Vertigo nedir, nasıl geçer? Vertigo neden olur, belirtileri nelerdir?

Vertigo rahatsızlığı adı yabancı gibi gözükse de aslında bilinebilecek bir rahatsızlık türüdür. Dikkate alınmadığında ileride önemli rahatsızlıklara yol açabiliyor. Peki Vertigo nedir, nasıl geçer? Vertigo neden olur, belirtileri nelerdir? İşte detaylar…

Bu yazımızda size her haliyle vertigo rahatsızlığını anlatmaya çalıştık. Haydi yazının detaylarına geçelim!

Vertigo nedir?

Vertigo, bir durumun kendisinden çok bir semptomdur. Sizin veya çevrenizdeki çevrenin hareket ettiği veya döndüğü hissidir.

Bu his neredeyse hiç fark edilmeyebilir veya o kadar şiddetli olabilir ki, dengenizi korumayı ve günlük işleri yapmakta zorlanabilirsiniz.

Vertigo atakları aniden gelişip birkaç saniye sürebilir veya çok daha uzun sürebilir. Şiddetli baş dönmeniz varsa belirtileriniz sabit olabilir ve birkaç gün sürebilir, bu da normal yaşamı çok zorlaştırır.

Vertigo Belirtileri / Semptomları

Vertigo nedir, Vertigo nasıl geçer, vertigo tedavisi nasıl yapılır, Vertigo neden olur, vertigo belirtileri, vertigo, sağlık, baş dönmesi,
Vertigo Belirtileri

Vertigo ile ilişkili diğer semptomlar şunları içerebilir:

  • Denge kaybı – ayakta durmayı veya yürümeyi zorlaştırabilir
  • Hasta hissetmek veya hasta olmak
  • Baş dönmesi

Vertigo neden olur?

Vertigo, beynin belirli bölümlerindeki sorunlardan da kaynaklansa da, genellikle iç kulaktaki dengenin çalışma şeklindeki bir sorundan kaynaklanır.

Vertigo nedenleri şunları içerebilir:

  • İyi Huylu Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) – belirli baş hareketlerinin vertigoyu tetiklediği yer
  • Migren – şiddetli baş ağrıları
  • Labirentit – iç kulak enfeksiyonu
  • Vestibüler Nöronit – iç kulağa giren ve beyne dengeyi kontrol etmeye yardımcı olan mesajlar gönderen vestibüler sinirin iltihabı

Vertigoya neden olan duruma bağlı olarak, yüksek ateş, kulaklarınızda çınlama (tinnitus) ve işitme kaybı gibi ek semptomlar yaşayabilirsiniz.

Vertigo nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır?

Bazı baş dönmesi vakaları zamanla tedavi olmaksızın düzelir. Bununla birlikte, bazı insanlar, örneğin Ménière hastalığı olanlar gibi, atakları aylarca, hatta yıllarca tekrarladı.

Bazı vertigo nedenleri için özel tedaviler vardır. BPPV’yi tedavi etmek için bir dizi basit kafa hareketi (Epley manevrası olarak bilinir) kullanılır.

Proklorperazin ve bazı antihistaminikler gibi ilaçlar erken evrelerde veya çoğu vertigo vakasında yardımcı olabilir.

Baş dönmesi olan birçok kişi, baş dönmesi ve denge sorunları olan kişiler için bir dizi egzersiz olan vestibüler rehabilitasyon eğitiminden (VRT) de yararlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Why do dogs like squeaky toys?

Sonraki Yazı

Oruçluyken ağda yapmak orucu bozar mı?

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Sırt ağrısına iyi gelen egzersizler

Sırt ağrısı genellikle dinlenme ile geçmez. Egzersiz yapmak sırt ağrılarına kalıcı çözümler getirebilir. Egzersizler omurganızdaki yükü azaltıp ağrılarınızdan…