Evde diş nasıl beyazlatılır? Doğal yöntemlerle diş beyazlatma yolları!

evde diş nasıl beyazlatılır

Evde diş nasıl beyazlatılır? Doğal yollarla evde diş beyazlatma işlemi meyveler ve çeşitli kimyasallarla yapılabilir. Kolay yoldan diş beyazlatmak isteyenler bu yöntemleri uygulayıp sonuçlarını görebilirler. Şimdi bakalım diş nasıl beyazlar?

Doğal yollarla diş beyazlatma işlemi hemen hemen herkesin yaptığı bir şeydir. Ancak bunları dişlerimize uygularken dikkatli olmalıyız. Örneğin, karbonat tozu çoğu kişi tarafından yanlış kullanılmaktadır. Bu yüzden karbonat tozu içerdiği bileşenlerle dişlere zarar verir.

Doğal Yollarla Diş Beyazlatmak
Doğal Yollarla Diş Beyazlatmak

Sizler için evde doğal yollarla diş beyazlatma yollarını yazdık.

Diş Fırçalanarak Beyazlar Mı?

Evde diş nasıl beyazlatılır sorusuna verilecek en iyi cevap olabilir. Diş beyazlatmak için en doğru yöntemlerden birisi dişleri doğru ve sık bir şekilde fırçalamaktır. Dişin sararmasına neden olacak yiyecek ve içeceklerden sonra dişlerin derhal fırçalanması önemlidir.

Ancak asitli içecek ve yiyeceklerden sonra dişleri fırçalamak dişelerinize zarar verebilir. Asitli içecek ve yiyecekler diş minesine zarar verir ve asitli içecek içtikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamak sağlıklı değildir.

Karbonat Tozu Dişi Beyazlatır Mı?

Karbonat ile diş beyazlatmak mümkün. Karbonat içerdiği bileşenlerle dişlerinizi beyazlatmanıza olanak tanıyor. Karbonat içeren bir diş macunu kullanmanın plak oluşumunu ve bakterileri temizleyerek lekelerden kurtulduğu söylenir.

Karbonat Tozu ile Diş Nasıl Beyazlatılır?

Dişlerinizi kabartma tozu ile beyazlatmanın en kolay yolu, küçük bir kapta bir çorba kaşığı karbonatı yaklaşık bir çorba kaşığı su ile karıştırmaktır (kabaca eşit miktarda kabartma tozu ve su). Parmaklarınızla veya yumuşak kıllı bir diş fırçası ile dişlerinize uygulayabileceğiniz kalın bir macun yapıldıktan sonra karbonat macunu dişlere uygulanır.

Karbonat Tozuyla Diş Beyazlatmak Zararlı Mı?

Evet, karbonatla diş beyazlatmak zaman zaman dişlere zararlı etkisi olabilir. Kabartma tozu aşındırıcı bir yapıya sahiptir. Oluşan plak ve yüzey lekelerini çıkarmak harika olsa da, çok agresif fırçalarsanız diş minesinize de zarar verebilir.

Kabartma tozu beyazlatma amacıyla haftada iki defadan fazla kullanmayın. Fazla kullanılırsa diş hassasiyetine neden olabilir ve çürük riskini artırabilir.

Kabartma tozu içeren diş macunları üzerine yapılan araştırmanın 2017 tarihli bir incelemesi, diş lekelerini çıkarmak ve dişleri beyazlatmak için etkili ve güvenli oldukları ve günlük olarak kullanılabilecekleri sonucuna varmıştır.

Hindistan Cevizi Diş Beyazlatır Mı?

Hindistan cevizi yağı gargarası ağızdaki plak ve bakterileri uzaklaştırdığı ve dişlerin beyazlamasına yardımcı olduğu söyleniyor. Her zaman çevrimiçi olarak satın alabileceğiniz, zararlı içerikler içermeyen yüksek kaliteli, organik bir yağ satın alın.

Hindistan Cevizi Yağı ile Diş Nasıl Beyazlatılır?

1-2 çay kaşığı sıvı hindistancevizi yağını ağzınızda 10 ila 30 dakika çalkalayın. Yağın boğazınızın arkasına değmesine izin vermeyin. Yağı ağzınızdan toksin ve bakteri içerdiğinden yutulmaması gerekiyor Ağzınızı suyla çalkalayın ve ardından bir bardak su için. Sonra dişlerinizi fırçalayın

Diş Beyazlatan Yiyecekler Nelerdir?

Diş beyazlatan yiyecekler
Evde diş nasıl beyazlatılır?

Diş beyazlatan yiyecekler arasında karnıbahar, çilek, süt, yoğurt, peynir,elma ve kereviz yer alıyor. Bu yiyeceklerin dişleri nasıl beyazlattığına bakalım.

Karnıbahar

Karnıbahar çok fazla çiğneme gerektiren gıdalardan biridir ve bu dişleriniz için iyi bir şeydir. Yemeğinizi parçalamak ne kadar uzun sürerse, o kadar çok tükürük üretirsiniz. Ve tükürük, dişlerinizin parlak kalmasını sağlayan doğal bir temizleyicidir.

