Kahve kalbe iyi gelir mi? Kahve kalbi etkiler mi? Kahve kalbe zararlı mı?

Kahve kalbe iyi gelir mi ya da kahve kalbi etkiler mi? Sıkça konuşulan, sohbet ortamında bile insanların tartıştığı bir konu olduğunu söyleyebiliriz. Peki kahve kalbe zararlı mı, kahve kalp ağrısı yapar mı? Gelin detaylara bakalım…

Bir fincan sadece birkaç kalori, eski siyah kahve oldukça güçlüdür. Sizi uyandırır, metabolizma hızınızı artırır ve bazı hastalıkların riskini azaltır.

Alışılmış kahve içenlerin ikna etmeye ihtiyacı olduğu için değil, ancak sağlık yararlarına dair kanıtlar hızla birikiyor:

  • Size enerji verir ve kafeinin büyüsü sayesinde kilo vermenize ve zihinsel odaklanmanızı artırmanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar, kafeinin ruh halinizi iyileştirebileceğini, beyninizin daha iyi çalışmasına yardımcı olabileceğini ve egzersiz sırasında performansı artırabileceğini göstermiştir.
  • Düzenli bir kahve alışkanlığı, daha düşük Tip 2 diyabet ve Parkinson hastalığı riski ile ilişkilidir. Ek olarak, bir çalışmada kafein, daha düşük Alzheimer hastalığı riskiyle bağlantılıydı.
  • Kahve, hücrelerin zarar görmesini engellemeye yardımcı olabilecek mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.
  • Daha yüksek kahve tüketimi – kafeinli ve kafeinsiz – kalp hastalığı, sinir sistemi hastalıkları ve intihara atfedilen ölümler dahil olmak üzere daha düşük toplam ölüm riski ile ilişkiliydi.

Daha spesifik olarak, alışılmış kahve içme , kadınlarda daha düşük koroner kalp hastalığı riski ile ilişkilendirilmiştir.

Kahve kalbe iyi gelir mi?

Kahve kalbe iyi gelir mi, Kahve kalbi etkiler mi, Kahve kalbe zararlımı, Kahve kalp ağrısı yaparmı, Kahve kalp çarpıntısı, kahve kalp ritmini bozar mı, kahve, kahve kalp, kalp, sağlık,
Kahve kalbe iyi gelir mi, kahve kalbi etkiler mi?

Sağlık bilincine sahip kahve severler için en önemli soru, “Size iyi gelir mi?” daha ziyade, “Nasıl alıyorsun?”.

Kahvenizi çok fazla krema ve şekerle giydirirseniz, sağlığa faydalarını yok sayarsınız.

Penn State Üniversitesi‘nde beslenme profesörü olan Penny Kris-Etherton, “Şekerin olumsuz etkileri olduğunu biliyoruz” dedi. “Şeker ekleseniz ve kalori ihtiyaçlarınızı aşmasanız bile, bazı faydaları reddediyorsunuz çünkü şeker, olumsuz bir gıda bileşenidir.”

Bu uyarı, daha meraklı kahve içecekleri için iki katına çıkar. Federal beslenme kuralları, günde üç ila beş fincan kahvenin sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğini söylüyor, ancak bu yalnızca sade siyah kahveyi ifade ediyor.

Kris-Etherton, “Bir içeceği en az 800 kaloriye sahip bu büyük Frappuccinolardan bahsetmiyorlar” dedi. “Çok hızlı bir şekilde kalori toplanabilir ve kilo alımı kalp riski üzerinde olumsuz etkiler yaratır.”

Kafein, faydalarına rağmen fazla tüketilirse tehlikeli olabilir.

Kris-Etherton, “Hepimiz uykunun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz” dedi. “Çok fazla kafein aldığınız için normal uyku alışkanlıklarınızı ve iyi uykunuzu bozmak istemezsiniz, bu nedenle diyetinize kahveyi dahil etmek istiyorsanız, zamanlamayı düşündüğünüzden emin olun.”

Bir fincanı çok fazla içen biri, bundan sonra gelen kalp çarpıntısı hissini bilir; Bazı insanlar için bu gerginlikler bir uyarı işareti olabilir.

Kris-Etherton, “Bazı insanlar yavaş yavaş kafein metabolize ederler” dedi. Genetik bir yatkınlık. Bazı insanlar titreme, çarpıntı, uykusuzluk yaşayabilir – tıpkı size büyük bir destek veren enerji içecekleri gibi. “

Kafein de bağımlılık yapar ve çok hızlı azaltmak, yoksunluk belirtilerine, özellikle de çok şiddetli baş ağrılarına neden olabilir.

“Bu migrenler oldukça kötü” dedi. “Çok içiyorsan ve sonra soğuk hindiye gidersen, etkileri daha az kafein içip gittikçe azaldığından daha fazla olacaktır.”

Kris-Etherton, çocukların kahve içmemesi gerektiğini belirtiyor. Amerikan Pediatri Akademisi genel olarak, çocuklar kafein içeren içecekler kaçının önerir.

Kris-Etherton, mayalama yöntemlerinin kardiyovasküler riski etkileyebileceği konusunda da uyardı. Örneğin, kağıt filtrelerin LDL kolesterolü (zararlı tür) artıran kafeestol adı verilen bir bileşiği çıkardığını, böylece filtrelenmemiş kahvenin daha yüksek bir sağlık riski oluşturabileceğini söyledi.

“Çoğu insan süzülmüş kahve içiyor,” dedi. “Ama biliyorsunuz, Fransız presleri de çok popüler ve bu sizin için iyi olmayabilir, özellikle de çok kahve içiyorsanız.”

Yine de Kris-Etherton, araştırmalar kahvenin sağlığa olan faydalarının – kafeinsiz kahve bile olsa – risklerden ağır bastığını gösteriyor: “Sadece kahveyi içtikten sonra nasıl hissettiğinize dikkat edin. Vücudunuzun nasıl hissettiğiyle senkronize olun.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

iPhone 11 su geçirir mi? iPhone 11 su geçirmez mi?

Sonraki Yazı

Is lip filling harmful? Is lip filling temporary or permanent? Lip filling prices...

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Çocuklarda ishale ne iyi gelir?

Dışkının vücuttan sıvı bir şekilde çıkmasına ishal denir. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinler de zaman zaman görülen bir durumdur.…