Yanık acısına ne iyi gelir? Yanık izine ne iyi gelir?

Yanık acısına ne iyi gelir, yanık izine ne iyi gelir? Yanık, vücutta yanma ile ilgili merak ettiklerinizi sizler için yazımızda derledik.

Hadi gelin ilk olarak yanık acısına ne iyi gelir bakalım…

Yanık acısına ne iyi gelir? Yanığa ne iyi gelir?

Yanık acısına ne iyi gelir, Yanık izine ne iyi gelir, Yanığa ne iyi gelir, Yanığa en iyi gelen şey, Evde yanık tedavisi nasıl yapılır, yanık, yanık tedavisi, yanık tedavisi nasıl yapılır,
Yanık Tedavisi

İnsanların zor durumlarla veya fiziksel rahatsızlıklarla başa çıkmanın farklı yolları vardır. Başa çıkma “tarzınızın” ne kadar acı hissettiğiniz veya ağrının sizi ne kadar rahatsız ettiği üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Herhangi bir zor durumda, kişi durumu değiştirmeyi, kendini değiştirmeyi ya da sadece “pes etmeyi” seçerek tepki verebilir. İlk iki seçenek “aktif” başa çıkma stilleri olarak kabul edilir ve stresi yönetmede oldukça etkilidir. Üçüncü seçenek genellikle geri çekilme veya depresyonla sonuçlanır.

Araştırmalar, durumun ne kadarının kontrolünüz altında olduğunu belirlemenin ve ardından uygun başa çıkma stilini seçmenin en iyisi olduğunu göstermiştir. Durum kontrolünüz dışındaysa, nasıl düşündüğünüzü ve ona nasıl tepki verdiğinizi değiştirmek en iyi başa çıkma tarzı olabilir. Bir psikolog, bu tür başa çıkma becerilerini geliştirmek için sizinle birlikte çalışabilir.

Durumun kontrolünüz altındaki yönlerini aramak da önemlidir. Örneğin, devam eden ağrıya neden olan bir yanık yaralanması geçirdiğiniz gerçeğini değiştiremezsiniz. Yaralanmanın meydana gelmemiş olmasını “dilemek” ve “eğer” üzerinde durmak ağrınıza yardımcı olmaz ve kendinizi daha çaresiz ve depresif hissetmenize neden olabilir. Bununla birlikte, durumun kontrol edebileceğiniz kısmına odaklanmak – örneğin kendi rehabilitasyonunuz, fizik tedavide geçirdiğiniz zaman, günlük hareket açıklığı egzersizlerinizi yapmak ve doktorunuzun önerdiği ağrı yönetimi stratejilerini takip etmek bir sorun olabilir.

Yanığa ne iyi gelir? Evde yanık tedavisi nasıl yapılır?

Birinci derece yanığı tedavi etmek için dermatologlar aşağıdaki ipuçlarını önermektedir:

 1. Yanığı soğutun. Yanığı hemen soğuk musluk suyuna batırın veya soğuk, ıslak kompres uygulayın. Bunu yaklaşık 10 dakika veya ağrı geçene kadar yapın.
 2. Günde iki ila üç kez vazelin sürün. Enfeksiyona neden olabileceğinden yanığa merhem, diş macunu veya tereyağı sürmeyin. Topikal antibiyotik uygulamayın.
 3. Yanığı yapışmaz, steril bir bandajla kapatın. Kabarcıklar oluşursa, alanı kapalı tutarken kendi başlarına iyileşmelerine izin verin. Kabarcıkları patlatmayın.
 4. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler almayı düşünün. Asetaminofen veya ibuprofen ağrıyı hafifletmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.
 5. Alanı güneşten koruyun. Yanık iyileştikten sonra, gölge arayarak, koruyucu giysiler giyerek veya 30 veya daha yüksek SPF’ye sahip geniş spektrumlu, suya dayanıklı bir güneş kremi uygulayarak bölgeyi güneşten koruyun. Yanık nedeniyle oluşan kızarıklık bazen haftalarca devam ettiğinden, özellikle koyu ten rengine sahip olanlarda bu, yara izini en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Birinci derece yanıklar genellikle bir doktor tedavisi olmaksızın kendiliğinden iyileşir. Ancak birinci derece yanığınız çok büyükse, kurban bebek veya yaşlıysa veya yanığınızın daha şiddetli olduğunu düşünüyorsanız hemen acil servise gidin.

