Koronavirüs tehlikesi artık Türkiye’de iken insanlar virüsten nasıl korunabileceğini tam olarak bilmiyor. Koronavirüsten korunma yolları aslında insanların bu virüse karşı bağışıklığını güçlendirmesinden geçiyor. Peki virüslere karşı bağışıklığımızı güçlendirmek için neler yapmalıyız?

Koronavirüsten korunma yolları için sosyal medyadan hemen hemen herkes bir şeyler paylaşıyor, önerilerde bulunuyoe. Koronavirüsten korunmanın en önemli yolu insanların bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bağışıklığımızı ne kadar güçlü tutar isek virüsten ve diğer hastalıklardan vücudumuzu iyice korumuş olur, hastalıklara karşı vücudumuzu dirençli bir hale getirmiş oluruz.

Koronavirüse karşı sadece evinizde alacağınız tedbirle önlem almak fayda sağlamayabilir. Bunun için bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak zorundasınız. Sadece virüs değil, tüm hastalıklara karşı vücudunuzu dinç tutmanız önemlidir. İşte vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlü tutmak için yapmanız gerekenler…

1. Günde 7 ila 8 saat uyku uyumalısınız. Uyumanız vücudunuzun dinlenmesini sağlayacak ve daha dinç bir güne başlayacaksınız. Ne fazla bir uyku ne de az bir uyku, ortası 7 ila 8 saat arasıdır.

2. Bol bol egzersiz hareketleri yapılmalı. Vücudunuz hamlanmaması ve hareket halinde olması önemlidir. Tüm kasların çalışıyor olması vücudunuzun hastalıklara karşı büyük bir önlemi var.

3. Sigara ve alkol tüketiminden uzak durulmalı. Gerek uzun süre yaşam açısından da önemli olan bu olay, tüketildiği zaman vücudu yoruyor, enerjisini alıyor.

4. Bol bol sebze ve meyve tüketiniz. Vücudunuz her zaman vitamin gereksinimi ister. Bu tüketimleri sağladığınız takdirde vücudunuz mevsimsel yiyeceklerle birlikte o mevsimin getireceği mikroplara büyük bir önlem sağlar.

5. Stresten uzak durunuz. Örneğin futbol maçı izlerken stres oluyorsanız kendinizi bu tarz hobilerden çekiniz.

6. Mevsimine göre giyinilmeli. Örneğin kış mevsiminde ince ve kısa şeyler giymek hastalığa en büyük davettir.

7. El hijyenine dikkat edilmeli, sık sık temizlenmeli.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca: “Tedbir alır, yayılmayı önlersek hayat normale döner.” – Haberin devamını okumak için buraya tıklayınız.