İngiliz tuzu nedir? İngiliz tuzunun faydaları nelerdir?

Sofra tuzundan daha farklı bir yapıda gelen İngiliz tuzu faydaları bakımından fiziksel ve ruh sağlığımız için alınması gereken besinlerden birisidir. Peki İngiliz tuzu nedir? İngiliz tuzunun faydaları nelerdir?

İngiliz (Epsom) Tuzu Nedir?

Epsom tuzu, magnezyum sülfat olarak da bilinir. Magnezyum, kükürt ve oksijenden oluşan kimyasal bir bileşiktir. İngiliz tuzu olarak da bilinen Epsom tuzu adını, ilk keşfedildiği İngiltere’nin Surrey kentindeki Epsom kasabasından alıyor.

Adına rağmen Epsom tuzu, sofra tuzundan tamamen farklı bir bileşiktir. Kimyasal yapısı nedeniyle büyük olasılıkla “tuz” olarak adlandırıldı. Epsom tuzunun sofra tuzuna benzer bir görünümü vardır ve genellikle banyolarda kullanılır, bu yüzden onu “banyo tuzu” olarak da bilirsiniz. Sofra tuzuna benzemekle birlikte tadı oldukça farklıdır. İngiliz (Epsom) tuzu oldukça acı ve tatsızdır.

Bazı insanlar hala tuzu suda eritip içerek tüketiyor. Ancak tadı nedeniyle muhtemelen yemeğinizde kullanmak istemezsiniz.

Yüzlerce yıldır bu tuz, kabızlık, uykusuzluk ve fibromiyalji gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Epsom tuzunun bildirilen faydalarının çoğu, pek çok insanın yeterince alamadığı bir mineral olan magnezyumuna atfedilir.

ÖZET: Epsom tuzu – İngiliz tuzu, banyo tuzu veya magnezyum sülfat olarak bilinir – birçok sağlık yararına sahip olduğuna inanılan bir mineral bileşiktir.

İngiliz tuzunun faydaları nelerdir?

Bazı sağlık uzmanları da dahil olmak üzere birçok kişi, Epsom tuzunun terapötik olduğunu iddia ediyor ve çeşitli koşullar için alternatif bir tedavi olarak kullanıyor.

İngiliz tuzunun faydaları nedir?

Magnezyum sağlar

Magnezyum vücutta en bol bulunan dördüncü mineraldir, ilki kalsiyumdur. Kalbinize ve sinir sisteminize fayda sağlayan 325’ten fazla biyokimyasal reaksiyonda rol oynar.

Aslında, vücudunuzda aşağıdakiler dahil 300’den fazla reaksiyona neden olur. Magnezyumun faydalarını aşağıda görebilirsiniz.

  1. Enerji üretimi: Yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur.
  2. Protein oluşumu: Amino asitlerden yeni proteinler oluşturmaya yardımcı olur.
  3. Gen bakımı: DNA ve RNA’nın oluşturulmasına ve onarılmasına yardımcı olur.
  4. Kas hareketleri: Kasların kasılması ve gevşemesinin bir parçasıdır.
  5. Sinir sistemi düzenlemesi: Beyniniz ve sinir sisteminiz boyunca mesajlar gönderen nörotransmiterleri düzenlemeye yardımcı olur.

Uykuyu destekler ve stresi azaltır

Yeterli magnezyum seviyeleri uyku ve stres yönetimi için çok önemlidir, çünkü magnezyum beyninizin uykuya neden olan ve stresi azaltan nörotransmiterler üretmesine yardımcı olur..

Magnezyum ayrıca vücudunuzun uykuyu destekleyen bir hormon olan melatonin üretmesine yardımcı olabilir. Düşük magnezyum seviyeleri uyku kalitesini ve stresi olumsuz etkileyebilir. Bazı insanlar, Epsom tuzu banyolarının, vücudunuzun ciltten magnezyumu emmesine izin vererek bu sorunları tersine çevirebileceğini iddia ediyor.

Epsom tuzu banyolarının sakinleştirici etkilerinin basitçe sıcak banyoların neden olduğu rahatlamadan kaynaklanması daha olasıdır.

Kabızlığa Yardımcı Olur

Magnezyum genellikle kabızlığı tedavi etmek için kullanılır. Yetişkinlere genellikle bir seferde 2–6 çay kaşığı (10–30 gram) Epsom tuzunu en az 237 ml suda hemen tüketmeleri tavsiye edilir. 30 dakika ile 6 saat arasında bir müshil etkisi bekleyebilirsiniz.

Ağrı ve şişliklere iyi gelir

Diğer bir yaygın iddia, Epsom tuzunun ağrıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olmasıdır. Birçok kişi, Epsom tuzu banyosu almanın fibromiyalji ve artrit semptomlarını iyileştirdiğini bildirmektedir. Yine, bu etkilerden magnezyum sorumlu kabul edilir çünkü fibromiyalji ve artritli birçok insanın vücudunda bu maddenin eksikliğinden kaynaklanır.

ÖZET: Epsom banyo tuzlarının sözde faydalarının çoğu anekdottur. Öte yandan, oral magnezyum takviyeleri insanlarda uyku, stres, sindirim, egzersiz ve ağrıya fayda sağlayabilir.

İngiliz tuzu nasıl kullanılır?

Epsom tuzundaki magnezyum sülfat ağızdan alındığında yan etkilere neden olabilir. Dozunuzu artırmadan önce doğru kullanarak ve doktorunuzla konuşarak bunları önleyebilirsiniz.

Epsom tuzu kullananların yorumları

Gerçekten içtikten üç dört saat sonra etkisini gösteriyor ama tadı berbat

E. D.

Banyo için aldım. Uygun sıcaklıkta bir suda gerçekten rahatlatıcı ve arındırıcı etkisi var.

O. A.

Fiyatı çok ama çok uygun. Hem içerek hem harici kullanılabiliyor. Ben kas ağrılarım için kullanıyorum muhteşem.

F. C
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Gnc bastı kaptı nasıl yapılır?

Sonraki Yazı

Yoğurtlu tantuni nasıl yapılır?

İlgili Yazılar