Japonya’da Yaşamak Pahalı Mı?

Japonya’da yaşamak pahalı mı diye sorduk ve cevapladık. Japonya’daki ev kiraları, fatura giderleri, internet ücretleri ve yemek fiyatlarını derinlemesine inceledik. Çıkan sonuçlara şaşırabilirsin. Japonya’da yaşam oldukça zor hem de Tokyo’da yaşıyorsanız.

Şimdi Japonya’da yaşamak zor mu? Japonya’da kaç parayla yaşanır? Japonya’da yaşamak pahalı mı? Bütün bu soruları cevapladığımız yazımıza geçelim.

Japonya’da Ev Kiraları

Dünyanın en pahalı yerlerinden biriside Japonya’nın Tokyo şehridir. Tokyo’da ev kiraları oldukça yüksek rakamları bulabiliyor. 10 metrekarelik dairelerin meşhur olduğu Tokyo şehrinde konaklamak maalesef pahalıya patlıyor. Ancak Tokyo merkezinin dışında bir daire kiralamak istiyorsanız fiyatlar da ona göre daha düşük oluyor.

Tek odalı daire (20-40 metrekare) kiraları faturalar hariç 50.000 ile 70.000 Yen arasındadır. Bu da yaklaşık 3.500 Türk lirasına denk geliyor. Tokyo’nun merkezindeki bir dairenin kirası ise 100.000 Yen civarındadır. Bu da yaklaşık 7.000 Türk lirasına denk geliyor.

Yabancılar için oluşturulan evler ise bu rakamlardan daha düşüktür. Ucuz ve sorunsuz bir daire kiralamak isteyen turistler için en iyi seçenekten birisidir.

Japonya’da Fatura Fiyatları

Japonya’da yaşamak için kira dışında faturalar da önemli bir yer tutuyor. Kiralara genellikle elektrik, gaz ve su gibi kamu hizmetleri dahil değildir. Japonya’da elektrik faturaları genellikle gaz ve su faturalarından pahalıdır.

Ortalama faturalar şöyledir;

  • Aylık Gaz Faturası: 3000 Yen
  • Aylık Elektrik Faturası: 4000 Yen
  • Aylık Su Faturası: 2000 Yen

Japonya’da doğal gaz kullanımı yaygındır ancak gelişmeyen bölgelerinde doğal gazla çalışan ev aletleri bulunmayabiliyor.

Japonya’da İnternet Fiyatları

Japonya’da telefonunuza hat almak istiyorsanız geçerli bir ikametgah belgeniz ve Japon bankalarından birisinde hesabınız olması gerekiyor. Oparatörler 2000 Yen ila 6000 Yen arası aylık internet, konuşma, mesajlaşma gibi paketleri kullanıma sunuyor.

Evde internet kullanmak ise 2500 Yen’den 4000 Yen’e kadar çıkabiliyor. 2500 Yen olan internet paketleri cep wifi cihazıyla geliyor yani o kadar da iyi bir internet hızı ve kalitesi sunamıyor. Ancak fiber internet kullanmak isterseniz aylık 4000 Yen’i gözden çıkarmanız gerekiyor.

Bunların da hiç biri olmasın istiyorsanız ücretli wifi noktaları ya da manga kafelerinden internet hizmeti alabilirsiniz.

Japonya’da Eğlence & Kişisel Bakım

Japonya’da saç kestirmenin ücreti 4000 Yen‘den başlıyor. Fiyatların yüksek olmasının sebebi de Japon kuaförlerin işlerini incelikle yapıyor olmasından kaynaklanıyor. Bu fiyat çok pahalı daha ucuza yok mu? Tabi ki de var! Hızlı bir şekilde saçlarınızı 1000 Yen’e kesecek yerlerde bulunuyor ancak onlar hakkında bir yorum yapamıyoruz.

Eğlence için sinema salonları (bilet fiyatları 1000 ila 2000 yen arasında değişir), karaoke yerleri (saatlik ücretler 200 yen’den başlar) ve oyun merkezleri çoğu şehirde bulunabilir. Tiyatro performansları ve canlı konserler hemen hemen tüm yıl boyunca düzenlenmektedir. Tokyo ve Osaka gibi büyük şehirler, popüler yerel ve uluslararası sanatçılar tarafından daha fazla sayıda canlı performans sergileme eğilimindedir. Bilet fiyatları, koltuğa bağlı olarak 6000 yen civarında başlıyor.

Japonya’da Yemek Fiyatları

500 ila 1000 yen arasında tam bir öğün yiyebileceğiniz ucuz restoranlar arasında erişte (ramen, soba ve udon), donburi (örneğin, dana donburi), körili pilav, bibimbap (Kore usulü donburi), hamburger ve daha birçok çeşit bulunur.

Daha ortalama bir restoranda yemek kabaca 1000 ile 3000 yen arasındadır, ryotei gibi birinci sınıf restoranlar söz konusu olduğunda üst fiyat sınırı yoktur. Öğle yemeği saatlerinde, birçok restoran 1000 yen civarında ucuz teishoku (set menüler) sunmaktadır. Marketler ve büyük mağazalarda, tren istasyonlarında ve iş alanlarındaki geçici stantlarda satılan yemek kutuları (bento) da bütçeye uygundur.

Japonya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Japonya’da asgari ücret fiyatları 2021 yılı itibariyle 157.600 Yendir. Ancak insanlar farklı işlerde çalışarak bu paranın iki hatta üç katını kazanabiliyorlar. Eyaletten eyalete aylık asgari ücretlerin değiştiği Japonya’da en çok kazananlar ise Tokyo’da çalışanlar oluyor. Tokyo’da aylık asgari maaş 325,000 Yen olarak belirlenmiş.

Japonya’da Yaşamak Pahalı Mı?

Evet, orta gelirli bir aile için dahi Japonya’da yaşamak oldukça pahalı. Şöyle hesaplayalım Tokyo’da tek odalı bir dairede kalırsanız aylık 50.000 Yen ödersiniz, evde internet kullanmak isterseniz 2500 Yen ödersiniz, telefonunuza paket yapmak isterseniz 2000 Yen ödersiniz, günde üç öğün yemekle ayda en az 30.000 Yen harcarsınız, aylık eğlence ve kişisel bakımınız için ortalama 5.000 Yen harcarsınız. Dahasını saymamıza gerek bile yok. Aylık en az toplam gideriniz: 89.500 Yen (6,394.05 TL).


İlgini Çekebilir;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Samsung Galaxy A52 Teknik Özellikleri ve Türkiye Fiyatı

Sonraki Yazı

Xiaomi Mi Mix 5 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

İlgili Yazılar