Herkesin büyük sıkıntısı olan yavaş bilgisayar, oyunlarda az FPS alma sıkıntısına kolay yapılabilir çözümleri sunacağız. Yaptığımız anlatımlarla bilgisayar hızlandırma ve en iyi FPS ayarlarını kolaylıkla yapabileceksiniz.

Bilgisayar hızlandırma ve en iyi FPS ayaları taktikleri çok basit. Bilgisayardan pek anlamasanız bile bu teknikleri rahatlıkla yapabileceksiniz. İşte görselli adım adım taktikler…

1. Masaüstü Temizliği

Masaüstünüzde boş bir klasör açın ve adını “Masaüstü” koyun. Geri Dönüşüm kutusu haricindeki tüm dosyalarınızı “Masaüstü” adını verdiğimiz bu klasöre atın. Masaüstü temizliği, bilgisayarınız açıldığında hemen açılmasını sağlayacak etkenlerden biri. Diğeri ise masaüstü arka planınızda illaki bir resim vardır. Bunu kaldırmanız yerine ise düz renk koymanız gerekecek. Masaüstüne sağ tık yapıp “Kişileştir”e tıklıyoruz, ardından Arka Plan seçeneğinin altından “Resim” yazan yeri “Düz Renk” ile değiştiriyoruz. Bunu yapmamızın nedeni ise bilgisayar ilk açıldığı zaman masaüstü arka planında olan resim var ise bunu ön yüklemeyle zaman kaybediyor, bunun önüne geçiyoruz.

2. Odaklanma Yardımını Kapat

Arama yerine “Odaklanma” yazdığınızda ayarlar kısmı direkt karşınıza çıkacak. Bu alan arka planda çalışan bildirimlerle alakalı bir bölüm. Buradaki tüm bilgirimleri kapalı moda getiriyoruz.

3. Gereksizleri Devre Dışı Bırak

Önceliğimiz “Görev Yöneticisi”ne girmek. Girmeyi bilmeyenler “CTRL+Alt+Delete” işlemini yaparak bu bölümüne ulaşabilir. Görev Yöneticisini açtıktan sonra yukarıdaki görseldeki gibi “Başlangıç” sekmesine tıklıyoruz. Bu bölümde o kadar gereksiz arka plan çalışanı var ki… Microsoft Güvenlik Duvarı haricindeki her şeyi devre dışı bırakabilirsiniz. Steam kullanıcısı iseniz Steam’i devre dışı bırakmanıza gerek yok.

4. Ekran Kartını güncelle ve performansını ayarla

Öncelikle ekran kartımızı güncel mi değil mi bakıyoruz. Güncel değil ise güncelliyoruz.

Bilgisayar Yönetimi’ne giriyoruz. Ardından sırayla Aygıt Yönetici > Görüntü Bağdaştırıcı > Ekran Kartınız.
Bu adımları yaptıktan sonra ekran kartınızı çitf tıklayın ve üst menüden “Sürücü”ye tıklayın. Önünüze çıkan seçeneklerde “Sürücüyü Güncelleştir” yazana tıklıyoruz ve çevrimiçi şekilde güncel olup olmadığını anlıyoruz. Güncel değilse otomatik güncelleyecektir.
Dilerseniz NVIDIA‘nın kendi sitesinden de bu güncellemeyi yapabilirsiniz.

Daha sonra ekran kartı ayarlarımızı güç tasarrufundan çıkarıp performans moduna alıyoruz.

Tabi bu olay ekran kartından ekran kartına değişir ancak NVIDIA kullanıyorsanız dediklerimizi harfiyen yapın, farklı kullanıyorsanız bu adımlara yakın işlemleri yapın. Masaüstüne sağ tık yapın ve oradan ekran kartınızın ayarlarına erişin. Önümüze önce yukarıdaki görseldeki sayfa çıkacak. Bu alanda ilk yapacağımız iş, kaliteyi boşverip ok işaretini performansa yaklaştırıyoruz.
Daha sonra yan menüden “3D Ayarların Yönetilmesi”ne tıklıyoruz. Açılacak sayfadan “Doku Süzme” bölümünü ‘Kalite’ yerine ‘ Performans’a alıyoruz. “Doku Süzme”yi ‘Kapalı’ moda alıyoruz. “Gölgelendirici Önbelliği” haricindeki “Açık – Kapalı” seçeneklerinin tümünü ‘Kapalı’ yapın. “Güç Yönetim Modu”nu ‘Maksimum performans’ olarak seçin.

5. Geçici Dosyaları Sil

Arama bölümüne “Depolama” yazın ve çıkan sonuçlardan “Depolama Ayarları”na tıklayın. Önünüze gelen ilk “Depolama” başlığının altında yer alan bir tık olacak, büyük ihtimal açık konumdadır. Öncelikle bunu kapıyoruz.
Daha sonra biraz o sayfada yüklenmeyi bekledikten sonra “Geçici Dosyalar” yazan yere tıklıyoruz. Bu bölümde de ön yüklemeyi biraz bekleyebilirsiniz, sabredin. Daha sonra tüm geçici dosyaları silin.

6. Sildiğinizi sandığınız ama aslında silinmeyen dosyalar

Geri Dönüşüm kutusundan sildiğinizde dosyalardan ve yüklerden kurtulduğunuzu zannedersiniz ancak durum öyle değil. Arama yerinden “Çalıştır”ı açalım. Kutucuğa “Prefetch” yazıp ilgili klasöre girelim. Bu alandaki tüm dosyaları silin ve yüklerinizden kurtulun, performansınıza katkınız olsun.

7. Arka Plan Uygulamalarını Kapat

Arama yerine Arka Plan yazdığımızda bu bölüme ulaşabiliriz. Bu alanda açık konumda göreceğimiz bölümü komple kapatalım ve rahata erelim.