Tırnak yemeyi nasıl bırakabilirsiniz?

Tırnak yemek bağımlı olunan bir hastalık diyebiliriz. Peki bu tırnak yeme hastalığından kurtarabilme yollarını biliyor muydunuz? Tırnak yemek nasıl bırakılır? Tırnak yememek için ne yapılmalı?

Tırnak yeme tipik olarak çocuklukta başlar ve yetişkinlikte devam edebilir ve yan etkileri kozmetikten daha fazlası olabilir. Tekrarlanan tırnak yeme, tırnaklarınızın etrafındaki deride ağrıya neden olabilir ve tırnakların uzamasına neden olan dokuya zarar vererek anormal görünümlü tırnaklara neden olabilir. Kronik tırnak yeme, zararlı bakteri ve virüsleri ağzınızdan parmaklarınıza ve tırnaklarınızdan yüzünüze ve ağzınıza geçirirken sizi enfeksiyona karşı savunmasız bırakabilir.

Tırnak yemek nasıl bırakılır? Tırnak yememek için ne yapılmalı?

Tırnak yeme hastalığından iradeniz sayesinde kolayca kurtulabilirsiniz!

Tırnaklarınızı yemeyi bırakmanıza yardımcı olmak için dermatologlar aşağıdaki ipuçlarını önermektedir.

  1. Tırnaklarınızı kısa tutun: Daha az tırnağa sahip olmak daha az ısırmayı sağlar ve daha az cezbedici olur.
  2. Tırnaklarınıza acı tat veren oje sürün: Reçetesiz satılan bu güvenli ama tadı berbat formül, birçok insanı tırnaklarını yemekten caydırır.
  3. Düzenli manikür yapın: Tırnaklarınızın çekici görünmesini sağlamak için para harcamak, tırnaklarınızı ısırma olasılığınızı azaltabilir. Alternatif olarak, ısırmayı önlemek için tırnaklarınızı bant veya çıkartmalarla kapatabilir veya eldiven takabilirsiniz.
  4. Tırnak yeme alışkanlığını iyi bir alışkanlıkla değiştirin: Tırnaklarını ısırmak istediğinde bunun yerine stres topu veya aptal macunla oynamayı dene. Bu, ellerinizi meşgul ve ağzınızdan uzak tutmanıza yardımcı olacaktır.
  5. Tetikleyicilerinizi belirleyin: Bunlar şeytan tırnaklarının varlığı gibi fiziksel tetikleyiciler veya can sıkıntısı, stres veya endişe gibi diğer tetikleyiciler olabilir. Tırnaklarınızı ısırmanıza neyin sebep olduğunu bularak, bu durumlardan nasıl kaçınacağınızı anlayabilir ve durdurmak için bir plan geliştirebilirsiniz. Ne zaman ısırmaya meyilli olduğunuzu bilmek sorunu çözmeye yardımcı olabilir.
  6. Yavaş yavaş tırnaklarınızı yemeyi bırakmaya çalışın: Bazı doktorlar, alışkanlığı kırmak için kademeli bir yaklaşım önermektedir. Öncelikle, başparmak tırnaklarınız gibi bir dizi çivi yemeyi bırakmaya çalışın. Başarılı olduğunda pembe tırnaklarınızı, işaretçi tırnaklarınızı ve hatta tüm elinizi ortadan kaldırın. Amaç artık tırnaklarınızı ısırmadığınız noktaya gelmektir.

Bazı insanlar için tırnak yemek, daha ciddi bir psikolojik veya duygusal sorunun işareti olabilir. Tekrar tekrar bırakmayı denediyseniz ve sorun devam ederse, bir doktora danışın.

Tırnak yemeyi bırakabileceğiniz doğal yöntemlere şu yazımızdan bakabilirsiniz: Tırnak yemeyi bırakabileceğiniz yöntemler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Kim rehbere sizi nasıl kaydetmiş?

Sonraki Yazı

Vampirler gerçek mi?

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Metabolik Asidoz nedir?

Vücut sıvıların çok fazla sayıda asit bulundurması durumu olan Metabolik Asidoz nedir, semptomları neler, tedavisi nasıl olur? Bu…