Sırt ağrısına iyi gelen egzersizler

Sırt ağrısı genellikle dinlenme ile geçmez. Egzersiz yapmak sırt ağrılarına kalıcı çözümler getirebilir. Egzersizler omurganızdaki yükü azaltıp ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilirler. Her egzersiz hareketi sizin için uygun olmayabilir. Egzersizleri uygulamadan önce bilen birisine danışmak iyi olabilir. İşte sırt ağrısına iyi gelen egzersizler;

1. Yarım mekik

Yarım mekik hareketi karın ve sırt kaslarının gelişmesine yardımcı olur. Dizleriniz bükük bir şekilde yere uzanın. Ellerinizi göğsünüzde ya da ensenizde birleştirin. Karın kaslarınızı sıktıktan sonra omuzlarınızı yavaşça yukarıya doğru kaldırın. Nefesinizi kontrol etmeyi unutmayın. Bu hareketi 8-10 defa tekrarlayın.

2. Bacak esnetme hareketi

Bacağın sırtla bağlantısı ne olabilir diye düşünebilirsiniz ancak bacağın sırtımızın alt noktasıyla kas bağlantısı vardır. Bu hareketi yapmak için yere uzanın, tek ayağınızı dik bir şekilde bükün ve diğer ayağınızı yukarıya doğru kaldırın. Ayağınızın altına bir havlu koyun ve ellerinizle havluyu tutun. Bu pozisyonda 15-20 saniye bekleyin ve hareketi 5-6 defa tekrarlayın.

3. Duvara dayanarak oturma

Duvara 10-15 santim uzakta durarak başlayın. Daha sonra yavaşça geriye doğru eğilin. Sırtınız duvara tam olarak yerleşene kadar aşağıya doğru inin. 10 saniye kadar bu pozisyonda bekleyin. Tekrar yukarı doğru hareket edin. Bu hareketi 10-12 defa tekrar edin.

4. Basit şınav pozisyonu

Karnınız yere gelecek şekilde yere doğru uzanın. Kollarınızı karnınızın hizasında bükün. Elleriniz yere doğru baksın. Ellerinizle yere doğru baskı yapın. Bu şekilde omuzlarınız yukarı doğru hareket edecek ve sırtınızdaki kasları kontrol edeceksiniz. Yukarı pozisyonda 3-5 saniye bekleyin.

5. Kuş – Köpek egzersizi

Sadece kolun ve bacağın hareket etmesi gerektiği bu egzersizde sırt ağrılarına iyi gelir. Köpek pozisyonuna gelerek egzersize başlayın daha sonra bir ayağınızı ve ayağınızın ters tarafındaki kolunuzu geriye ve ileriye doğru hareket ettirin. 5 saniye kadar bekleyin. 8-10 defa tekrar edin.

6. Dizler göğse hareketi (Knees to Chest)

Sırtınız yere gelecek şekilde yere doğru uzanın. Bir ayağınızı yerde sabit olarak bekletin. Diğer ayağınızı bükerek göğsünüze doğru yaklaştırın ve 15-30 saniye kadar bekletin. Her ayak için bu hareketi 3-5 defa tekrar edin.

7. Köprü hareketi

Sırtınız yere değecek şekilde uzanın. Bacaklarınızı bükün. Yere sadece topuklarınızın değmesine dikkat edin. Topuklarınızla yere doğru baskı yapın. Bu baskıyla kalça bölgesinin yükseldiğini göreceksiniz. Yukarı pozisyonda 10 saniye kadar bekleyin. 10-12 defa bu hareketi tekrar edin.

Sırt ağrısına iyi gelen egzersizler adlı yazımızın sonuna geldik. Paylaş. Kimsenin sırt ağrısı kalmasın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

The Undoing dizisi hakkında her şey!

Sonraki Yazı

The Undoing replikleri

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Oruç tutmanın faydaları

Ramazan Ayında ve mübarek günlerde tutulan orucun faydaları neler olduğunu biliyor muydunuz? Bir sürü neden sayılabilir ancak sizlere…
Daha Fazla Oku

Kefirin faydaları neler?

Kefir nedir, nasıl bir şeydir? Kefirin faydaları neler? 30 gün boyunca kefir içmek için nedenleri sizler için açıklıyoruz.…