya hazırlık

Twitch’in en iyi kısımları, bir hesaba sahip olma gerekliliğinin arkasında gizlidir. İçerikle etkileşim kurmak istiyorsanız bir hesap oluşturmanız gerekir. Aynı şey içerik oluşturucuların saflarına katılmak için de geçerli. İşte başlayacağımız yer burası. Bundan sonra yazılımı, donanımı ve yayın sürecini ele alacağız.

Adım 1 – Twitch hesabı oluşturma


Twitch’te hesap oluşturmak kolaydır. Twitch’in platformda canlı yayın yapmak isteyenler için fazladan bir adımı olsa da, yalnızca toplam adım sayısını üçe çıkarıyor.

 1. Topluluk kurallarını okuduğunuzdan emin olun.
  Twitch’in web sitesinin tüm kural bölümünü baştan sona okumak en iyisi olabilir. Ancak en azından, hesabı gerçekten oluşturmadan önce bile topluluk kurallarını okumalısınız. Yönergeler ara sıra güncellemeler aldığından sayfayı da yer imlerine ekleyin.
 2. Bir hesap oluşturun.
  Bir masaüstü bilgisayarda, “kaydol” düğmesini tıklayıp formu doldurmak kadar kolaydır.

Mobil cihazlarda Twitch mobil uygulamasını indirmeniz gerekir. Twitch, başlangıçta telefon numaranızla kaydolmanızı ve daha sonra bir e-posta eklemenizi önerir.

 1. İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin.
  Önemli nokta şudur: iki faktörlü kimlik doğrulama’yı etkinleştirmeden gerçekte yayın yapamazsınız veiki faktörlü kimlik doğrulama’yı mobil cihazlarda etkinleştiremezsiniz. Bu yüzden, bir masaüstü bilgisayara gidin, hesabınıza giriş yapın, güvenlik ayarlarını bulun ve etkinleştirin.

Adım 2 – Twitch’te canlı yayın için hangi program kullanılmalı?

Twitch’te bir masaüstü bilgisayardan yayın yapmak için bir yayın programına ihtiyacınız olacak. Bu programlar yazılım kodlayıcı görevini görürler. Yayın yaparken size kolaylık sağlarlar.

Her yazılım kodlayıcının kendi artıları ve eksileri vardır. Seçim yaparken onlara daha yakından bakmalısınız. Aşağıda bazı popüler programları listeledik.

 • OBS Studio – Birçok acemi içerik oluşturucu için en iyi seçim olan OBS Studio, platformlar arası uyumluluğa sahip ücretsiz, açık kaynaklı bir yayın yazılımıdır.
 • Streamlabs OBS – OBS’nin Streamlabs sürümü, kanalınızdan para kazanmanıza yardımcı olabilecek bazı harika özelliklere sahiptir. Yine de yalnızca Windows’ta mevcuttur.
 • XSplit – Ücretli yazılımı denemek isteyen yayıncılar için ortak bir çözüm, yalnızca ücretli sürüme yatırım yapmaya istekli olmanız durumunda parlar.
 • vMix – Profesyonel bir yayıncı olmaya hazır olduğunuza karar verdiğinizde bu seçeneği değerlendirin.

Adım 3 -Programı kurun ve Twitch’e bağlayın.


Daha önce bahsettiğimiz yazılım seçeneklerinden herhangi biri Twitch için harika çalışacaktır. Ancak bu kılavuzun amaçları doğrultusunda, tüm örnekler ve açıklamalar için OBS Studio’yu kullanacağız. Kurulumdan sonra OBS Studio, otomatik yapılandırma sihirbazının çalıştırılıp çalıştırılmayacağını soracaktır. Manuel bir kurulum yapmayı düşünebilirsiniz. Bu, akışın bazı önemli yönleriyle tanışmanızı sağlayacaktır.

 1. Başlangıç olarak, OBS Studio’da Dosya> Ayarlar> Akış‘a gitmeniz gerekiyor. Hizmetiniz olarak “Twitch” i seçin, ardından Twitch hesabınızı OBS Studio’ya bağlayın veya yayın anahtarını kullanarak Twitch’i bağlayın.
 2. İkinci adımda Twitch’e gidin, Yayıncı Paneli>Tercihler>Kanal‘a gidin ve orada gördüğünüz birincil yayın anahtarını kopyalamanız gerekiyor. Yayın anahtarını OBS’ye yapıştırın ve tebrikler istediğiniz zaman yayına başlayabilirsiniz.

Ekstra Adım – Yayıncı panelinden düzenlemelerinizi yapın

 • Tercihler bölümünden profilinizi düzenleyin.
 • Yayın araçları bölümünden yayın araçlarınızı kontrol edin veya düzenleyin.
 • İçgörü bölümünden analizleri inceleyin daha sonra gerekli düzenlemeler yapın.
 • İçerik bölümünden video ve kliplerinize bakın düzenlemeler yapın.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

K-Pop | Dünü, Bugünü ve Yarını

Sonraki Yazı

KPSS Ortaöğretim Sınav Soruları ve Cevapları 2020

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

FM 2022 Türk genç yetenekler

FM 2022 oyununa Türkiye Süper Ligi kariyeri ile başlayacaksanız ileriye dönük yatırım yapabileceğiniz ve yabancı sınırına karşı kadronuzda…