Siyanür Nedir? Siyanür zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Fatih’te 4 kardeş evlerinde ölü bulunmuştu. Kardeşlerden biri kendisini ve kardeşlerini siyanürle zehirlemişti. Bugün Antalya’da bir aile daha siyanür ile zehirlenerek yaşamını yitirdi. Bunun üzerine siyanürün ne olduğu merak konusu oldu. Bu yazımızda sizlere maddelerle siyanürü anlatacağız.

Antalya’da iki çocuklu bir aile siyanürden dolayı hayatını kaybetti.

7. Siyanür karbon ve azot atomu içeren bir bileşiktir.

Kimyasal olarak siyanür, bir karbon ve bu karbona bağlı üç azot atomu içeren bileşiklere denir. Siyanür organik ve inorganik şekilde bulunabilir.
Siyanürün kendisi ve türevleri, zehirlidir. En önemlileri, sodyum siyanür ve potasyum siyanürdür.

6. Bazı bitkiler siyanür üretebilir.

Siyanür doğal olarak birçok bitki, bakteri ve böcek tarafından üretilebilir. Kiraz, badem, kayısı, şeftali, erik, fasulye, patates, turp, lahana, şalgam, brokoli ve mısır siyanürlü bileşikleri doğal olarak üretmektedir.

5. Sanayi sektöründe kullanılıyor.

Hidrosiyanik asit siyanürü yaygın olarak kimyasal madde üretiminde, hayvan yeminde ve haşere ilaçlarında kullanılıyor. Sodyum siyanür ise genellikle kimya sanayi ve optik endüstrisinde de kullanılır.

4. Siyanür vücutta depolanmıyor.

Siyanür çok az miktarda vücudumuzda bulunur. Vücutta depolanmaz. Kanserojen değildir. Sigara dumanı ve yangın dumanının solunması ile maruz kalınabilir. Çok miktarda vücuda siyanür alınması şok ve ölüme neden olur.

3. Siyanür zehirlenmesi nasıl olur?

Siyanür zehirlenmesi, aslında siyanür içeren maddelerin ağız yoluyla alınması ile gerçekleşir. Solunum ve deriden emilim yoluyla da zehirlenme olabilir. Solunum yolu ile zehirlenme en tehlikeli olandır.

2. Siyanür zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Hafif derece zehirlenmede belirtiler şu şekildedir:
Kuvvetsizlik.
Baş ağrısı.
Baş dönmesi.
Bulantı.
Kusma.

Temas devam ederse bilinç kaybı gerçekleşebilir. Nabız bu durumda iken genellikle hızlıdır.  Hafif belirtiler olması durumunda dahi doktora görünün.

1. Siyanür zehirlenmesinin tedavisi nedir?

Tedavide amaç zehirli maddenin zehirsiz başka bir metabolite çevrilmesidir. Bunun için öncelikle hastaya sodyum nitrit verilir. Bu madde methemoglobin’e siyanür ile yarışmalı olarak bağlanır ve siyanür bu sayede methemoglobin’e bağlanamaz. Daha sonra verilen sodyum tiyosülfat ise siyanür ile reaksiyona girerek tiyosiyanat oluşturur. Bu madde vücut için toksik değildir ve böbreklerden atılır.