Kapat

Oruç tutmanın faydaları

Anasayfa
Sağlık Oruç tutmanın faydaları

Ramazan Ayında ve mübarek günlerde tutulan orucun faydaları neler olduğunu biliyor muydunuz? Bir sürü neden sayılabilir ancak sizlere en önemli gördüğümüz oruç tutmanın faydaları neler olduğunu açıkladık.

Oruç, İslam Alemi için bir şey yememek gibi değil de nefis mücadelesidir. Peki oruç tutmanın faydaları neler, niçin oruç tutmalıyız? Sizlere bu yazımızda 7 madde de anlatmaya çalıştık.

1. Bağırsaklara ve mideye iyi geliyor!

Eğer sahurda ve iftarda aşırıya kaçmaz iseniz yorulmuş olan mideniz ve bağırsaklarınız kendini 1 aylık oruç süresi içinde kendi kendine tamir edip onarıyor. Tuvalette zorlanma, mide ağrısı gibi sıkıntılara çözümün en büyük önlemi iftar ve sahurda aşırıya kaçmadan tüketilen yiyecek ve içeceklere dikkat edilmesinden geçiyor.

2. Güçlenmiş bir hafıza!

Az tüketilen yemek sayesinde beyin daha çok yapılacak işlere yoğunlaşıyor. Çok tüketilen yemek insanda bir halsizlik etkisi yapıp beynin çalışmasını yavaşlatırken oruçlu bir insan yapacağı işe daha çok odaklanabiliyor.

3. Sabır!

Oruç tabi ki sadece yemek yememekle alakalı bir durum değil. Tam bir nefis mücadelesi diyebiliriz. Sahur ile iftar arası insanların sabrını test ettiği bir bölümdür. Ramazan’da oruç tutan bir insanın sabrı öğrenmemesi imkansız bir durumdur.

4. Kansere savaş açar!

Kanser vücutta yer alan bir hücrenin yayılmasıyla oluşur. Bu yayılmanın en büyük etkeni sürekli yiyen bir insanın vücudu hep metabolizma ile uğraşmaktadır. Bu nedenle zararlı hücrenin yayılması kolay olabiliyor. Ancak oruçlu bir insanın vücudu sadece metabolizma ile uğraşmaz, bu sefer tüm vücutta çalışır ve kendi kendini yenilemeye geçer.

5. Karaciğer dinlenmeye başlar!

Her gün yenilen yemekler yüzünden yorulanan karaciğer, oruçlu bir insan sayesinde dinlenme imkanı bulur ve kendini yenilemeye alır. Tabi karaciğerin tamamen sağlıklı şekilde yenilenmesi uzun sürer ancak bir aylık bir oruç sayesinde vücudunuzdaki rahatlamayı görebilirsiniz.

6. Cildiniz temizlenir!

Nefsinize hakim olurken vücudunuz yorulmaz, yıpranmaz. Vücudunuz bu seferde cildinizi yenilemeye geçer. Daha bilinçli, daha düzenli beslenen vücud kendini denge alır ve cildinizde bu dengeden nasibini alır.

7. Kötü alışkanlıkları bırakmanızı sağlar!

Alkol veya sigara tüketiyorsanız, ve inancınız gereği orucunuzu tutuyorsanız elinize mükemmel bir fırsat geçiyor. Bu kötü alışkanlıklara, özellikle sigaraya gün içinde uzun ara verdiğiniz için iradenizi iftardan sonra sahura kadar koruyabilirseniz bu kötü alışkanlıkları bırakma şansınız oluyor.

2 0 0 1 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir