Kediler Neden Kusar? Kedinin Kusmasını Nasıl Engellerim?

kediler neden kusar

Kediler neden kusar, kusmanın belirtileri nelerdir, kedim kusuyorsa hasta mıdır tarzındaki kusma ile ilgili soruları burada cevapladık. Kedilerin çoğu zaman zaman kusar bu kimi zaman kedinin sağlığı için iyi olsa da kimi zaman bir hastalığın işareti de olabilir.

Kediler Neden Kusar?

Kediler Neden Kusar?

Kedilerde kusmanın yaygın nedenleri:

  • Stres: Kusmaya neden olabilecek stresli olaylar arasında evden taşınmak, tatiller, eve yeni bir evcil hayvan veya bebek gelmesi ve ev tadilatı bulunur. Stresli olaylar kedilerin kusmasının nedenlerinden -birisi olmasının yanı sıra kedinizin psikolojisi de bozulmuş olabilir.
  • Çok hızlı yemek: Dünyadaki son öğünü gibi yiyen kediler kusmaya çok daha yatkındır. Dört ayaklı olarak (dört ayak üzerinde yürüyen), kedinizin yatay olarak konumlandırılmış bir yemek borusu vardır. Kediniz çok hızlı yemek yemişse, birkaç dakika geçtikten sonra bile sindirilmemiş bütün yiyecekleri kusabilir. Bunun nedeni, yutulan yiyeceğin küçük bir sfinkterden mideye geçmek yerine yemek borusunda yedeklenebilmesidir.
  • Yedikleri bir şey: Tüy yumakları, kedilerin kusmasının yaygın bir nedenidir, ancak yabancı bir cisim (ip / lastik bant / iplik veya oyuncaklar / plastik), toksinler (antifriz, kurşun, zambaklar, sago palmiyesi vb.) de buna neden olmuş olabilir. Bazı ilaçlar da kedinizin kusmasına neden olur.
  • Enfeksiyon: Kedilerin kusmasına neden olabilen bazı yaygın enfeksiyonlar arasında bağırsak kurtları, midede bakteriyel bir enfeksiyon, FeLV (kedi lösemi virüsü), FIV (kedi immün yetmezlik virüsü), FIP (kedi enfeksiyöz peritoniti) veya Panleukopenia (“kedi hastalığı”) bulunur. Kalp kurdu hastalığı bile kedinizin kusmasına neden olabilir.
  • Gastrointestinal (GI) sistemdeki diğer sorunlar: Bu, mide ülserlerini, IBD’yi (iltihaplı bağırsak hastalığı) veya neoplaziyi (anormal doku büyümesi) içerebilir.
  • Kedilerin vücudundaki diğer hastalıklar: Bu, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kalp kurdu hastalığı, pankreatit, hipertiroidizm ve daha fazlasını içerebilir.

Kedinin Kusması Nasıl Engellenir?

En iyi tavsiye, beklemenin uygun olup olmadığını veya kedinin hemen görülmesi gerekip gerekmediğini teyit etmek için her zaman veterinerinizi veya hayvan acil servisini aramaktır. Aksi halde sağlıklı olan kediniz (diyabet veya kronik böbrek hastalığı gibi kronik hastalıkları olmayan) 24 saatlik bir süre içinde bir veya iki kez kusarsa ancak iyi görünüyorsa (normal işemek, normal enerji ve bağırsak hareketleri, normal yemek ve normal davranmak), veteriner hekim mama vermemenizi ve kedinizi bir gün boyunca gözlemlemenizi tavsiye edebilir.

Önceden var olan, kusan ve yemek yemeyen, ishal olan, enerjisi azalmış, saklanan veya zararlı bir şey yemiş olan kediler, veteriner hekimleri tarafından hemen (24 saatten önce) görülmelidir.

Kediniz 24 saat içinde iki defadan fazla kusarsa, veterineriniz kedinizi mümkün olan en kısa sürede görmek isteyebilir, çünkü uzun süreli kusma dehidrasyona ve elektrolit ve asit / baz dengesizliklerine yol açarak prognozu kötüleştirebilir.

Veterinerler Kedinin Kusmaması için Ne Yapar?

