İnternet neden yavaşlar?

Neredeyse her insanın başına gelebilen bir durum şüphesiz intenet yavaşlığıdır. Peki internet neden yavaş olur, etkenleri neler biliyor muydunuz?

Size yardımcı olmak için “internet neden yavaş?” sorusuna cevap olarak başlıca etkenleri sayalım;

  • İnternete Girmeye Çalıştığınız Cihazlar: İnternete girmek için kullandığınız cihazlar hızınızı etkileyebilir. Bilgisayarınıza interneti kullanan bir virüs bulaşmışsa, aynı anda bu virüsle birlikte internete girmeye çalıştığınız için internetiniz yavaşlar. Kullandığınız cihazlara yüklü olan programların otomatik güncelleme ayarları açıksa, yükleme esnasında hızınız yavaşlayabilir.
  • Çevresel Faktörler: İnternete girmek için kablosuz bağlantı sağlıyorsanız, modemin bulunduğu yer ve bilgisayara uzaklığı bağlantı hızına etki eder. Bulunduğunuz ortamdaki duvar gibi sinyal seviyesini azaltıcı etkenlerde internete girişinizde yavaşlığa neden olabilir.
  • Komşuyla Paylaşılan İnternet: Evinizdeki internetinizi komşunuz ile paylaştı iseniz, aynı anda internete girmeye çalıştığınızda bağlantınızda yavaşlama olabilir.
  • Belirli Sitede Yaşanan Yavaşlık: Sadece tek bir siteye girerken yavaşlık sorunu yaşıyorsanız muhtemelen bu durum bağlanmaya çalıştığınız siteden kaynaklı olabilir.

Eğer yukarıdaki sorunlara bağlı bir sorun yaşamıyorsanız;

  • Modeminizi kapatıp açınız: Modeminizi belli aralıklarla kapatıp açarak zaman zaman yaşanabilecek geçici bağlantı ve hız sorunlarını giderebilirsiniz. Modeminizin fişini çekip 30 saniye bekledikten sonra yeniden takarak ışıkların yanmasını bekleyiniz.
  • Başka siteleri kontrol ediniz: Tek bir sitede sorun yaşıyorsanız bu durum bağlanmaya çalıştığınız siteden kaynaklanıyor olabilir.

Bu yazı ilginizi çekebilir: İnterneti hızlandırmak için basit ve programsız yöntemler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Youtube video indirme programları kullanıcıya kolaylık sağlıyor!

Sonraki Yazı

Agar agar nedir? Agar agar nerelerde kullanılır?

İlgili Yazılar