İnsülin direnci nedir? İnsülin direnci nasıl anlaşılır, nasıl tedavi edilir, nasıl düşer?

Bu yazımızda sizlere insülin direnci nedir onu anlatacağız. İnsülin direnci nasıl anlaşılır, nasıl tedavisi edilir ve nasıl düşer? Bu ve bunun gibi aklınızdaki tüm soru işaretlerini kaldıracağız!

İlk önce insülin direnci neymiş bir bakalım…

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin direnci nasıl düşer, İnsülin direnci nasıl tedavi edilir, İnsülin direnci nasıl anlaşılır, insülin, insülin direnci, insülin tedavisi, insülin direnci tedavisi, insülin direnci kaç olmalı, insülin direnci belirtileri, insülin direnci nasıl kırılır,
İnsülin Direnci

İnsülin direnci, kaslarınızdaki, yağınızdaki ve karaciğerinizdeki hücrelerin insüline iyi yanıt vermemesi ve enerji için kanınızdaki glikozu kullanamamasıdır . Bunu telafi etmek için pankreasınız daha fazla insülin üretir. Zamanla kan şekeri seviyeniz yükselir.

İnsülin direnci sendromu, obezite, yüksek tansiyon , yüksek kolesterol ve tip 2 diyabet gibi bir grup sorunu içerir. Her 3 Amerikalıdan 1’ini etkileyebilir. Buna metabolik sendrom denildiğini de duyabilirsiniz.

İnsülin direnci nasıl anlaşılır? – İnsülin Direncinin Belirtileri

Nasıl hissettiğinizle insülin direncine sahip olduğunuzu söyleyemezsiniz. Kan şekeri seviyenizi kontrol eden bir kan testi yaptırmanız gerekecek.

Benzer şekilde, insülin direnci sendromunun bir parçası olan diğer koşulların çoğuna (yüksek tansiyon, düşük “iyi” kolesterol seviyeleri ve yüksek trigliseritler ) sahip olup olmadığınızı doktorunuza görünmeden bilemezsiniz.

İnsülin direncinin bazı belirtileri şunları içerir:

 • Erkeklerde 40 inç ve kadınlarda 35 inçten fazla bel ölçüsü
 • 130/80 veya daha yüksek kan basıncı okumaları
 • 100 mg / dL’nin üzerinde açlık glikoz seviyesi
 • 150 mg / dL’nin üzerinde açlık trigliserid seviyesi
 • Erkeklerde 40 mg / dL’nin ve kadınlarda 50 mg / dL’nin altında bir HDL kolesterol seviyesi
 • Cilt etiketleri
 • Acanthosis nigricans adı verilen koyu, kadifemsi deri lekeleri

İnsülin direnci nasıl tedavi edilir? İnsülin direnci nasıl düşer?

İnsülin direncini tersine çevirmek ve tip 2 diyabeti önlemek için adımlar atabilirsiniz:

 • Egzersiz yapın. Haftada 5 gün veya daha fazla gündeen az 30 dakika orta düzeyde aktivite (tempolu yürüyüş gibi) yapın. Şu anda aktif değilseniz, bunun için çalışın.
 • Sağlıklı bir kiloya ulaşın. Neyi tartmanız gerektiğinden veya kilo verme hedefine nasıl ulaşacağınızdan emin değilseniz, doktorunuza sorun. Ayrıca bir beslenme uzmanı ve sertifikalı bir kişisel antrenörle konuşmak isteyebilirsiniz.
 • Sağlıklı diyetle beslen. Meyveleri, sebzeleri, tam tahılları , kuruyemişleri, fasulyeleri, balıkları, baklagilleri ve diğer yağsız proteinleri düşünün.
 • İlaç al. Doktorunuz, kan şekerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olmak için metformin (Fortamet , Glucophage , Glumetza , Riomet) adlı bir ilaç yazabilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Boku no Hero Academia'daki Kahraman Öğretmenler

Sonraki Yazı

Çapraz sorgu nasıl yapılır?

İlgili Yazılar