Su enerji verir mi?

Su şüphesiz insan için çok önemli bir nimettir ve yaşamak için en büyük sebeplerden biridir. Ama su enerji verir mi, veriyor mu? İşte detaylar…

İnsan vücudunun yaklaşık %60’ı su içerir. Genellikle günde 8 ons (237 mL) bardak su içmeniz önerilir (8 × 8 kuralı). Bu özel kuralın arkasında çok az bilim olsa da, susuz kalmamak önemlidir. Peki su insana enerji veriyor mu?

Su enerji verir mi?

Su enerji verir mi, Su enerji verici mi, Su enerji veren bir besin midir, Su enerji verici besin olarak kullanılabilir mi, Su enerji verir mi biyoloji, biyoloji, su, enerji,
Su enerji veren bir besin midir, Su enerji verici besin olarak kullanılabilir mi?

Beyniniz hidrasyon durumunuzdan büyük ölçüde etkilenir.

Çalışmalar, vücut ağırlığının% 1-3’ü gibi hafif dehidrasyonun bile beyin fonksiyonunun birçok yönünü bozabileceğini göstermektedir.

Genç kadınlarda yapılan bir çalışmada, araştırmacılar egzersiz sonrası % 1,4 oranında sıvı kaybının hem ruh halini hem de konsantrasyonu bozduğunu bulmuşlardır. Ayrıca baş ağrısı sıklığını da artırdı.

Aynı araştırma ekibinin birçok üyesi, genç erkeklerde benzer bir çalışma yaptı. % 1,6’lık sıvı kaybının çalışma belleği için zararlı olduğunu ve anksiyete ve yorgunluk duygularını artırdığını bulmuşlardır.

% 1-3 sıvı kaybı, 150 pound (68 kg) ağırlığındaki bir kişi için yaklaşık 1.5–4.5 pound (0.5–2 kg) vücut ağırlığı kaybına eşittir. Bu, egzersiz veya yüksek ısı bir yana, normal günlük aktivitelerle kolayca gerçekleşebilir.

Arasında değişen konularla olan birçok diğer çalışmalar, çocuklara karşı yaşlı yetişkinlerde, hafif dehidrasyon ruh, bellek ve beyin performansını bozabilir olduğunu göstermiştir.

ÖZET: Hafif dehidrasyon (% 1-3 oranında sıvı kaybı) enerji seviyelerini bozabilir, ruh halini bozabilir ve hafıza ve beyin performansında büyük düşüşlere yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Trigliserid nasıl düşer?

Sonraki Yazı

Acı biber reçeli nasıl yapılır? En iyi acı biber reçeli tarifi...

İlgili Yazılar