Metpamid Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Metpamid nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Metpamid bir şurup olarak ya da hap olarak alınır. Genellikle mide ağrıları için kullanılan ilacın çeşitli yan etkileri vardır. Şimdi bakalım Metpamid ne için kullanılır?

Metpamid İlacı Nedir?

Metpamid, diyabetli hastalarda gastroparezi adı verilen belirli bir mide probleminin semptomlarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Mide ve bağırsakların hareketlerini veya kasılmalarını artırarak etki gösterir. Bulantı, kusma, mide ekşimesi, yemeklerden sonra dolgunluk hissi ve iştahsızlık gibi semptomları hafifletir.

Metpamid ayrıca gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) olan hastalarda mide ekşimesini tedavi etmek için kullanılır. GERD, mide asidinin yemek borusuna geri akışından kaynaklanan yemek borusu tahrişidir.

Metpamid yalnızca doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir. Bir ilacın belirli bir kullanım için pazarlanması onaylandıktan sonra, deneyimler başka tıbbi problemler için de faydalı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmese de, Metpamid aşağıdaki tıbbi durumlara sahip bazı hastalarda kullanılır:

  1. Midenin besinleri boşaltamaması durumunda
  2. Diğer ilaçların neden olduğu mide bulantısı ve kusma durumunda
  3. Kalıcı hıçkırık durumunda
  4. Ameliyat sırasında akciğerlere sıvı çekilmesinin önlenmesi
  5. Vasküler baş ağrıları

Metpamid Ne İçin Kullanılır?

metpamid ne için kullanılır

Metpamid, mide ve bağırsakların belirli durumlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç, normal ilaçlar yeterince iyi çalışmadığında kalıcı mide ekşimesi için kısa süreli bir tedavi (4 ila 12 hafta) olarak da kullanılır.

Çoğunlukla yemekten sonra veya gündüz ortaya çıkan mide ekşimesi için kullanılır. Kalıcı mide ekşimesini tedavi etmek, mide asidinin yutma tüpüne (yemek borusu) verdiği hasarı azaltabilir ve iyileşmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca, Metpamid mideleri zayıf olan diyabetik hastalarda (gastroparezi) kullanılır. Gastroparezi tedavisi mide bulantısı, kusma ve mide/karın dolgunluğu semptomlarını azaltabilir. Metpamid, doğal bir maddeyi (dopamin) bloke ederek çalışır. Midenin boşalmasını ve üst bağırsakların hareketini hızlandırır.

Bu ilacın, ciddi yan etki riskinin artması (kas spazmları / kontrolsüz kas hareketleri gibi) nedeniyle 1 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmez. Ayrıca ayrıntılar için doktor veya eczacıya danışınız.

Metpamid İlacının Yan Etkileri Nelerdir?

Bu ilacında aynı diğer ilaçlar gibi yan etkileri vardır. Metpamid ilacının yan etkileri arasında; azalmış enerji, yorgunluk, ishal, baş dönmesi, uyuşukluk, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, huzursuzluk, halsizlik, uyku sorunu (uykusuzluk), meme hassasiyeti veya şişmesi, adet dönemlerinizde değişiklikler veya normalden daha fazla idrar yapmak yer alır.

Metpamid Nasıl Kullanılır?

Dozlar, neden metoklopramide ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak değişebilir. Daima doktorunuzun talimatlarına uyun. Normal yetişkin dozu, günde 3 defaya kadar alınan 10 mg’dır. Doktorunuz gerekirse 30 mg’a kadar bir doz önerebilir.

Metpamid Günde Ne Kadar Kullanılır?

Dozlar, 60 kg’dan hafif yetişkinler ve karaciğer veya böbrek sorunu olan kişiler için daha düşüktür. Çocuğunuza metoklopramid reçete edilirse, doktor çocuğunuzun yaşını ve kilosunu doğru dozu bulmak için kullanacaktır.

Dozlarınızı 24 saate eşit olarak yaymaya çalışın. Günde 3 kez alırsanız, her 8 saatte bir doz alın. Hasta olsanız bile (kusmuk) her doz arasında en az 6 saat bekleyin. Bu, olası bir aşırı dozdan kaçınmak içindir.

Amacımız bilgi vermektir. Lütfen kullanacağınız ilaçları doktorunuza danışarak kullanınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

İnsanda elektriklenme neden olur? Vücutta elektriklenme neden olur?

Sonraki Yazı

Süper Lig'de en çok forma giyen oyuncular - Süper Lig'de en çok maça çıkan futbolcular

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Favicovir yan etkileri nelerdir?

Covid-19 tedavisinde kullanılan Favicovir ilacı tehlikeli mi? Favicovir yan etkileri neler? Favicovir ilacı nasıl kullanılmalı? Bu gibi sorulara…
Daha Fazla Oku

Kulak yanması neden olur?

Kulak yanması neden olur? Kulak yanması nasıl geçer? Kulak yanması nedir? Kulak içinde yanma hissi neden olur? Kulak…