Mindfulness nedir? (Mindfulness Egzersizleri)

mindfulness nedir

Mindfulness nedir, nasıl yapılır? Stresli bir hayattan uzaklaşmak için yapılan mindfulness egzersizleri nasıl yapılır? Bilinçli farkındalık meditasyonu olarakta bilinen mindfulness ne işe yarar gelin birlikte bakalım.

Mindfulness nedir?

Mindfulness (bilinçli farkındalık), yorum veya yargılama olmaksızın, o anda ne hissettiğinizi ve hissettiğinizi yoğun bir şekilde fark etmeye odaklandığınız bir tür meditasyondur. Bedeni ve zihni rahatlatmak için mindfulness egzersizi yapılır. Minfulness egzersizi stresi azaltmaya yardımcı olmak için nefes alma yöntemlerini, rehberli imgelemeyi ve diğer uygulamaları içerir.

Mindfulness Egzersizleri

Mindfulness Egzersizleri
Mindfulness Egzersizleri

Planlama, problem çözme, hayal kurma ya da olumsuz ya da rastgele düşünceler üzerinde çok fazla zaman harcamak yorucu olabilir. Ayrıca stres, anksiyete ve depresyon belirtilerini yaşama olasılığınızı artırabilir. Bilinçli farkındalık egzersizi yapmak, dikkatinizi bu tür düşüncelerden uzaklaştırmanıza ve çevrenizdeki dünyayla bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Peki bu mindfulness egzersizi nasıl yapılır?

Ayrıca, mindfulness egzersizleri oturarak, yürüyerek, sabit durarak ve hareket ederek yapılır.

İşte bazı mindfulness egzersizleri;

  • Dikkat etme egzersizi: Yoğun bir dünyada yavaşlamak ve bir şeyleri fark etmek zordur. Çevrenizi tüm duyularınızla – dokunma, ses, görme, koku ve tatma – deneyimlemek için zaman ayırmaya çalışın. Örneğin, sevdiğiniz bir yemeği yediğinizde, onu koklamak, tatmak ve gerçekten tadını çıkarmak için zaman ayırın.
  • Anı yaşama egzersizi: Yaptığınız her şeyi bilinçli olarak yaşayın. Basit zevklerde neşe bulun. Kendinizi kabul edin ve kendine iyi bir arkadaşa davrandığın gibi davran.
  • Nefes kontrolü egzersizi: Olumsuz düşünceleriniz olduğunda oturmaya çalışın, derin bir nefes alın ve gözlerinizi kapatın. Vücudunuza girip çıkarken nefesinize odaklanın. Bir dakika bile oturmak ve nefes almak yardımcı olabilir.
  • Vücut farkındalığı meditasyonu: Bacaklarınız uzatılmış ve kollarınız yanlarınızda, avuç içi yukarı bakacak şekilde sırt üstü uzanın. Dikkatinizi yavaşça ve kasıtlı olarak ayaktan başa veya baştan ayağa vücudunuzun her yerine odaklayın. Vücudunuzun her bir parçasıyla ilişkili herhangi bir his, duygu veya düşüncenin farkında olun.
  • Oturma meditasyonu: Sırtınız düz, ayaklarınız yerde düz ve eller kucağınızda olacak şekilde rahatça oturun. Burnunuzdan nefes alarak nefesinizin vücudunuza girip çıkmasına odaklanın.
  • Yürüyüş meditasyonu: Küçük sessiz bir yer bulun ve yavaşça yürümeye başlayın. Ayakta durma hissinin ve dengenizi koruyan ince hareketlerin farkında olarak yürüme deneyimine odaklanın. Sonuç olarak yolunuzun sonuna geldiğinizde, dönün ve duyularınızın farkındalığını sürdürerek yürümeye devam edin.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Yanık acısına ne iyi gelir? Yanık izine ne iyi gelir?

Sonraki Yazı
ay suyu nedir nasıl yapılır

Ay suyu nedir, nasıl yapılır? Ay suyu günah mı?

İlgili Yazılar