Miyopati nedir?

Patient nerves testing using electromyography. Medical examination. EMG

Miyopati nedir, Miyopati tedavisi mümkün mü? Miyopati tedavisi nasıl yapılır? Kas hastalığı olan Miyopati hakkında tüm merak edilenlere cevap verdik.

Miyopati nedir?

Kasın yapı ve fonksiyonunun bozulması olan miyopati; enfeksiyon kalıtsal hastalıklar elektrolit düzeyi ile ilgili hastalıklar ve tiroid hastalıkları gibi nedenlerle oluşur. Miyopatilerin bazılarında ise kişinin kendi bağışıklık sistemi kas hasarı ve güçsüzlüğe neden olur.

Miyopati  hastalarda boyun omuz ve kalça çevresindeki büyük kaslarda kuvvetsizlik oluşturur. Bu merdiven çıkmada zorluk, sandalyeden kalkmada veya yukarı uzanmada zorlanma şeklinde kendini gösterir.

Miyopatide ağrı hisseder miyiz, hastalığı nasıl anlarız?

Hastalar kaslarında ağrı hissetmeyebilir. Bazı hastalarda yutma güçlüğü gıdaların soluk borusuna kaçması (aspirasyon) görülebilir. Solunum güçlüğü ve öksürük diğer yakınmalar arasında sayılabilir. Miyopatilerin zeka düzeyi üzerine etkisi yoktur.

Miyopati nasıl tedavi edilir?

Egzersiz miyopati tedavisinin önemli bir parçasıdır. Miyopatinin tipine ve hastalığın derecesine göre egzersiz programları düzenlenir:

  1. İleri derecede güçsüzlüğü olan ve yatağa bağımlı olan hastalar için: Bakımı engelleyecek kalıcı hareket kısıtlılığının önlenmesi için eklem hareket açıklığı egzersizleri önerilir. 
  2. Güçsüzlüğü orta derecede olan hastalar için: Kas kuvvetlendirme programına başlamalı ve egzersizler hastanın kaydettiği gelişmelere göre yeniden düzenlenmelidir. 
  3. Hafif güçsüzlüğü olan hastalar için: Normal aktivitelere katılmaları için desteklenmelidir. 

Miyopati için neler yapılmalı?

Miyopati için kesin bir tedavi maalesef yoktur ancak bu kas hastalığı için önlem alınabilir.
  • Hastaların dengeli beslenmesi normal vücut ağırlığının korunması önemlidir.
  • Yutma güçlüğü olan hastalar için gıdalar uygun şekilde hazırlanmalı ve boğulmaları önlemek için yatakta uygun pozisyon verilmelidir.
  • Miyopatilerin bazılarının tedavisinde kullanılan steroidler kemik erimesi gelişmesine neden olabilirler. Bu nedenle koruyucu tedavi başlanmalıdır.
  • Kalıtsal miyopatili hastalar belirli anestezi ilaçlarına karşı istenmeyen etkiler gösterebilirler. Bu ilaçlar miyopatinin alevlenmesine ve vücut ısısının aşırı yükselmesine neden olabilir.
  • Solunum güçlüğü olan bazı hastalar için solunum desteği sağlayan cihazlar önerilebilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Hissenin yükseleceği ve düşeceği nasıl anlaşılır?

Sonraki Yazı
hisse nasıl yükselir

Hisse Nasıl Yükselir? Arz ve Talep nedir?

İlgili Yazılar