Çilek

Bu meyveler koyu renkli olabilir, ancak aynı zamanda malik asit olarak bilinen ve doğal olarak dişleri daha beyaz yapan bir enzimle doludur.

Peynir, Süt

Peynir, yoğurt ve süt gibi süt ürünleri, dişleri güçlendirirken aynı zamanda dişleri beyazlatan laktik asit ve mineyi güçlendiren mineral kalsiyum içerir. Peyniri çiğnemek aynı zamanda tükürük üretimine neden olur ve bu da yiyecek parçacıklarının lekelenmesini önler.

Elma

Elma diş beyazlatan yiyecekler listemizde yer alıyor. Bu meyve, çıtır havuçlara benzer şekilde, çok fazla çiğneme gerektirir ve bu dişleri beyazlatmaya yarayan bir yöntemdir. Meyvenin kabuğunun dişlere sürtünmesi dişlerdeki partikülleri yıkar ve beyaz kalmasını sağlar.

Kereviz

Lifli meyveler ve sebzeler sadece düşük kalori ve besin açısından zengin değildir, çiğneme gerektiren yiyecekler aynı zamanda diş beyazı ve diş eti dokusunu sağlıklı tutar.

Elma Sirkesi ile Diş Beyazlar mı?

Evet, elma sirkesi diş beyazlatmada kullanılır. Ancak Elma sirkesi dişleri beyazlatmak için çok az miktarda kullanılabilir.

Elma Sirkesi ile Diş Nasıl Beyazlatılır?

2 çay kaşığı elma sirkesini 200gr suyla karıştırarak gargara yapın. Çözeltiyi 30 saniye boyunca çalkalayın. Ardından suyla durulayın ve dişlerinizi fırçalayın.

2014 yılında yayınlanan araştırma, elma sirkesinin inek dişleri üzerinde beyazlatıcı etkisi olduğunu buldu.

Elma Sirkesi ile Diş Beyazlatmak Zararlı mı?

Elma sirkesi dişleri beyazlatır. Ancak dişlerin sertliğine ve yüzey yapısına zarar verme potansiyeline sahip olduğu unutulmamalıdır. İçerdiği asitlerle birlikte dişlerinize gelecek zararları düşünerek uygun bir şekil ve kısa bir zaman döneminde kullanılmalıdır.

Muz Kabuğu ile Diş Beyazlatmak

Muz Kabuğu ile Diş Beyazlar mı?
Muz Kabuğu ile Diş Beyazlar mı?

Bazı insanlar dişlerinize limon, portakal veya muz kabuğu sürmenin dişlerinizi daha beyaz yapacağını iddia ediyor. Bazı narenciye kabuklarında bulunan sitrik asidin dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olacağına inanılıyor.

Muz Kabuğuyla Diş Nasıl Beyazlatılır?

Meyve kabuklarını yaklaşık 2 dakika dişlerinize nazikçe sürün. Ağzınızı iyice çalkaladığınızdan ve daha sonra dişlerinizi fırçaladığınızdan emin olun.

Evde doğal yollarla diş beyazlatma yazımızın sonuna geldik. Bunları yapmadan önce lütfen bir diş doktoruna danışınız. Belirli yöntemlerin yanlış yapılmasının dişlere zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Zerdeçal Dişi Beyazlatır mı?

Peki zerdeçal dişleri beyazlatır mı? Amerikan Dişhekimleri Birliği’nin (ADA) belirttiği gibi, zerdeçalın dişleri beyazlattığını gösteren hiçbir kanıt yok. İnsanları zerdeçalın dişleri beyazlattığını düşünmeleri için kandıran şey, kendi diş macunlarını yaratmak için kullandıkları tariflerle ilgisi olabilir.

Zerdeçal’in Diş Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın kendisi dişleri beyazlatmazken ağız sağlığınıza fayda sağlayabilir. Ulusal Tıp Kütüphanesi’ne göre zerdeçal, anti-enflamatuar, antioksidan, antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir ve diş eti iltihabını önleyebilir ve tedavi edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Arabayı satarken fiyat nasıl belirlenir?

Sonraki Yazı

Kim rehbere sizi nasıl kaydetmiş?

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Trigliserid nasıl düşer?

İyi ve kötü kolesterol, Doymuş ve doymamış yağ… Bazen kalp hastalığı hikayesindeki tüm şişman oyuncuları takip etmek için…
Daha Fazla Oku

Diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş ağrısı en sıkıntılı durumlardan biridir. Özellikle gece dişçilere ulaşılamayacak vakitlerde ağrımaya başlayan diş en büyük çilelerden biridir.…
Daha Fazla Oku

Metabolik Asidoz nedir?

Vücut sıvıların çok fazla sayıda asit bulundurması durumu olan Metabolik Asidoz nedir, semptomları neler, tedavisi nasıl olur? Bu…