Havalardan kaynaklı bir bademcik iltihabı olan farenjit nedir? Farenjit belirtileri ve farenjitten korunma yolları nelerdir?

Farenjit yani bir bademcik iltihabı sorunu. Farenjit belirtileri konusunda en büyük konu boğazda oluşan ağrı, boğazdaki kuruluktur. Bu sorunlar ile ortaya çıkan iltihap, dikkat edilmezse sizi halsizliğe kadar itiyor ve yemek yemede zorlanıyorsunuz. Küçük bir boğaz ağrısında ya da boğazdaki bir kuruluk oluşmasında sprey ya da gargara yoluyla önleminizi almanız sizin için önemli bir önlem olabilir.

Farenjit ile birlikte kızamık, suçiçeği, grip gibi hastalıklar birlikte seyredebiliyor ve durumda hastalığın daha ağır geçmesini sağlıyor. Genellikle klima ve hava soğukluğu bu hastalığa etki ediyor. Bundan dolayı boğazı sıkı şekilde korumalıyız. Ayrıca hastalığın en büyük düşmanı ise ada çayı. Sık sık içemem diyorsanız bile haftada en az bir kere içmeniz uzmanlar tarafından öneriliyor. Ada çayı sevmiyorsanız diğer bitki çaylarını da deneyebilirsiniz. Tek önemli nokta bitki çayınız çok sıcak olmamalı, sık sık ılık su tüketilmeli.

1. Boğazda ağrı, kuruluki yutma güçlüğü ve yüksek ateşle kendini gösterir.

2. Vücutta halsizliğe, kırgınlığa ve yemek yemede zorluğa yol açar.

3. Bakteriyel ve viral kaynaklı farenjit bulaşıcı özellik gösterir.

4. İyi temizlenmeyen besinler farenjite yol açabilir.

5. Düzgün tedavi edilmezse larenjite ve akciğer enfeksiyonlarına neden olur.

6. Viral farenjit pastil, ağrı kesici ve spreylerle tedavi edilir.

7. Bakteri kaynaklı farenjitin tedavi yolu antibiyoktiktir.

Ekşi Sözlük’te Farenjit’e iyi geldiği söylenen bir pastil önerilmiş. İlaca ve yorumlara bakmak için buraya tıklayınız.