2021 yılında yapılacak uzay çalışmaları neler?

2021 yılında yapılacak uzay çalışmaları neler olacak? Yeniden Ay’a iniş, Mars görevi derken gelecekte oldukça yoğun olacak uzay ajansları, 2021 yılında da önemli çalışmalara imza atacak.

2021 yılında yapılacak uzay çalışmaları nelermiş bir bakalım…

Kızıl Gezegen Keşfi

Çin’in Tianwen-1 aracı

2020 yılında Mars’a yönelik farklı görevler başlatılmıştı. 2021 yılı da muhtemelen kızıl gezene dair yeni keşiflerin yapıldığı bir yıl olacak. Çin’in Tianwen-1, BAE’nin Hope aracı ve NASA’nın Perseverance yüzey aracı bu yıl Mars’ta olacak. Üç aracın da Şubat ayında Mars’a ulaşması bekleniyor.

James Webb Uzay Teleskobu

James Webb Uzay Teleskobu

Uzun zamandır beklenen James Webb Uzay Teleskobu, NASA’nın bir sonraki büyük uzay gözlemevi olarak hizmet verecek. 31 Ekim 2021’de kullanılmaya başlanacak olan araç, pandemi ve teknik sorunlar nedeniyle bir yıl beklemiş olacak. Bu araç sayesinde Güneş Sistemi’ni daha iyi anlayabilecek ve yeni öte gezegenler bulunabilecek.

Vera C. Rubin, güney yarıküreyi resmedecek!

SUV araç boyutlarındaki dijital kamera

Vera C. Rubin Gözlemevi de bu yıl bize ilk çektiği görüntüleri ulaştıracak. Merkezi Şili’de bulunacak olan Vera C. Rubin, bir SUV araç boyutlarındaki dijital kamerası ile birkaç günde bir bütün güney yarıkürenin gökyüzünü resmedebilecek. En büyük dijital kamera olan bu cihaz, 22 kilometreden bir golf topunu görüntüleyebiliyor ve 3200 megapiksellik fotoğraflar çekebiliyor. Tesisin tam olarak faaliyete geçmesi 2023’ü bulacak olsa da bu yıl ilk görüntüler gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Evde beslenebilecek hayvanlar nelerdir?

Sonraki Yazı

Geçmişin parlayan yıldızları: Klasik arabalar

İlgili Yazılar