Yine Çinliler yine yedikleri iğrenç bir hayvandan bulaşan bir hastalık türedi. Kemirgenlerden insanlara bulaşan Hantavirüs adı verilen bu virüs tam olarak nedir, hantavirüs insanlara nasıl bulaşır? Hantavirüs belirtileri neler?

Türkiye saati ile dün gece 04.00’da Global Times attığı bir haberle Dünya’yı sarstı. Habere göre Çin’in Yunnan eyaletinde bir kişi işe giderken öldü. Ölüm nedeninin hantavirüs adını verdikleri virüs olduğu anlaşılınca otobüsteki diğer 32 yolcu karantinaya alındı.

İlgili tweet linki: Global Times

Dünya koronavirüs etkisinden kurtulamamış iken hantavirüs etkisi dünyada nasıl olacak, bekleyip göreceğiz… Peki hantavirüs nedir, insanlara nasıl bulaşır?

Hantavirüs hakkında bilgiler…

1. Fareler gibi kemirgen hayvanlardan insanlara bulaşır. Kemirgenin insanı ısırmasıyla virüs bulaşmaz. Kemirgenin çevreye saldığı idrar, dışkı gibi etkenlerden insanlara bulaşır. Çinlilerin bu hayvanları tükettiğini düşününce durum daha vahime dönüşebilir.

2. Bu haberimiz çok iyi. Hantavirüs temasla insandan insana geçmiyor. Bir koronavirüs değil yani…

3. İlk görülen belirtiler: Ateş, yorgunluk, omuz, sırt ve kalça gibi bölgelerde kas ağrısı görülür. Ayrıyetten baş ağrısı ve dönmesi, karında ağrı, ishal ve mide bulantısı gibi bilindik durumlarda görülür.

4. Geç görülen belirtiler: Hastalık bulaştıktan sonra 4 ila 10 günlük bir kuluçka dönemi vardır. Akciğer ödemine bağlı öksürük, koronavirüsteki nefes darlığı gibi durumlar bu virüste da görülür. Hastalığın en kötü durumu ise böbrek yetmezliği olduğu söyleniyor.

5. Çok görülmese de aşırı kulak ağrısı ve yutkunamayacak derecedeki boğaz ağrısı geç görülen ama ciddi durum taşıyan bir belirtidir.

6. Temizlikte yapılması gerekenler aslında aynı. Ekstra olarak kemirgenlerin yaşam sürdüğü yerleri yani rögar kapakları, çöp konteynerleri, depo gibi yerleri dezenfekte etmeliyiz.

7. Fare yaşadığını düşündüğün bir yerde çalışıyorsanız çevreyi karıştırmadan maske ve eldiven yardımıyla alanı çamaşır suyu ile iyice bir temizlemeniz gerekmektedir.