Koronavirüs için çare arayan bilim adamları, tam olmasa da çözümü Antikor’da buldu. Peki Antikor nedir, nasıl elde edilir? İşte bu soruların cevabı…

Covid-19 salgınında çözüm yollarını aranmaya devam ediliyor. Şu an bulunabilen ve en mantıklı yol olarak görülen Antikor nedir? Koronavirüs salgının tedavisi olarak görülen Antikor nasıl elde edilir?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara 7 soruda Antikor’u anlattı.

1. Koronavirüs salgınında tedavi için Antikor çözüm olabilir mi?

Cevap: Antikor, Covid-19 salgının tedavisine %100 olmasa da yanıt olabilir. İlk verilerde de bir miktar etkili olduğu tespit edildi.

2. Peki Antikor nasıl elde edilir?

Cevap: Antikor, Covid-19 virüsünü yenmiş kişilerden belirli bir süre sonra (14 gün ile 1 ay arası) alınan kandan elde edilir.

3. Antikor’un yan etkileri var mı?

Cevap: Hastalığı geçiren herhangi birinin iyileşmesinden sonra örnekler alınır, eğer o kişinin altta yatan başka bir hastalığı varsa böyle bir ihtimal vardır.

4. Yan etkilerin önüne geçilebilir mi?

Cevap: İyileşen kişilere yaklaşık 16 tane test yapılır. Testlerin bütün sonuçlarının negatif çıkması halinde elde edilen kan kullanılır. Buna rağmen vücut antikora reaksiyon verebilir.

5. Laboratuvarda antikor üretilmesi mümkün mü?

Cevap: Hangi antikorun ne işe yaradığı şu an için bilinmediğinden antikorun laboratuvarda üretilmesi şimdilik mümkün değil. En çok işe yarayan ve en fazla avantaj sağlayan Antikor tespit edildiğinde laboratuvarda üretilmesi mümkün hale gelecek.

6. Antikor insandan mı oluşuyor?

Cevap: Antikor insanlardan oluşturulmuyor. Hastalığı geçiren kişilerden kan alınarak organ elde ediliyor.

7. Yeterli antikorların üretilmesi salgını durdurur mu?

Cevap: Hayır. Antikor salgını durdurmaktan ziyade ağır hasta olan bir kişinin bir miktar iyileşmesini sağlar.