Yanığa gelen en iyi şey nedir?

 • Soğuk Su: Küçük bir yanık yaşadığınızda yapmanız gereken ilk şey, yanık bölgesine yaklaşık 20 dakika boyunca soğuk (soğuk değil) su akıtmaktır. Ardından yanmış bölgeyi yumuşak sabun ve suyla yıkayın.
 • Soğuk Kompresler: Yanık bölgesine yerleştirilen soğuk bir kompres veya temiz ıslak bir bez, ağrıyı ve şişmeyi hafifletmeye yardımcı olur. Kompresörü 5-15 dakikalık aralıklarla uygulayabilirsiniz. Yanığı daha fazla tahriş edebileceği için aşırı soğuk kompres kullanmamaya çalışın.
 • Antibiyotik Merhemler: Antibiyotik merhemler ve kremler enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur. Yanıklarınıza Bacitracin veya Neosporin gibi antibakteriyel bir merhem sürün ve streç film veya steril, tüysüz bir pansuman veya bezle örtün.
 • Aloe Vera: Aloe vera genellikle “yanık bitkisi” olarak lanse edilir. Araştırmalar, aloe veranın birinci ila ikinci derece yanıkları iyileştirmede etkili olduğuna dair kanıtlar gösteriyor. Aloe antiinflamatuardır, dolaşımı destekler ve bakteri üremesini engeller. Bir aloe vera bitkisinin yaprağından alınan bir kat saf aloe vera jeli doğrudan etkilenen bölgeye sür. Bir mağazadan aloe vera satın alırsanız, yüksek oranda aloe vera içerdiğinden emin olun. Katkı maddesi, özellikle renklendirici ve parfüm içeren ürünlerden kaçının.

Yanık izine ne iyi gelir?

Hızlı tedavi ve uygun yara bakımı, genellikle yara izlerinin görünümünü önlemenin veya en aza indirmenin en iyi yoludur.

Çoğu yara izi zamanla kaybolur. Bununla birlikte, keloid izleri genellikle kendiliğinden kaybolmaz ve tedavi gerektirebilir.

Bir yara izi oluştuğunda, kişi yara izinin görünümünü şu şekilde azaltabilir:

 • Silikon jel uygulamak. Araştırmalar, bunun boyutu, sertliği ve kızarıklığı azaltmak da dahil olmak üzere mevcut yara izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor
 • Alanı güneşten korumak. Güneşten gelen ultraviyole ışınları, izlerin daha koyu bir renge dönmesine ve daha belirgin hale gelmesine neden olabilir.
 • Reçetesiz satılan yara izi kaldırma ürünlerine karşı dikkatli olun. Bu tür ürünlerin etkinliği genellikle test edilmemiştir.

Yanık izleri ciddi sıkıntıya neden oluyorsa, kişi doktoruyla yara dokusunu azaltma seçenekleri hakkında konuşabilir. Bu tedaviler, hasarlı kolajen ile çalışmayı içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
sindirimi kolaylaştıran yiyecekler

Kereviz Gaz Yapar mı? Sindirimi Kolaylaştıran Yiyecekler Nelerdir?

Sonraki Yazı
mindfulness nedir

Mindfulness nedir? (Mindfulness Egzersizleri)

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Makarna kilo aldırır mı?

Makarna kilo aldırır mı en çok sorulan sorular arasına giriyor. Kilo almamak için makarna yemeyenlere sevindirici haberler var.…