Geçmişin parlayan yıldızları: Klasik arabalar

Klasik araba modellerine ilgisi olanlar buraya! Bu seferki yazımızda tarihe geçmiş ve insanların ilgisini çekmiş klasik arabalar listesini hazırladık. Bu arabalar günümüzde dahi popülerliğini koruyorlar. Şimdi en iyi klasik araba modelleri listesine geçelim.

İşte Klasik Araba Modelleri ve İsimleri

1. JAGUAR E-TYPE

Şimdiye kadar yapılmış en güzel otomobil olarak anılan Jaguar E-TYPE klasik arabalar listemizin ilk sırasına oturuyor.

Enzo Ferrari bu arabayı şimdiye kadar yapılmış en iyi otomobil olarak tanımlamış. Sizce de haklı değil mi? 1955 ile 1957 yıllarında yapılan 3 Le Mans yarışmasında birinci gelen D-type, E-type serisinin doğuşuna ortam hazılamıştır. E-Type, Jaguarın o zamanlar neler yapabileceğini gösteren en iyi arabalardan birisiydi. İngiliz menşeili Jaguar araba markasının ürettiği bu aracın fiyatı o zamanlarda satılan Ferrarilerin yarı fiyatına satılıyordu. E-Type yetmişli yılların başına kadar üretilmeye devam etti.

2. PORSCHE 911

Tüm zamanların en iyi klasik araba modelleri listesinde ikinci sırayı Ferdinand Porsche’nin sembol otomobili olan Porsche 911 alıyor.

Porsche 911 ismi aslında 901 olarak adlandırılacaktı ancak Fransız otomobil markası Peugeot içerisinde sıfır bulunan üç haneli rakamların hepsini yasal yollarla almışlardı. Bu yüzden Porsche bu modeline 911 adını vermek zorunda kaldı. 911 ilk olarak 2.0 motorla piyasaya sürüldü. Günümüzün spor araçlarının performanslarına ulaşamasada zamanına göre iyi bir iş çıkardı diyebiliriz. Orijinal 911’in üretimi 1989 yılında sonlandırıldı. Ancak adı hala bugünkü Porsche serilerinde kullanılmakta.

3. LAND ROVER

Land Rover dünyadaki en iyi yapılmış 4×4 araba olarak tanımlanıyor. Klasik araba modelleri listemizin üçüncü sırasına oturmuyı başardı.

Land Rover ilk başta Galler sahilinde çizilmiş bir eskiz ve fikirden ibaretti. Ancak daha sonra yaşanan gelişmelerle piyasaya giren Land Rover dünyanın en iyi otomobillerini yapmaya başladı. Land Rover ile her yere gidebilir ve her deliğe girebilirsiniz. Maurice Wilks kurucusu olduğu Land Rover markasını çağının ilerisine götürmeyi başardı. Çelik kasası ve sağlamlığıyla nam salan bu model özellikle askeri işler için kullanılıyordu.

4. VOLKSWAGEN BEETLE

Halk arabası Volkswagen Beetle, en iyi klasik araba modelleri yazımızın dördüncü sırasında yer alıyor.

Volkswagen Beetle zamanın en çok satan arabalarından birisi olmayı başardı. Hepimiz beetle modelini kaplumbağa olarak tanıyoruz. Beetle modeli basit ve kullanışlı tasarımıyla uzun yıllar boyunca araba piyasasında kalmayı başardı. Günümüzde bile modelin yeni serileri çıkmakta. Ailelerin zorlanmadan alabildiklerin Alman markası araba hem şirinliği hem de kullanışlılığıyla gözümüze çarpıyor.

5. CITROEN DS

Tüm zamanların en iyi klasik araba modelleri listesinde 5. sıraya Citroedn DS oturdu.

Fransız araba markası Peugeot’un en değişik modellerinden birisi olan DS modeli çarpıcı çizgileriyle dikkatleri üzerine çekmişti. Gelecekten gelen bir araba gibi görünen bu model zamanın ötesinde bir deneyim sağlamıştı. Kapılarda pencere çerçeveleri yoktu ve arka fren lambaları kasıtlı olarak sürücülerin göz hizasına yerleştirilmişti. 1955 Paris araba fuarında tanıtılmasından 15 dakika sonra 700den fazla sipariş alan DS modeli gün sonunda 12 binden fazla sipariş almayı başarmıştı. 2021 yılında üretilse sırıtmayacak bir klasik araba modeli gibi gözükmüyor mu?

