Raşitizm hangi vitamin eksikliğinde görülür? Raşitizm ne eksikliğinde görülür?

Raşitizm nedir, sebepleri nelerdir? Raşitizm hangi vitamin eksikliğinde görülür? Raşitizm ne eksikliğinde görülür? Raşitizm hastalığı hakkında merak ettiklerinize cevap verdik!

İlk önce Raşitizm nedir, ne eksikliğinde görülür, gelin bakalım…

Raşitizm hangi vitamin eksikliğinde görülür? Raşitizm ne eksikliğinde görülür?

Raşitizm nedir, Raşitizm hangi vitamin eksikliğinde görülür, Raşitizm ne eksikliğinde görülür, Raşitizm sebepleri, raşitizm belirtileri, raşitizm,
Raşitizm Nedir?

Bebeklik veya çocukluk döneminde ortaya çıkan bir bozukluk olan raşitizm, vücuttaki yetersiz miktarda D vitamininin bir sonucudur. D vitamini eksikliğine, yetersiz beslenme, güneşe maruz kalma eksikliği veya bağırsakların gıdalardaki besinleri yeterince emmediği malabsorpsiyon sendromları neden olabilir. Vücuttaki kalsiyum ve fosfor metabolizması için D vitamini gereklidir. D vitamini, kalsiyumun kemiklerde nasıl biriktirildiğini etkiler; bu nedenle uygun kemik gelişimi ve büyümesi için gerekli olduğu düşünülmektedir. D vitamini eksikliğinin başlıca semptomları arasında kemik deformiteleri ve kemik ağrısı, yavaş büyüme, kırıklar ve nöbetler bulunur. D vitamini takviyesi ve bazı durumlarda ilave kalsiyum takviyesi ile verimli bir şekilde tedavi edilebilir.

Raşitizm Sebepleri

D vitamini eksikliği raşitizm diyette D vitamini eksikliğinden, güneşe maruz kalmadığından veya bağırsakların gıdalardaki besinleri yeterince ememediği çölyak hastalığı gibi emilim bozukluğu sendromlarından kaynaklanabilir. Emziren annelerin D vitamini seviyeleri düşük olabilir ve bebeklerini D vitamini eksikliği olan sütle besleyebilirler.

Kalsiyum ve fosfor metabolizması için D vitamini gereklidir. Bu nedenle, düşük D vitamini seviyeleri de vücuttaki kalsiyum ve / veya fosfat seviyelerini düşürür. Bu, kemiğin genellikle büyüdüğü bölgelerde kemik oluşumunda bir gecikmeye neden olur (büyüme plakasında kemik mineralizasyonunda gecikme).

Bazı durumlarda, raşitizme başlangıçta düşük kalsiyum alımına bağlı olarak tek başına kalsiyum eksikliğinden (hipokalsemi) kaynaklanabilir. Düşük kalsiyum seviyeleri, D vitamini kullanımını artırır ve D vitamini seviyelerini tüketerek, kalsiyum eksikliği ve D vitamini eksikliği veya yetersizlik raşitizminin bir kombinasyonuna neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
honda motor fiyat listesi 2021

Honda Motor Fiyat Listesi 2021 (Güncel)

Sonraki Yazı

Anksiyete nasıl geçer?

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Disleksi artık kabus değil!

Disleksi nedir? Disleksi tedavisi mümkün mü? Disleksi hakkında tüm merak ettiklerinizi sizler için derledik. Disleksi okuma güçlüğü olup…