Türk futbol takımları Avrupa’daki başarısızlıklarının yanında Türkiye’de ekonomiye verdikleri zararda bir hayli fazla. Peki Türk futbol takımlarının borçları ne kadar olduğunu biliyor muydunuz?

Borç yüzünde yüzen kulüplerden, bataklık sınırında olan kulüplere kadar o kadar kulübümüz var ki, borçsuz kulüp parmakla gösterilecek kadar az. Türk futbol takımlarının borçları nasıl bu kadar büyüdü derseniz; zamanında yıldız diye getirilen ama içi boş çıkan yabancı futbolculara ödenen paralar, teknik direktörlere harcanan transfer bedelleri, haksız sözleşme fesihleri, ödenmeyen paraların faizi vs. diye sayabiliriz.

Aslında en çok şaşırtan Türk futbol takımlardan biri de Beşiktaş diyebiliriz. Cenk Tosun’un Everton’a rekor bir bedelle satılması, Şampiyonlar Ligi gelirleri vs. derken borç hafiflemesi gerekirken borcun 2 katına çıkması çok şaşırtmıştı ve bundan dolayı Beşiktaş taraftarı eski başkanları Fikret Orman için “Fikret Orman paralar nerede” tezahüratını stadyumda okumuştu.

Türkiye Futbol Federasyonu, borçların azalmasını önlemek amacıyla sezon başında devre arası için uygulanması üzere her takım için borçları doğrultusunda limit oluşturdu. Kulüpler bu limiti geçmesi durumunda ceza alacak.

Türk kulüplerinin 2019/20 sezonu devre arası transfer için harcayabileceği limitler / Kaynak: TFF

İşte en borçlu 7 Türk futbol takımı…

7. Ankaragücü: 324 milyon TL


6. Kayserispor: 331 milyon TL


5. Bursaspor: 447 milyon TL


4. Trabzonspor: 828 milyon TL


3. Galatasaray: 1 milyar 610 milyon TL


2. Beşiktaş: 2 milyar 759 milyon TL


1. Fenerbahçe: 3 milyar 748 milyon TL