6. MINI

Zamanın eskitemediği Mini modeli günümüze kadar ulaşan en iyi klasik araba modelleri arasına girmeyi başardı.

Mr.Bean filmlerinde bolca kullanılan bu klasik arabayı bilmeyenimiz yoktu. Model ile araba piyasasında devrim niteliğinde gelişmeler yaşandı. En çok da romantik ilişkilerin odağında olan bu araba binlerce satış gerçekleştirdi. Mini modeli ralli yarışmalarında da kullanıldı. Monte Carlo Ralli yarışında bir kez değil defalarca ilk sırada bitirerek ne kadar güçlü ve esnek bir araba olduğunu kanıtladı.

7. MERCEDES 300SL GULLWING

Tüm zamanların en iyi klasik arabalar listemizdeki yedi numara, dünyanın ilk süper otomobili Mercedes 300SL Gullwing oldu.

Amerikan Mercedes ithalatçısı Maxi Hoffman Mercedes’in bu güçlü arabasını yarışlara sokmak için her yolu denedi. 1954 yılında New York Uluslararası Motor Show’da lanse edilen otomobil insanların beğenisini topladı. Daha önce hiç görülmemiş yakıt enjeksiyonlu motora sahip olan model görünümüyle de otomobil üreticilerine ilham kaynağı oldu.

8. FORD MODEL T

Amerikan araba markası Ford’un Model T’si en iyi klasik araba modelleri listemizin sekizinci sırasında yer alıyor.

1908 yılında çıkarılan ve klasik bir araba olmayı başaran T modeli atsız araç olması özelliğiyle 850 dolardan satışa sunulmuştu. Fiyatı fazla gelmiş olacak ki 1925 yılında fiyatı 300 dolara kadar düşmüş. Gelişen teknolojinin de bunda eli var tabi ki. 1913 ve 1927 yılları arasında büyük bir başarı yakalayan Henry Ford’un sahip olduğu şirket 15 milyondan fazla araç satmıştır. Sadece Amerika kıtasıyla kalmamış, Avrupa’da da satış ve üretimler yapmışlar.

9. FERRARI 250 GTO

Ferrari 250 GTO, tüm zamanların en iyi on klasik otomobili arasında dokuzuncu sırada geliyor.

Ferrari’nin tanıtıma ihtiyacı yok ve ilk onumuzdan biri tabi ki Ferrari 250 GTO olmalıydı. Müzayedede şimdiye kadar satılan en pahalı otomobil (2014’te 22.850.000 £ ‘dan biraz daha düşük bir fiyata satıldı). Bu ikon araba modeli çıkacak diğer Ferrari modellerine de ilham olmuş oldu. Araba piyasasındaki rekabeti de arttırmasıyla biliniyor. Şimdiye kadar sadece 36’sı homologasyon gereksinimlerinden yapılmış olduğundan, bunların bugün hala var olduğunu öğrenmek şaşırtıcı. Şimdiye kadar yapılmış en iyi Ferrari modeli mi? Bizce öyle!

10. ASTON MARTIN DB5

Tüm zamanların en iyi on klasik otomobil listemizin son sırasında havalı görünümüyle Aston Martin DB5 yer alıyor.

James Bond filmlerinin sürekli kullandığı araba markası olan Aston Martin her zaman kaliteli araba üreticisi rolünde olmuştur. 4.0 ve 6 silindirli bir motorla DB5, alışılmışın dışında bir klasik araba olmayı başardı. Oldukça lüks olan bu klasik arabanın zamanından ileri olduğunu anlatmaya gerek yok. Paspasları, koltukları ve elektrikle çalışan camlarına kadar lüks kokuyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

2021 yılında yapılacak uzay çalışmaları neler?

Sonraki Yazı

Evde pastırma nasıl yapılır?

İlgili Yazılar