Kereviz Gaz Yapar mı? Sindirimi Kolaylaştıran Yiyecekler Nelerdir?

sindirimi kolaylaştıran yiyecekler

Kereviz gaz yapar mı? Sindirimi kolaylaştıran yiyecekler nelerdir? Bağırsakları çalıştıran yiyecekler arasında muz, ıspanak, avokado, kereviz, zencefil ve bazı bitki çayları vardır.

Kereviz Gaz Yapar mı?

kereviz gaz yapar mı

Kereviz sindirimi hızlandırır. Bunu kereviz, karaciğeri safra üretimini artırmaya teşvik ederek ve midenin asit üretimini anında güçlendirerek yapar. Bu daha sonra sindirilmemiş eski proteinleri, midenin dibinde ve ince bağırsak yolunda hapsolmuş eski ekşimiş yağları parçalamaya başlar. Bu yağlar ve proteinler çözüldükten sonra, bir kişinin sindirim sisteminin ne kadar kirli hale geldiğine bağlı olarak kereviz bazen hafif ila şiddetli olabilen bir gaz (şişkinlik) yapabilir.

Sonuç olarak kereviz yemek gaz yapabilir ancak korkmanızı gerektirecek bir şey yok. Sindirim sisteminiz hızlanıyor ve doğal olarak gaz ortaya çıkıyor.

Sindirimi Kolaylaştıran Yiyecekler

Sindirim sistemine iyi gelen besinler arasında muz, zencefil, kereviz, ıspanak, avokado ve sarımsak gibi yiyecekler yer alıyor.

Muz

Sindirimi kolaylaştıran yiyecekler arasında muz yer alır. Aynı zamanda potasyum denince akla ilk önce muz gelir. Muz içerdiği mineraller sayesinde sindirim sistemimizin çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kabızlığa iyi gelir ve vücudumuzda bulunan gazın kolay çıkmasını sağlar. Hafif yeşil kabuklu olan muzların sindirim sistemine faydası daha fazladır.

Zencefil

Zencefil sindirim sistemine iyi gelen ayrı bir besindir. Sindirim sistemini hızlandıran bu besin gaz çıkartma işlemini kolaylaştırır. Midedeki şişkinliğe iyi gelir. Zencefil hem ham olarak hem de çay olarak tüketilebilir. Ayrıca yemeklere de katabileceğiniz zencefilin daha bir çok yararı bulunmaktadır.

Ispanak

Ispanak, birçok insanın eksik olduğu temel bir besin olan en zengin magnezyum kaynaklarından biridir. Bir fincan ıspanak ile günlük magnezyum ihtiyacını karşılarız. Aynı zamanda sindirim sisteminizdeki kasları gevşeterek ve dışkıları yumuşatarak bağırsak düzeninin korunmasına yardımcı olur. Ispanak sindirimi kolaylaştıran en lezzetli yiyeceklerden birisidir.

Avokado

Avokado da sindirimi destekler. Eğer vücudunuzda gaz varsa ya da şişkinlik hisse varsa bir avokadonun üçte biriyle bu sorunu çözebilirsiniz. Bu miktarda avokado vücudun potasyum ihtiyacını sağlayarak sindirimi kolaylaştırır.

Sarımsak

Sarımsakta sindirimi kolaylaştıran bir yiyecektir. Aynı zamanda içerdiği prebiyotik bileşiklerle bunu sağlayan sarımsak herkese iyi gelmese de çoğu insan için faydası vardır. Ayrıca sarımsağın bağırsakları da sağlıklı tuttuğu bilinmektedir.

Nane veya Papatya Çayı

Bu çaylar yiyeceklerin mideden geçmesine ve gazı atmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda bir veya iki dilim limon veya zencefil ile çay yaparak sindirimi hızlandırabilirsiniz. Bu şekilde günlük olarak tüketildiğinde vücudunuzda gaz kalmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
evde tek başına yapılabilecek aktiviteler

Evde Tek Başına Yapılabilecek Eğlenceli Aktiviteler

Sonraki Yazı

Yanık acısına ne iyi gelir? Yanık izine ne iyi gelir?

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Çocuklarda ishale ne iyi gelir?

Dışkının vücuttan sıvı bir şekilde çıkmasına ishal denir. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinler de zaman zaman görülen bir durumdur.…
Daha Fazla Oku

Evdeki karıncalar nasıl yok edilir?

Evdeki karıncalar nasıl giderilir, yok edilir, uzaklaştırılır sorusunun cevabını yazımızda detaylı bir şekilde anlattık. Evdeki karıncaları öldürmeden uzaklaştırmak…