Hıçkırık neden olur?

Bu yazımızda sizlere hıçkırık neden olur sorusuna cevap veriyoruz. Hıçkırık, diyaframın istemsiz kasılmalarıdır – göğsünüzü karnınızdan ayıran ve nefes almada önemli bir rol oynayan kas. Her kasılmayı, karakteristik “hic” sesi üreten ses tellerinizin aniden kapanması izler.

Hıçkırık, büyük bir yemekten, alkollü veya gazlı içeceklerden veya ani heyecandan kaynaklanabilir. Bazı durumlarda hıçkırık, altta yatan bir tıbbi durumun işareti olabilir. Çoğu insan için bir hıçkırık nöbeti genellikle sadece birkaç dakika sürer. Nadiren, hıçkırık aylarca sürebilir. Bu kilo kaybına ve bitkinliğe neden olabilir.

Hıçkırık neden olur?

Hıçkırık Belirtileri

Hıçkırık bir semptomdur. Bazen göğsünüzde, karnınızda veya boğazınızda hafif bir sıkışma hissi eşlik edebilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Hıçkırıklarınız 48 saatten uzun sürerse veya yeme, uyku veya nefes almada sorunlara neden olacak kadar şiddetliyse doktorunuzu görmek için randevu alın.

Uzun Süreli Hıçkırıklar

Hıçkırıklar genellikle geçicidir, ancak nadir durumlarda, bir süreliğine etrafta kalabilirler. Genellikle diyaframa bağlı sinirlerin hasar görmesi veya şiddetlenmesinden kaynaklanır. Kulak zarınıza değen bir saçtan boğaz ağrısına kadar her şey bu sinirleri etkileyebilir ve daha ciddi vakalarda boyundaki tümör, guatr veya kist onlara zarar verebilir.

Hıçkırık neden olur?

Hıçkırık neden olur sorusunun cevabına aslında birçok örnek verilebilir. 48 saatten kısa süren hıçkırıkların en yaygın tetikleyicileri şunlardır:

  • Gazlı içecekler içmek
  • Çok fazla alkol içmek
  • Çok fazla yemek
  • Heyecan veya duygusal stres
  • Ani sıcaklık değişiklikleri
  • Havayı sakızla yutmak veya şeker emmek

48 saatten uzun süren hıçkırıklar, aşağıdaki kategorilerde gruplandırılabilen çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Hıçkırık nasıl durdurulur?

Baş aşağı asılı kalmanın veya bir arkadaşınızın sizi korkutmasının hıçkırık nasıl durdurulur bilmiyorsanız, sizi hayal kırıklığına uğratmaktan nefret ediyoruz. Ancak bu ilaçların işe yaradığına dair bilimsel bir kanıt yok.

Ancak, bazı uzmanlar nefesinizi tutmanın veya kese kağıdına nefes almanın işe yarayabileceğini düşünüyor; her iki teknik de ciğerlerinizde karbondioksit birikmesine neden olur ve bu da diyaframı rahatlatabilir.

Her şey başarısız olursa ve hıçkırıklarınız birkaç gün veya daha uzun süre devam ederse, doktorunuz bu rahatsız edici hıçkırıklara son verip veremeyeceklerini görmek için farklı ilaçlar deneyebilir. İyi şanlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı

İstanbul'da en iyi pestil nerede?

Sonraki Yazı

iPhone 13 vs iPhone 14: iPhone 14'ün iPhone 13'ten farkı ne?

İlgili Yazılar