Maske hakkında çeşitli bilgiler sosyal medyada dönüyor. Peki maske koronavirüs ile mücadele de şart mı? Maskeyi herkes takmalı mı, maske virüsten tam anlamıyla bizleri koruyabilir mi?

Maske kullanımı koronavirüs ile birlikte epeyce bir artmış bulunmakta. Maske hakkında bilmeniz gerekenler, yanlış bilinenler neler olduğunu sizlere soru – cevap şeklinde anlatacağız.

1. Maske sizi virüsten korur mu?

Cevap: Uzmanlar, virüslerin uzun süre havada kalmadığını ve bu nedenle sağlıklı bir kişinin maske takarak virüsten korunamayacağını söylüyor.

2. Kimler maske kullanmalı?

Cevap: Hasta olan ve hastalarla direk temas edenler maske kullanmalı. Dünya Sağlık Örgütü çoğu kişinin maske kullanmasının gerekmediğini belirtiyor.

3. Maske takmayan insanlar savunmasız mı?

Cevap: Sağlıklı bireyler için maske takmak bir tedbir değildir. Diğer kişilerle olan mesafeyi koruyor ve temastan kaçınıyorsanız savunmasız değilsiniz.

4. Maske stoklamak doğru mu?

Cevap: İhtiyaç olmadığı halde maske stoklamak gerçek ihtiyaç sahiplerinin maskelere ulaşımını zorlaştırıyor. Virüsle mücadelede görev alan sağlık çalışanlarının korunaksız kalmasına yol açıyor.

5. Türkiye’de maske üretimi var mı?

Cevap: Halihazırda maske üretimi Türkiye’de devam ederken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk meslek lisesi öğrencilerinin cerrahi ve N95 maske üretimine başladığını duyurdu.

6. Maskeye ihtiyacı olanlar için bir plan bulunuyor mu?

Cevap: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı’ sonrasında 65 yaş ve üstündeki vatandaşlara koruyucu maske ve kolonya dağıtılacağını açıkladı.

7. Maske takmayan insanlara virüs nasıl bulaşır?

Cevap: Virüsün taşınma şekli sıklıkla eller yardımıyla oluyor. Virüs taşıyan biriyle tokalaştığınızda virüsü yüzünüze taşıma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Sağlık Bakanlığı’nın çıkardığı Online Koronavirüs Kontrol Uygulaması‘na göz atabilirsiniz.