Lavanta yağı nasıl kullanılır? Lavanta yağı ne işe yarar? Lavanta yağı faydaları ve zararları nelerdir?

Lavanta yağı şifa açısından oldukça tüketilen bir üründür. Peki lavanta yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır biliyor muydunuz? Bu yazımızda sizlere lavanta yağı faydaları ve zararları neler gibi sorulara cevap vermeye çalıştık!

Lavanta esansiyel yağı, aromaterapide kullanılan en popüler ve çok yönlü uçucu yağlardan biridir. Lavandula angustifolia bitkisinden damıtılan yağ, rahatlamayı destekler ve anksiyete, mantar enfeksiyonları, alerji, depresyon, uykusuzluk, egzama, mide bulantısı ve adet kramplarını tedavi ettiğine inanılır.

Uçucu yağ uygulamalarında lavanta çok amaçlı bir yağdır. Antienflamatuar, antifungal, antidepresan, antiseptik, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere ve ayrıca antispazmodik, analjezik, detoksifiye edici, hipotansif ve yatıştırıcı etkilere sahip olduğu iddia edilmektedir.

Lavanta Yağı Faydaları

Lavanta esansiyel yağı ve özellikleri geniş çapta incelenmiştir. İşte araştırmaya bir bakış…

  • Kaygı: Birkaç çalışma, lavantanın belirli popülasyonlarda kaygı azaltıcı etkilerini test etti. Örneğin, 2005 yılında Physiology & Behavior’da yayınlanan bir araştırma, diş tedavisini bekleyen 200 kişiye odaklandı ve lavanta kokusuyla nefes almanın hem anksiyeteyi azalttığını hem de ruh halini iyileştirdiğini buldu.
  • Uykusuzluk Hastalığı: Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir 2015 araştırması, uyku hijyeni teknikleri ve lavanta esansiyel yağı terapisinin bir kombinasyonunun, üniversite öğrencilerinin tek başına uyku hijyeninden daha iyi bir gece uykusu almalarına yardımcı olduğunu buldu. Kendinden bildirilen uyku problemleri olan 79 öğrenciyle yapılan çalışmada, yatmadan önce lavanta solumanın gündüz enerji ve canlılığı artırdığı da bulundu.

Lavanta Yağı Zararları & Yan Etkileri

Lavanta esansiyel yağı, bazı kişilerde cilt tahrişine veya alerjik reaksiyona neden olabilir. Lavanta kullandıktan sonra mide bulantısı, kusma veya baş ağrısı yaşarsanız, hemen kullanmayı bırakın.

Lavanta esansiyel yağı tüketmenin toksik etkileri olabileceğinden, bu ilaç bir tıp uzmanının gözetiminde olmadığı sürece alınmamalıdır.

Lavanta yağı nasıl kullanılır?

Lavanta yağı nasıl kullanılır, Lavanta yağı faydaları, lavanta yağı zararları, Lavanta yağı ne işe yarar, Lavanta yağı nasıl yapılır, lavanta yağı kullananlar, lavanta yağı saça faydaları, lavanta yağı cilde faydaları,
Lavanta Yağı

Lavanta esansiyel yağı için önerilen bir günlük ödenek yoktur. Aromaterapi prensiplerine göre, lavanta esansiyel yağı kokusunu solumak veya cilde lavanta esansiyel yağı sürmek, sinir sistemini etkilediği ve duyguyu düzenlemeye yardımcı olduğu bilinen bir beyin bölgesi olan limbik sisteme mesajlar iletir.

Popüler bir yaklaşım, lavanta yağını bir taşıyıcı yağla (jojoba veya tatlı badem gibi) birleştirmeyi içerir. Taşıyıcı yağ ile karıştırıldığında lavanta esansiyel yağı cildinize masaj yaparak veya banyonuza eklenebilir.

Ayrıca bir beze veya dokuya birkaç damla lavanta esansiyel yağı serpebilir ve aromasını soluyabilir veya yağı bir aromaterapi difüzörüne veya buharlaştırıcıya ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Devalüasyon mu oldu? Devalüasyon nedir, neden yapılır?

Sonraki Yazı

Sivilce Lekeleri İçin Krem Önerileri

İlgili Yazılar