Uyku düzeni nasıl düzelir?

Uyku hayatımızın en önemli parçalarından. Hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımızı etkileyebilen uyku günlük hayatta bazı problemler çıkarabiliyor. Uyku düzeni iyi olan bireyler daha sağlıklı bir hayat sürebilirken uyku düzeni bozulmuş olanlar ileride bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyorlar.

Kaliteli bir uyku neden önemli?

 1. Kalitesiz uyku araştırmalara göre kilo ile ilişkilendiriliyor. Kaliteli uykusu olamayan insanlar daha fazla kilo almaya yatın olabiliyorlar.
 2. Araştırmalara göre kaliteli uykusu olan insanlar daha az yiyecek tüketiyorlar. Kötü kalitede bir uyku iştahı düzenleyen hormonların fazla çalışmasına sebep oluyor.
 3. Kaliteli uyku konsantrasyonu ve üretkenliği arttırıyor! İyi bir uyku, problem çözme becerilerini en üst düzeye çıkarabilir ve hafızayı geliştirebilir. Kötü uykunun beyin fonksiyonunu bozduğu araştırmalar dahilinde görüntülenmiştir.
 4. İyi bir uyku fiziksel ve atletik faaliyetlerin daha iyi yapılmasında yardımcıdır. Basketbol oyuncuları üzerine yapılan bir çalışmada, iyi bir uykunun uykunun hızı, tepki sürelerini ve zihinsel sağlığı önemli ölçüde iyileştirdiği gözlemlenmiştir.
 5. Kaliteli uyku kalp krizi ve kalp hastalıkları risklerini düşürüyor.
 6. Uyku yoksunluğu, sağlıklı yetişkinlerde 6 gün gibi kısa bir sürede prediyabete neden olabilir. Birçok çalışma, kısa uyku süresi ile tip 2 diyabet arasında güçlü bir bağlantı olduğunu göstermektedir.
 7. Kaliteli uyku depresyon gibi ruh sağlığı hastalıklarını önlerken yardımcı etken olarak rol oynayabiliyor.
 8. En az 8 saat uyumak bağışıklık fonksiyonunuzu iyileştirebilir ve soğuk algınlığı ile savaşmanıza yardımcı olabilir.

Uyku düzeni nasıl düzelir?

 1. Vücudumuzun uyku saati vardır. Belirli değişkenler bunda rol oynar. Aydınlık, karanlık ortamlar ya da egzersiz yapmak ve yemek yeme gibi. Bunların arasında en önemlisi ışıktır. Sabah kalktığınızda odanızın perdesini sonuna kadar açın. Maksimum ışık için gereken her şeyi yapmayı deneyin.
 2. Aynı şeyin tersini de gece olduğunda yapacağız. Akşam vakitler geldiğinde loş ışıkları kullanmayı tercih edin. Akşam vaktinde fazla aydınlık bir ortamda oturmak uykuyu erteleyebilir.
 3. Yemekleri düzenli saatlerde yiyin. Vücut saatimizi kurmak için önemli adımlardan birisidir. Her öğün vücut için bir alarmdır. Uyku düzeni sorununuzu ortadan kaldırmak istiyorsanız belirli saatlerde yemeklerinizi yiyebilirsiniz.
 4. “Uyku düzeni nasıl düzelir?” sorusuna en güzel cevap: yatakta daha az vakit geçirin. Tatil dahi olsa yatakta gereğinden fazla durmayın.
 5. Hastanede melatonin (akşamları uykumuzu getiren hormon) seviyenizi ölçtürün. Sonuçlar dahilinde doktorunuzdan ilaç talep edebilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Kemik suyu kaç saat kaynatılır? Kemik suyu yararları, zararları ve dahası

Sonraki Yazı

Köpek memesi hastalığı neden olur?

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Bir Meslek Hastalığı: Pnömokonyoz

Akciğerin toz hastalıkları olarak bilinen pnömokonyoz nedir, belirtileri ve sonuçları nelerdir? Pnömokonyoz hastalığı hakkında tüm merak ettiklerinizi sizler…