Tıpta onikofaji olarak adlandırılan ve tırnak yeme hastalığı anlamına gelen bir hastalık çeşidi. Maalesef çevremizde bu hastalığa sahip birçok insana şahit olmaktayız. Peki bu hastalıktan rahatlıkla kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz?

Tırnak yeme hastalığı hem tırnak yemeyen için hem de istemeden tırnak yiyen kişiler için rahatsızlık verici bir durum. İradeli bir insan dahi olsanız bu konuda zorlanabilirsiniz. Tırnak yeme hastalığı için aslında basit ve ortalama %70 oranında olumlu geri dönüş alınan yöntemler mevcut. İşte o yöntemler…

Tırnak yemeyi bırakabileceğiniz yöntemler

  1. Acı Kabak: Elinize bir acı kabağı alın iyice ezip suyunu çıkarın. Bütün tırnaklarınızı kabağın suyuna batırıp ve bir müddet bekleyin. Daha sonra tırnaklarınızın kuruması için bekleyin.
  2. Tesbih Ağacı Yağı: Aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz bu yağ hem tırnak yemenizi engelleyecek hem de tırnaklarınızın kısa sürede uzamasını sağlayacak. Yağı tırnaklarınıza ovun ve tırnaklarınızın kurumasını bekleyin.
  3. Yapay Tırnaklar: Takma tırnaklar birçok yerde satılmaktadır, özellikle internetten rahatlıkla bulabilirsiniz. Yapay tırnaklar sayesinde tırnak yeme hastalığından kurtulabileceksiniz.
  4. Sarımsak: Sarımsak yemeklerde çok hoş bir tad verirken sade bir şekilde hiç kimse acılığından ve kokusundan dolayı yiyemez. Sarımsak ayrıca doğal bir antibiyotik olduğu için tırnakları güçlendirebilme olayının olduğu söylenmektedir. Sarımsağın yarısını kesin ve tırnaklarınıza sürün, bu kadar.
  5. Sakız Çiğnemek veya Şeker Emmek: İstemsiz şekilde tırnak yenildiği için ağzınızın boş durmaması işe yarayabilir.
  6. Stressiz Hayat: Tırnak yemenin bir nedeni de günlük yaşantıda stres yapmaktan kaynaklıdır. Stressiz bir ortam ve günlük yaşam sağlayın.
  7. Tırnak Cilası: Eczanelerde bu cilalardan bulabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı onaylı birçok tırnak yeme hastalığı için satılan ojeye benzer bir üründür.