Kadınların bir bölümünün ağrısından tabiri caiz ise öldüğü adet yani regl ağrısına nelerin iyi gelebileceğini sizler için derledik.

Adet görme denen kanama, normalde bebek gelişimi için hazırlanan rahim duvarının döllenme olmaması sonucunda, vücut tarafından atılması nedeniyle oluşur. Rahim yani uterus, aslında bir kas dokusudur. İşte, bu kas dokusu iç tarafını çevreleyen yumuşak duvarı atmaya yardımcı olmak için kasılmaya başlar. Prostaglandin denen hormon, rahmin bu kasılmalarını tetikler. Prostoglandin, adet başlamadan bir-iki gün öncesinde kanda yüksek seviyelere ulaşır ve adetin ilk iki gününden sonra azalmaya başlar. Prostaglandin seviyesi ne kadar yüksek olursa, adet krampları da o kadar şiddetli yaşanır.

Kimler daha şiddetli regl ağrısı çeker?

  • 30 yaşından küçükler,
  • Ergenliğe erken, 11 yaşında veya daha erken yaşta girenler,
  • Adet döneminde ağır kanaması olanlar,
  • Düzensiz adet kanaması olanlar,
  • Ailede adet sancısı öyküsü olanlar,
  • Sigara içenler.

Regl ağrısına ne iyi gelir?

1. Doğum kontrol ilaçları: Oral doğum kontrol hapları, yumurtlamayı önleyen ve adet kramplarının şiddetini azaltan hormonlar içerir.

2. Nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar: İbuprofen ya da naproksen etken maddelerini içeren ilaçlar hem prostoglandin düzeylerini baskılar hem de ağrı hissinin giderilmesine yardımcı olur.

3. Isı uygulaması: Küveti sıcak su ile doldurup içine girmek ya da karnınızın alt tarafına koyabileceğiniz bir sıcak su torbası adet kramplarını hafifletebilir.

4. Egzersiz: Düzenli olarak, haftada 3 gün en az yarım saat yapılan egzersiz, beta-endorfin denen bir maddenin salınmasına yardımcı olur. Bu madde vücudun doğal ağrı kesicisidir.

5. Bitkisel ilaçlar: Piknogenol, çuha çiçeği yağı gibi bazı bitkisel ürünler, menstrüel krampları azaltabilir.

6. İyi gelen besinler: Süt ve süt ürünleri, balık, pekmez, fındık, fıstık, ceviz gibi yağlı tohumlar, zerdeçal, muz ve maydanoz.

7. İyi gelen bitki çayları: Rezene çayı ve papatya çayı.