Koronavirüs git gide yayılıyor… Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 14 gün kuralını muhakkak uygulayınız. Peki nedir bu 14 gün kuralı? Koronavirüs korunma yolları neler?

Koronavirüs artık tüm Dünyayı sarmak üzere. Avrupa’da özellikle İtalya’yı esir alan bu virüs insanları tedirgin bir hal almasına sebep olmakta. Ülkemizde dahaden görülmeyen bu lanet virüs, her an ülkemize sıçrama noktasında. Nedeni ise çevremizdeki her yerde olmuş olması. Özellikle İran’da sık görülmeye başlaması Türkiye’yi tedirgin etmekte. Koronavirüs ismi verilen bu virüsten korunma yolları aslında bulunuyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Koronavirüs için 14 gün kuralı olduğunu ve bunu yurt dışından Türkiye’ye gelen herkesin uygulamasının gerektiğini söyledi.

Bu 14 gün kuralı uygulanınca sorun hepten çözülecek mi derseniz aslında bir bakıma evet, bir bakıma hayır. Aşağıdaki 14 gün kuralına ait 7 maddeyi uyguladığınızda eğer 14 gün sonunda hasta değilseniz yurt dışından bir hastalık getirmediğiniz ve iyi olduğunuzun göstergesi diyebiliriz. Ancak 14 gün içinde soğuk algınlığı belirtisi rastlarsanız hemen doktora gözükmeniz erken tanı ve hastalığın başkalarına bulaşma riskinin ortadan kalmasını sağlayabilir.

1. Yurt dışından son 14 gün içinde dönenler ilk 14 günü evde geçiriniz.

2. Kapalı ortamları sık sık havalandırınız.

3. Mümkün olduğunca az kişi ile temas kurunuz.

4. Yaşlı ve kronik hastalarla temastan kaçınınız.

5. Ellerinizi sabunla sık sık yıkayınız.

6. Evden çıkarken mutlaka maske takınız.

7. Soğuk algınlığı belirtsinde hemen doktora başvurunuz.

Kaynak: Sağlık Bakanlığı