Telefondan ses gelmiyor sorunu nasıl çözülür? Ses iyileştirme

Android ve İOS yazılım tabanlı telefonlar zaman zaman hata verebiliyorlar. Bu bazen siyah ekran hatası bazen de ses sorunları olabiliyor. Telefondan ses gelmiyor hatası nasıl çözüme kavuşur?

Yapmanız gereken bazı adımlar vardır. Telefondan ses gelmiyor ise bu adımları tek tek kontrol etmenizi öneririz. Ses sorunu çeşitli yollarla çözülebilir. İşte sizin için hazırladığımız telefondan ses gelmiyor sorunu için yapılacaklar listesi. Bu adımların çoğu akıllı telefon için geçerlidir. Ses kalitesini de bu adımlardan bazıları ile daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

  1. Hoparlörü açın. Bir arama sırasında diğer uçta kimseyi duyamıyorsanız, hoparlörün etkin olup olmadığını kontrol edin. Etkinleştirildiğinde hoparlör simgesi yeşil yanar. Değilse, etkinleştirmek için aktif olması için hoparlör simgesine tıklayın.
  2. Çağrı içi ses seviyesini artırın. Hoparlör etkinse, ses çok kısılmış olabilir. Telefonunuzdaki ses açma düğmesine basın. Bu, çoğu telefonun sol tarafında olma eğilimindedir. Ses seviyesi göstergesini görüntülemek için bu düğmeye basın. Sesi artırmak için, diğer kişinin konuştuğunu duyana kadar düğmeye basın veya ses göstergesini sağa kaydırın.
  3. Uygulama ses ayarlarını yapın. Facebook gibi bazı uygulamalar, sesi ana ses kontrolünden ayrı olarak kapatmanıza izin verir. Belirli bir uygulamada ses duymazsanız, uygulamanın ses ayarlarını kontrol edin. Uygulamada sesi kısmış veya kısmış olabilirsiniz.
  4. Rahatsız Etmeyin seçeneğinin etkinleştirilmediğinden emin olun. Bu kullanışlı özellik, ses sorunu gibi görülebilir. Bu ayarı devre dışı bırakmak için Ayarlar’a gidin ve deaktif edin.
  5. Kulaklığınızın takılı olmadığından emin olun. Çoğu Android telefon, kulaklıklar takıldığında harici hoparlörü otomatik olarak devre dışı bırakır. Bu, kulaklıklarınız ses jakına tam olarak oturmamışsa da olabilir.
  6. Telefonunuzu kılıfından çıkarın. Bazı telefon kılıfları veya kılıfları sesi kısabilir. Android telefonunuzu kılıfından çıkarın ve ardından sesi test edin. Ses gelişirse hemen fark edeceksiniz.
  7. Cihazınızı yeniden başlatın. Yeniden başlatma, genellikle sesi devre dışı bırakabilecek tüm yazılım hatalarını düzeltir. Ekranda bir dizi seçenek görene kadar güç düğmesini basılı tutun. Telefonunuzu yeniden başlatmak için açma düğmesine birkaç saniye basılı tutun.
  8. Bataryayı yeniden takın. Tüm telefon modellerinde çıkarılabilir batarya yoktur, ancak sizin bataryanız varsa, verilerinizi silmeden telefonu tamamen sıfırlamak için pili çıkarıp yeniden takın. Ayrıntılar için cep telefonu üreticisinin kılavuzuna veya web sitesine bakın.
  9. Hoparlörü temizleyin. Hoparlörler kirlenir veya tıkanır, bu nedenle biraz temizlik yapmak seslerin tekrar netleşmesini sağlayabilir. Hoparlörü temizlemeden önce telefonu kapatın ve pili çıkarın. Hoparlörünüze üfleyebilir ya da daha güçlü basınç uygulayacak aletler kullanabilirsiniz. Bu işlemle ilgili yardım için telefonunuzun kullanım kılavuzuna veya bir akıllı telefon bayisine başvurun. Akıllı telefon donanımına aşina değilseniz veya cihazınız garanti kapsamındaysa hoparlörü temizlemeyi denemeyin.
  10. Tüm ayarları sıfırlamak yapmanız gereken son işlem olabilir. Telefonunuzu mağazaya geri götürmeden önce, telefonu varsayılan durumuna sıfırlayın. Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdükten sonra telefondan ses gelmiyor sorunu çözülebilir.

Bunların hiçbiri işe yaramadı mı? Telefonunuzun garantisi devam ediyorsa gerekli garanti bayilerine yollayarak telefonunuzun ses sorununu çözebilirsiniz. Garanti kapsamında değilse güvenilir bir telefon bayisinden telefonunuzu tamir ettirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı

Yılbaşını kutlamak neden günah?

Sonraki Yazı

En kaliteli akıllı saat modelleri önerileri 2021

İlgili Yazılar