2019/20 sezonunda Göksel Gümüşdağ başkanlığında şampiyon olan Başakşehir Futbol Kulübü, taraftarsızlığının yanında diğer takım taraftarlarına antipatik görünmeye devam ediyor. Peki Göksel Gümüşdağ’ın Başakşehir FK’yı eski adıyla İBB’yi nasıl satın aldığını biliyor muydunuz? İşte ilginç detaylar…

Son zamanların spor medyasında en çok konuşulanları Göksel Gümüşdağ ve başkanlığını yaptığı Başakşehir Futbol Kulübü diyebiliriz. Göksel Gümüşdağ’ın Başakşehir Futbol Kulübü’nü nasıl satın aldığını sizlere detaylıca açıklamaya çalıştık.

Göksel Gümüşdağ, İBB ve Başakşehir…

 1. Başakşehir FK, yani eski adıyla İstanbul Büyükşehir Belediyespor, baştan aşağıya belediyenin, yani devletin özkaynaklarıyla kuruldu, büyüdü. Satıldığı yıla kadar sadece ve hep devlet bütçesi ve İBB’nin bütçesi ile finanse edildi.
 2. %100 devletin malı olan bir futbol kulübüydü. Yani vatandaşa hizmet olarak harcanması gereken paralarla finanse edildi. 2013’te kulübün rant potansiyelinin göz önünde olmaması için bilerek küme düştüler.
 3. 2014’te yapılan bütün yeni transferler, bonservis bedelleri, menajerlik paraları, futbolcu maaşları, kulüp giderleri…ve aklınıza gelen diğer her şey ve hepsi belediyenin (devletin, bizim) paralarıyla yapıldı, alındı, harcandı. Bunun sonucunda 2014’te Süper Lig’e tekrar çıktı.
 4. Yine 2014’te yine sadece devletin bütçesiyle Başakşehir ilçesine kocaman bir stadyum ve hemen yanına Türkiye’nin en iyi antrenman ve kulüp sosyal tesisleri yapıldı. Zaten 10 KM ötede dev gibi Olimpiyat Stadı var. Ona rağmen devletin parasıyla yeni bir stat yapıldı.
 5. Diğer illerde yaptığı gibi sadece stadyum yapıp bırakmadı, o sırada profesyonel bir futbol kulübü olmayan bu ilçeye, stadyumun hemen yanında Türkiye’nin en son teknoloji, en iyi antrenman tesisleri ve antrenman sahalarını yaptı.
 6. Tüm bunlar tamamlandıktan sonra, devletin takımı İBB Süper Lig’e çıkar çıkmaz, belediye tarafından hemen satıldı. Hemen isim değiştirildi ve Başakşehir’e yapılan o yeni tesislere taşındı.
 7. Normal şartlarda madem satacaksın, malın kıymetlenmesi için önce malı bir vitrine çıkartırsınız değil mi? İBB satışı Süper Lig maçları başladıktan 2-3 ay sonra da yapılabilirdi.
 8. Yeni stadı, yeni tesisleri, sıfır borcu, modern şartları gören birçok iş adamı kulübü almak için birbiriyle yarışacaktı, fiyatı ve talibi artacaktı ama olmadı… Yangından mal kaçırılır gibi kaşla göz arasında satıldı.
 9. O dönem Göksel Gümüşdağ İstanbul Belediyesi Başkan Vekili idi. Kulübün satış ihalesini kendisi düzenledi ve kendisi ihaleyi yaptı. Duyuru filan yok. İhalede belediyeyi temsilen ihale sahibi oydu, ihale sonunda ihaleyi (kulübü) alan iş adamı da kendisi oldu.
 10. Senelik geliri garanti minimum (daha fazla olabilir) 20 milyon Euro civarı olan bir şirketin (kulübün) kaça satıldığı hayati önem taşıyor. Yani her şey hukuki yönden tamam olsa bile, bu ihalenin (kulüp satış bedelinin) fiyatı skandal yaratabilecek şekilde önemlidir.
 11. Göksel Gümüşdağ’ın kendi açıklaması her şey dahil senelik 80 – 100 milyon TL civarı harcıyorlarmış. Bu da ortalama 12 – 15 milyon Euro senelik gideriniz olacak anlamına gelir. Yani, basit bir hesapla; Başakşehir kümede kaldığı her sene otomatikman minumum 5 milyon Euro kar elde ediyor demektir.
 12. Peki her şeyini devletin yaptığı kulüp kaça satılmış? 17 milyon TL! Yani, beyefendi kulübü satın aldığı sene zaten yayın geliri ile ödediği parayı çıkarttı. Bu 17 milyon TL de cebinden değil, devlet bankasından kredi ile ödendi olarak gözüküyor. Yani Göksel Gümüşdağ, bedavaya kulübe çökmüş!
 13. Ayrıca değinmeden geçmeyelim, 3 büyüklerin sponsor bulamadığı şu dönemde, Başakşehir, taraftarı olmamasına rağmen en çok sponsora sahip takım. Bir şirket taraftarı olmayan bir kulübe neden sponsor olur, reklam verir? Cevabı sizlere bırakıyoruz.