Okul öncesi kodlama öğretme yöntemleri

Okul öncesi kodlama öğrenme yöntemleri hem çocuğun bilişsel yetenekleri için hem de çocuğun geleceği için bir yatırım değerindedir. Bu yöntemlerin amacı çocuğun yeni dünya düzenine ayak uydurmasını sağlayacak ve teknoloji çağında rahat etmesini sağlayacaktır. Okul öncesi kodlama nedir? Gelin bakalım

Okul öncesi kodlama nedir?

Okul öncesi kodlama çocukların zihinsel işlevlerini geliştirerek problem çözme yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan bir yöntemdir. Okul öncesi kodlama bilgisayarsız yapılır. Kodlama sadece zihinsel işlevler için kullanılan bir sözcüktür.

Kodlama öğrenmek 7’den 70’e herkesin yapabileceği bir şeydir. Okul öncesi çocuklara kodlama direk bilgisayar üzerinden öğretilmiyor. Daha çok kod yazmaya benzeyen aktiviteler sayesinde çocuğun bu yöntemleri benimsemesi sağlanıyor. Hadi bu yöntemlere bakalım.

1. Hazine avı

Hazine avı oyunu

Hazine avı oyununda evin veya bahçenin çevresine belirli eşyalar saklanır ve bu eşyaların yerlerini belirten bir harita çocuğa verilir. Bu yöntemin amacı çocuğa kodlama dünyasındaki ‘algoritma‘ yöntemi öğretilir.

2. Labirent

Labirent oyunu

Lego veya bu çeşit oyuncaklar kullanalarak bir labirent oluşturun. Oluşturduğunuz labirentin amacı çocuğun kodlama dünyasında olduğu gibi tekrar tekrar deneyerek labirenti bitirmesini öğretmektir. Bu aktivite biraz daha zorlaştırılarak gözü kapalıda oynanabilir.

3. Hikayeyi tamamlama

Hikaye tamamlama oyunu

Kağıda bir hikayenin farklı yerlerinden alınmış parçalarını yazın. Çocuğun bu parçaları bir araya getirerek hikayeyi doğru bir şekilde tamamlamasını sağlayın. Bu yöntem kodlama dünyasındaki ‘dizileme‘ için ilk adım olacaktır.

4. Puzzle

Puzzle oyunu

Genel olarak çoğu ailenin uyguladığı ve çocuğa problem çözme yeteneğini kazandıran bir yöntemdir. Kodlama dünyasında ve sosyal hayatta çıkan sorunlara çözüm üretmek gerçek bir yetenek işidir.

5. Bir şey inşa etmek

İnşa etme oyunu

Çocukların yeteneklerini konuşturduğu, düşünerek hareket etmeleri gereken bir aktivite olarak önemli bir yere sahiptir. Kodlama dünyasında da olan mantıklı düşünme ve neden ve sonuç yeteneklerini geliştirecek bir aktivite olarak yer alıyor.

6. Lego seti

Lego setiyle oyun oynamak

Legolar çocukların gelişiminde önemli bir rol oynamaktadırlar. Legolar çocukların yaratıcı yönlerini ortaya çıkarır. Legolarla oynarken aynı zamanda şuana kadar anlattığımız yetenekleri de pekiştirecek çocuk tecrübelerini daha ileriye taşıyabilir.

7. Matematik içeren oyunlar

Matematik içeren oyunlar

Çocukların oynayabileceği bir çok oyun vardır ancak çoğu matematik yani hesaplama yeteneğini geliştirmez. Hesaplama yeteneklerini geliştirmeleri için yeni oyunlar üretin veya olanları geliştirerek her gün daha fazla tecrübe edinmelerini sağlayın.

Kaynak: teachyourkidscode

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

İnternetten para kazanmanın yolları

Sonraki Yazı

Beşiktaş’a gelmiş yıldız yabancı futbolcular

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Bulutlar nasıl oluşur?

Bulutlar nasıl meydana gelir çoğu bilmeyen için büyük bir merak konusudur. Bulutlar gerçekten baktığımızda onlara baktığımızda bizleri şaşkınlık…