Gece körlüğü hangi vitamin eksikliğinde görülür?

Gece körlüğü az görülmeyecek kadar birçok insanın sorunu olmuş durumda. Peki gece körlüğü hakkında tam olarak ne biliyorsunuz? Gece körlüğü hangi vitamin eksikliğinde görülür, nedir, nedenleri ve tedavisi nedir? İşte merak ettiğiniz her şey bu yazıda!

Gece körlüğü vitamin eksikliği nedir öğrenmeden önce gece körlüğü tam olarak nedir bunu öğrenelim. Haydi, yazıya geçelim…

Gece körlüğü nedir?

Gece körlüğü, niktalopi olarak da bilinen bir tür görme bozukluğudur. Gece körlüğü olan kişiler, geceleri veya loş ışıklı ortamlarda zayıf görüş yaşarlar.

“Gece körlüğü” terimi geceleri göremeyeceğinizi ima etse de, durum bu değil. Karanlıkta görmekte veya araba kullanmakta daha fazla zorluk çekebilirsiniz.

Bazı gece körlüğü türleri tedavi edilebilirken, diğerleri tedavi edilemez. Görme bozukluğunuzun altında yatan nedeni belirlemek için doktorunuza görünün. Sorunun nedenini öğrendikten sonra görüşünüzü düzeltmek için adımlar atabilirsiniz.

Gece körlüğüne ne sebep olur?

gece körlüğü hangi vitamin eksikliğinde görülür, gece körlüğü nedir, gece körlüğü vitamin eksikliği, gece körlüğü tedavisi, gece körlüğü tedavisi 2020, gece körlüğü tedavisi 2021, gece körlüğü nedenleri, gece körlüğü tek gözde olur mu, gece körlüğü,
Gece Körlüğü Vitamin Eksikliği

Aşağıdakiler dahil birkaç göz rahatsızlığı gece körlüğüne neden olabilir:

  • Uzaktaki nesnelere bakarken uzağı görememe veya bulanık görme
  • Katarakt veya göz merceğinin bulanıklaşması
  • Retinanızda koyu pigment toplandığında ve tünel görüşü oluşturduğunda ortaya çıkan retinitis pigmentosa
  • Hem işitmeyi hem de görmeyi etkileyen genetik bir durum olan Usher sendromu

Gece körlüğü hangi vitamin eksikliğinde görülür?

Yaşlı yetişkinlerin katarakt geliştirme riski daha yüksektir. Bu nedenle, çocuklara veya genç yetişkinlere göre katarakt nedeniyle gece körlüğüne sahip olma olasılıkları daha yüksektir.

Beslenmeye göre değişebilir ancak genel olarak A vitamini eksikliği de gece körlüğüne yol açabilir. Retinol olarak da adlandırılan A vitamini, sinir uyarılarını retinadaki görüntülere dönüştürmede rol oynar. Retina gözün arkasında bir ışığa duyarlı bir alandır.

Gece körlüğünün tedavi seçenekleri nelerdir?

Göz doktorunuz ayrıntılı bir tıbbi öykü alacak ve gece körlüğünü teşhis etmek için gözlerinizi inceleyecektir. Ayrıca kan örneği vermeniz gerekebilir. Kan testi, A vitamini ve glikoz seviyenizi ölçebilir.

Uzağı görememe, katarakt veya A vitamini eksikliğinden kaynaklanan gece körlüğü tedavi edilebilir. Gözlükler veya lensler gibi düzeltici lensler hem gündüz hem de gece miyop görmeyi iyileştirebilir.

Düzeltici lenslerle bile loş ışıkta görmekte hala sorun yaşıyorsanız doktorunuza bildirin.

1. Katarakt

Göz merceğinizin bulanık kısımları katarakt olarak bilinir.

Katarakt ameliyatla alınabilir. Cerrahınız bulutlu merceğinizi şeffaf, yapay bir mercekle değiştirecektir. Altta yatan neden buysa, gece körlüğünüz ameliyattan sonra önemli ölçüde iyileşecektir.

2. A Vitamini Eksikliği

A vitamini seviyeniz düşükse, doktorunuz vitamin takviyeleri önerebilir. Takviyeleri aynen belirtildiği gibi alın.

Çoğu insanda A vitamini eksikliği yoktur çünkü doğru beslenmeye erişimleri vardır.

3. Genetik Koşullar

Retinitis pigmentosa gibi gece körlüğüne neden olan genetik durumlar tedavi edilemez. Retinada pigment birikmesine neden olan gen, düzeltici lenslere veya cerrahiye yanıt vermez.

Bu tür gece körlüğüne sahip kişiler, gece araba kullanmaktan kaçınmalıdır.

Gece körlüğünü nasıl önleyebilirim?

Doğum kusurlarının veya Usher sendromu gibi genetik koşulların sonucu olan gece körlüğünü önleyemezsiniz. Bununla birlikte, kan şekeri seviyenizi uygun şekilde izleyebilir ve gece körlüğünü azaltmak için dengeli bir diyet yiyebilirsiniz.

Kataraktı önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengin yiyecekler yiyin. Ayrıca, gece körlüğü riskinizi azaltmak için yüksek düzeyde A vitamini içeren yiyecekleri seçin.

Bazı turuncu renkli yiyecekler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere mükemmel A vitamini kaynaklarıdır:

  • Kavun
  • Tatlı Patatesler
  • Havuçlar
  • Balkabağı
  • Mango

A Vitamini de şu maddelerdedir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

En iyi en güvenilir İnstagram giyim butikleri

Sonraki Yazı

İncir uyutması nasıl yapılır? (Teleme İncir Tatlısı)

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Makarna kilo aldırır mı?

Makarna kilo aldırır mı en çok sorulan sorular arasına giriyor. Kilo almamak için makarna yemeyenlere sevindirici haberler var.…