Koronavirüs tehlikesi her geçen gün dahada artmaya devam ediyor. Temizliğin önemli olduğu koronavirüse karşı evde ne yapılmalı, nelere dikkat etmeliyiz? Bu yazımızda sizlere evinizde dikkat etmeniz gerekenleri açıklayacağız. Bu uyarıları ciddiye almakta fayda var!

Koronavirüse karşı gelinemiyor. Her gün dahada artan virüs saptanan sayısı ve ölü sayısı, insanları tedirgin ediyor. Türkiye’de şu ana kadar koronavirüsü 2 kişide görülmüş olsa da herkes iyice tedirginleşti diyebiliriz. Ayrıca belediyeler belirli süreliğine etkinliklerini iptal ederken, Süper Lig maçlarının Nisan’ın sonuna kadar seyircisiz oynanacağı açıklandı. Peki koronavirüse karşı evde ne yapılmalı, nelere dikkat edilmeli biliyor muyuz?

1. Mümkünse ayrı tuvaletler ve banyolara girin. Ayrı tuvalet ve banyo yok ise bu alanlara girerken muhakkak maske takın ve her kullanımdan sonra bu alanları temizleyin.

2. Ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın ya da alkollü el antiseptiği ile sık sık ovalayın.

3. Tabak, bardak, havlu gibi eşyalarınızı ayırın, kesinlikle ortak kullanmayın.

4. Evinizin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın.

5. Eğer mümkünse diğer aile birey ya da bireylerinden ayrı bir oda da kalın. Gerekmedikçe görüşmeyin, maskesiz oda dışına çıkmayın.

6. Biz Türklerde yaygın olan komşuluk ve misafirlik ilişkisine biraz ara verelim, evimize misafir bir müddet kabul etmeyelim.

7. Bulunduğunuz ya da bulunmadığınız odalar hiç fark etmez, her odayı günün belirli saatlerinde havalandırmayı unutmayın.

Twitter’da yer Corona Turkey sayfasını takip ederek Korona ile ilgili Dünya’da an ve an çıkan haberleri takip edebilirsiniz.