Phishing yani e-dolandırıcılık, günümüzde dahada artan bir durum. Özellikle ülkemizde insanların vicdanlarıyla oynanan bir dolandırıcılık sistemi görülmekte. Phishing nedir? Oltalama taktiği nasıl oluyor?

E-dolandırıcılık yani Phishing nedir sorusuna bugün cevap verirken bu dolandırıcılıktan nasıl uzak durabileceğinizi size anlatacağız. Phishing, bir oltalama taktiğidir ve bu teknik maalesef bilinçsiz internet kullanıcısı yüzünden başarılı olmaktadır. Bu sıralar ise ilginç bir oltalama tekniği kullanılmakta. Vicdanlara oynayan hırsız hackerlar, Cumhurbaşkanlığı logosu kullanarak vatandaşların kimlik ve hesap bilgilerini çalmaya başladı. İnternet dolandırıcılarının başarılı olduğu kesimler ise anne, baba, abi veya ablanın kartını gizlice kullanan 8-13 yaş aralığı ile 45 üzeri yaşındaki yaşlı kesimi ağına düşürmekte. Reklam verirken bu yaş aralıkları kullanılıyor.

Peki oltalama taktiği olduğunu nasıl anlarız ve nasıl kendimizi koruruz? İşte cevabı…

1. Gönderilen ve haberlerin kaynağına gidilmeli ve iyice araştırılmalı.

2. Sayfalar ve profiller detaylıca araştırılmalı, şüphe uyandıran açık göründüğünden oradan kaçınılmalı.

3. Kredi kartı bilgileri istenilen formlardan uzak durulmalı, bilgiler paylaşılmamalı. Formlar direk mail yoluyla karşı tarafa gider ve bilgileriniz onların elinde olur. 3D ödeme sistemi olmasına dikkat edin.

4. Adres çubuğundaki site uzantısına dikkat edilmeli.

5. Devletin resmi web sitelerinin .gov uzantılı olacağını aklınızdan çıkarmayın. (E-devlet üzerinden hizmet sitelerini görebilirsiniz.)

6. Devlete ait resmi web sitelerin adres çubuğunda https:// yazması zorunludur. Yazmıyor ise bu tarz sitelerden kaçının.

7. Sosyal medyada (Facebook, Twitter, Instagram vb.) önünüze çıkan reklamlardaki bağlantılarla bir web sitesi yönlendirmesine kanmayın. Devlet kanalları genellikle (%99) reklam vermez.