Among Us nasıl oynanır?

Among Us yani Türkçesiyle “Aramızda” oyunu popülerliğini gün geçtikçe arttırıyor. Oyun bir uzay gemisindeki arızayı konu alıyor. Mürettebat bu arızaları düzeltmeye çalışırken aralarında olan uzaylı onları tek tek avlamaya çalışıyor. Peki, Among Us nasıl oynanır? Among Us oynarken nelere dikkat etmek gerekir?

Among Us’ın temel görünümü basittir. 4-10 (genellikle 10) oyuncudan oluşan mürettebat görevlerini yerine getirirken, 1-3 sahtekar (genellikle 2) çabalarını sabote etmek ve hepsini öldürmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Oyun aşağıdaki dört yoldan biriyle sona erer.

 • Tüm sahtekarlar öldü. (Mürettebat Kazanır)
 • Tüm görevler tamamlandı. (Mürettebat Kazanır)
 • Eşit sayıda mürettebat ve sahtekar var. (Sahtekar Kazanır)
 • Mürettebat, yıkıcı bir sabotajı durduramadı (Sahtekar Kazanır)

Oyuncuların sayısına, becerilerine ve oyun grubu tarafından seçilen seçeneklere bağlı olarak oyunlar daha uzun veya daha kısa olabilir. Bir oyun başladığında, mürettebat veya sahtekar olarak size bir rol atanacak ve hedefleriniz ve onlara nasıl ulaşacağınız buna bağlı olarak değişecektir.

Bu amaçla, mürettebat ve sahtekar bölümlerini aşağıda ayırdık.

Mürettebata atandım, ne yapacağım?


Tebrikler, iyi kişilerin tarafındasın. Bu, bu gemiyi / istasyonu / koloniyi onarmaya yardım etmek için orada olduğunuz anlamına gelir. Mürettebat olarak her oyun için, görev listenizde listelenen görevler size atanır. Bu görevleri nerede yapacağınızı haritada bulabilirsiniz. Her konuma gidin ve görevi tamamlayın. Bazı işler diğerlerinden daha zor olacak ama sonunda bunları çözeceksiniz. Mürettebat arkadaşlarınıza, gerekirse bazı görevlerinizi nasıl yapacaklarını sormaktan çekinmeyin, bunların hepsi iş başında öğrenmenin bir parçasıdır.

Elbette, aramızda bazı sahtekarlar olabilir, bu yüzden şüpheli faaliyetlere dikkat edin. Sahtekarlar görev yapmaz, ancak görev yapıyor gibi görünebilirler. Tamamlanan her görevi takip etmek için görev listesine göz atabilirsiniz ve şüpheli bir şey gördüğünüzü düşünüyorsanız, masadaki düğmeyi kullanarak her zaman bir toplantı oluşturabilirsiniz.

Ancak çoğu zaman şüpheli bir şey görmeyebilirsiniz. Bir sahtekarla yalnız kalırsanız, kendinizi bir hayalet olarak bulabilirsiniz. Sırf öldüğünüz için işinizin bittiği anlamına gelmez, bu yüzden görevlerinizi yaptığınızdan ve ölümünüzü çözmek için ekip arkadaşlarınıza güvendiğinizden emin olun.

Sahtekâr olarak atandım, ne yapmalıyım?


Tebrikler, mürettebatı sabote edeceksiniz. Bu, mürettebatın operasyonlarına sabotaj düzenleyerek onları tek tek oyunun dışına itmek anlamına geliyor.

Ekranınızda, haritada görevlerin ve konumlarının bir listesini göreceksiniz, ancak bunlar gerçek amacınız değil, yalnızca sahte şeyler için önerilerdir. Bunun yerine, mürettebat üyelerini izole etmenin ve mümkün olduğunda onları öldürmenin bir yolunu bulmaya çalışacaksınız. Elbette bu kolay olmayacak ve sinsi olmanız gerekecek.

Neyse ki, kullanabileceğiniz, genellikle havalandırma kaplamalarıyla örtülü birkaç tarama alanı vardır. Mürettebatı teker teker indirirken hareket kabiliyetinizi kendi yararınıza kullanmak isteyeceksiniz.

Ancak yapabileceğiniz başka şeyler de var. Sabotaj haritanızı açarsanız, yapabileceğiniz pek çok şey olduğunu göreceksiniz. Mürettebatı sıkışıp kalmak için kapıları kilitleyebilir veya ışıkları kırıp görüşlerini sınırlayabilirsiniz.

Ayrıca görevlerini görmelerini engelleyerek iletişimlerini sabote edebilirsiniz. Ek olarak, reaktörleri, oksijeni veya tamir edilmedikleri sürece herkes için felaket anlamına gelebilecek diğer hayati ekipman parçalarını sabote edebilirsiniz.

Bir toplantı yapılıyor, ne yapmalıyım?

Among Us toplantıları, oyuncuların birbirleriyle konuşmaları gereken tek zamanlardır ve bu da onları Among Us’ın önemli bir parçası haline getirir. Bir kuruluş ihbar edildiğinde veya birisi acil durum toplantı düğmesine bastığında toplantılar çağrılır.

Mürettebat sizseniz, bilgi paylaşmak ve şüphelileri sorgulamak için bu fırsatı kullanın. Eğer bir sahtekârsan, bu zamanı şüpheleri atmak ve kaos ekmek için kullan.

Her toplantıda, oyuncular bir kişiyi infaz etmek için oy kullanabilirler ve eğer herhangi biri en fazla oyu alırsa, o zaman bir hava kilidinden volkanın içine atılır.

Ancak birisine oy vermek istemiyorsanız, boş oyda kullanabilirsiniz. Toplantı zamanını akıllıca kullanın, çünkü iletişim mürettebatın koordinasyonuna yardımcı olmak için hayati önem taşıyacak ve sahtekarlar için de aynı derecede önemli olacaktır.

Among Us’ın Türkçe dil desteği var mı?

Hayır, Among Us henüz Türkçe dil desteği sunmamaktadır. Senin için oyunun içinden bazı İnglizce kelimelerin çevirilerini buraya yazmaya çalışacağız.

 • Imposter: Sahtekar
 • Crew: Mürettebat
 • Meeting: Toplantı
 • Tasks: Görevler
 • Vote: Oylamak
 • Murder: Öldürmek
 • Map: Harita

Among Us’ı arkadaşlarımla oynayabilir miyim?

Evet, Among Us’ın çoklu oyuncu oyun modu bulunmaktadır. Arkadaşlarınla oyundan bağlanıp oyunun keyfini çıkarabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Dünya Kadın Hakları Günü: Kadın Aktivistler

Sonraki Yazı

RBC nedir? RBC fazlası veya azı ne gibi rahatsızlıklara sebebiyet verir?

İlgili Yazılar