Kedinizi akut kusması için veterinere götürdüğünüzde, veterineriniz kapsamlı bir tıbbi geçmiş alacak ve fiziksel bir muayene yapacaktır. Daha sonra muhtemelen dehidrasyonu ve kusmaktan kaynaklanabilecek diğer sorunları değerlendireceklerdir.

Oradan, nedenini belirlemek için dışkı örneğinin analizi, kan testi, idrar testi, X-ışınları veya ultrason muayenesi gibi ek testler önereceklerdir. Veterineriniz kusmayı önleyici ilaç ya da reçete yazar. İlaç ile kediniz kusmaz ya da kusmanın altındaki neden belli olur.

Kedilerin Kusmaması için Ne Yapılır?

İyi haber şu ki, kusmaya neden olan sebepler engellenebilir. Örneğin, GI solucanları ve kalp kurtları, aylık bir parazit öldürücü kullanılarak önlenir. Kedinizin aşılarının güncel olduğundan emin olmak, FELV, FIV ve kedi hastalığı gibi bir dizi bulaşıcı kusma nedenini önler.

Dengeli bir diyetle beslemek, toksinleri ve diğer zararlı kimyasalları güvenli bir şekilde güvende ve zarar görmeyecek şekilde tutmak ve kedinizin ip, kurdeleler veya ipliklerle oynamasına asla izin vermemek, onları yememesi gereken şeyleri yemekten de alıkoyacaktır. Son olarak, kedinizi yıllık muayeneler için veterinerinize götürmek, karaciğer veya böbrek hastalığı, diyabet veya hipertiroidizm gibi kronik durumları tanımlamanızı sağlar.

Kediniz düzenli olarak kusuyorsa bu normal değildir. Kedinizin neden kustuğunu öğrenmek, durdurmak ve yaşam kalitesini iyileştirmek için veterinerinizle birlikte çalışın.

Kedilerin Kusması İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Kediler neden kusar?

Kedilerde kusmaya neden olabilecek birçok faktör vardır. Bunlar arasında diyet değişiklikleri, süt tüketimi, hızlı yemek, bağırsak parazitleri, zehirlenme ve daha fazlası bulunur.

Kedim neden su içtikten sonra kusuyor?

Kediniz çok hızlı yerse, birkaç dakika geçtikten sonra bile tam, sindirilmemiş yiyecekleri kusabilir. Bunun nedeni, yutulan yemeğin küçük sfinkterden mideye geçmek yerine yemek borusunda yedeklenebilmesidir.

Kedimin kusması konusunda ne zaman endişelenmeliyim?

Kusma, özellikle 1-2 günden fazla sürdüğünde ve buna ishal, kilo kaybı, dehidrasyon, uyuşukluk ve halsizlik eşlik ettiğinde ciddi bir sorunun işareti olabilir. Kedinizin acil bakım alabilmesi için her zaman bir veteriner ziyareti önerilir.

Kedime kusmasını önlemek için ne verebilirim?

Kedinizin kusmasının altında yatan ciddi bir neden yoksa, kusma seyrini tamamlayana kadar yiyecek ve suyu kesebilirsiniz. Ardından, yiyecek ve suyu yavaşça yeniden ekleyin. Sonunda kolayca sindirilebilen içeriklere sahip bir kedi mamasına geçmeyi düşünebilirsiniz.

Kusan bir kediyi neyle besleyebilirim?

Tipik olarak, kedi kusması tedavisi, kusma durana kadar yiyecek ve su tutmayı içerecektir. Daha sonra evcil hayvan ebeveynlerine suyu yavaşça yeniden vermeleri ve hafif bir diyetle beslemeleri tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Sarımsak Turşusu Nasıl Yapılır? Sarımsak Turşusu Tarifi

Sonraki Yazı

Koca aç kalırsa karısını yiyebilir mi?

İlgili Yazılar
hangi hastalık hangi bölüm
Daha Fazla Oku

Hangi Hastalık Hangi Bölüm?

Kulak-burun-boğaz, dahiliye, hariciye, enfeksiyon hastalıkları ve nöroloji bölümü hangi hastalıklara bakar? Yorgunluk ve halsizlik için hangi doktora gidilmeli?…
Daha Fazla Oku

Taşıyıcı annelik nasıl olur?

Türkiye’de yasadışı olan taşıyıcı annelik olayına rağmen hala birçok yerde bu tarz ilanları görebiliyoruz. Peki taşıyıcı annelik nedir,…