Olaylı Trabzonspor – Fenerbahçe maçları

2010/11 sezonundan beridir devam eden bir husumetten söz ediyoruz. Günümüzde son senelerde biraz olaylar durulsa da olaylı Trabzonspor – Fenerbahçe maçları çok izledik.

Yine bir Trabzonspor – Fenerbahçe maçına yaklaşmaktayız. Olaylı bir çok Trabzonspor – Fenerbahçe maçı gördük. Maziyi bir hatırlatalım istedik.

İşte olaylı Trabzonspor – Fenerbahçe maçları…

1. 2011/12 Sezonu – 33. Hafta

2010/11’den sonra iki takımın Trabzon’daki ilk karşılaşması. Sinirler hat safhada. TFF’ye ve Fenerbahçe’ye öfke bir türlü dinmiyor. Maçın tamamlanması çok güçken zar zorda olsa tamamlanıyor. Trabzonspor Taraftarı tepki olarak tüm beyaz atlet ya da bez parçalarını sahaya attı. Fenerbahçeli futbolculara uzun süre korner kullandırılmadı , çakmaklar ve sular yağdı. Maç ise 1-1 bitti.

Maçın özetini izlemek için buraya tıklayın.

2. 2011/12 Sezonu – Şampiyonluk Grubu – 5. Hafta

2010/11 sezonundan sonra yine. Şampiyonluk Grubu yani Play Off sisteminin ortaya çıkmasıyla ilk 4’te yer alan takım bu grupta yer aldı ve yine bir olaylı maça denk geldik. Maçtan öncesi ise play off’un 1. haftasında Saraçoğlu’nda oynanan maç sonunda Zokora’nın yaptığı açıklama, 5. haftada taraftarı dahada sinirlendirdi. Zokora, Emre’nin ırkçılık yaptığı söylemiş ve Türkiye gündemi karışmıştı. Emre ikinci maçın seronomisinde Zokora’nın elini sıkmak istemiştir ancak Zokora elini uzatmamıştı. Maç başladığında ise tribünden futbolcusuna herkes gergindi. Zokora, Emre’den öcünü attığı tekme ile almıştı. Oyun birkaç kez durmuş, Şenol Güneş taraftarı sakinleştirmeye çalışmıştı. Maç ise 3-1 Fenerbahçe’nin üstünlüğüyle bitmişti.

Maçın özetini izlemek için buraya tıklayın.

3. 2012/13 Sezonu – 22. Hafta

2010/11 üzerinden 1,5 sene geçmiş olmasına rağmen ortam çok güzeldi. Taraftar sakinliğini korumuş gibi görünüyordu. Ancak Trabzonsporlu futbolcu Bamba’nın Fenerbahçe’nin 2 golünde yaptığı etki (biri bariz hata, kendi kalesine) taraftarı çıldırttı ve öfke yeniden arttı. Fenerbahçeli futbolcular yine korner kullanmakta zorlandı ve Baroni’ye isabet eden çakmak yine olayları beraberinde getirdi. Maç ise 3-0 Fenerbahçe üstünlüğüyle tamamlandı.

Maçın özetini izlemek için buraya tıklayın.

4. 2013/14 Sezonu – 7. Hafta

Ligin 7. haftasında önemli bir maça gelmiştik. Bu sefer maç Saraçoğlu’nda. Dönemin Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, maçın hakemini maçtan önce aradığını ve adil şekilde maçı yönetmesini söylediğini açıklamıştı. Fenerbahçeliler ise maçın hakemini baskı altına aldığını iddia etmiş ve maç 0-0 bitince maç sonunda İbrahim Hacıosmanoğlu’na saldırılar oldu. Bunun üzerine İbrahim Hacıosmanoğlu, Fenerbahçe taraftarına “Başkanınız gelsin ulan!” diyerek çıkış yapmıştı.

Maçın özetini izlemek için buraya tıklayın.

5. 2013/14 Sezonu – 24. Hafta

Taraftar artık öfkesini kontrol edemiyordu. Fenerbahçe’nin düşürülmemesi, TFF tarafından kollanması, cezalardan yırtması. UEFA’nın verdiği kararın uygulanmaması… Taraftar maça coşkulu başladı. Maç 0-0 iken önce konfetiler sahaya atıldı, oyun kısa süreliğine durdu ancak sorun yoktu. Fenerbahçe, Emenike ile 1-0 yapınca taraftarın siniri dahada arttı. İlk yarı bitmek üzereyken gelen gol karşısında Trabzonsporlu taraftarlar sahayı meşale ve konfeti yağmuruna tutu. Bu olaylar karşısında Ersun Yanal’ın meşhur soyunma odasına koşusu ve futbolcularında peşinde gitmesi maça damga vurdu. Maçın hakemi Bülent Yıldırım da soyunmasına gitti ve maçı iptal etti. TFF ise maçı hükmen 3-0 olarak Fenerbahçe’ye verdi.

Maçın özetini izlemek için buraya tıklayın.

6. 2013/14 Sezonu – 24. Hafta / Stadyum Dışı

Şehri maç öncesi geren en büyük şey ise stadyum çevresindeki evlerin çatılarına silahlı polislerin yer alması, stadyumun çevresine TOMA ve Akrep ismi verilen zırhlı araçların yerleştirilmesiydi. Olaylı geçen maçın sonunda Kaptan Onur Recep Kıvrak, taraftarların yanına giderek onları sakinleştirmeye çalıştı. Kaptan Onur: “Arkadaşlar burası yeri değil. Biz saha içerisinde müdahalemizi sürdürüyoruz. Lütfen dağılın. Daha her şey bitmedi. Mücadelemizi sürdüreceğiz.” diyerek taraftarını sakinleştirmeye çalıştı.

7. 2015/16 Sezonu – 30. Hafta

2010/11 sezonunun öfkesi ve o sezondan beridir Fenerbahçe’yi yenememenin verdiği sinir taraftarda çok farklıydı. Her Fenerbahçe maçını aynı umutla, aynı heyecanla bekleyen Trabzonspor Taraftarı, 4-0’lık skorla yine yıkıldı. Maçın sonlarına doğru bir taraftar sahaya atlayıp kale arkası hakemini dövdü ve ortalık karıştı. Kırılan koltuklardan sahaya atılan çakmaklara kadar… Maçın devamının oynamamasına karar verildi ve maç TFF kararıyla 4-0 Fenerbahçe lehine tescil edildi.

Maçın özetini izlemek için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Deprem öncesi neler yapmalıyız ve neleri yapmamalıyız?

Sonraki Yazı

En iyi Türkçe Caz (Jazz) şarkıları

İlgili Yazılar