Et beni neden çıkar?

Et beni yani tıptaki adıyla nevüs çok yaygın bir doğum lekesi türüdür. Peki et beni neden çıkar, hangi durumlar sonucu ortaya çıkıyor? İşte detaylar…

Et beni, yuvarlak veya oval şekilli renkli bir deri parçasına benzer ve genellikle kabarıktır. Tek renk veya çok renkli olabilirler. Küçük bir noktadan vücudunuzun büyük bir bölümünü kaplayan bir şeye kadar değişebilirler. Bazı durumlarda, onlardan çıkan tüyleri olabilir.

Cildiniz rengini melanosit adı verilen pigment üreten hücrelerden alır. Nevi (benler), bu hücrelerin cildimizde eşit olarak dağılmak yerine tek bir yerde bir araya gelmesiyle oluşur. Konjenital nevüs durumunda, bu süreç fetal aşamada gerçekleşir.

Et beni zamanla küçülebilir veya büyüyebilir. Diğer durumlarda, özellikle ergenlik döneminde daha koyu, kabarık ve daha inişli çıkışlı ve tüylü olabilir. Nadir durumlarda, tamamen kaybolabilirler.

Et benleri genellikle herhangi bir belirtiye neden olmaz, ancak bazen büyüdüklerinde kaşınırlar. Cilt ayrıca çevresindeki cilde göre biraz daha kırılgan ve kolayca tahriş olabilir.

Et Beni Neden Çıkar?

Et benleri hem yaygın hem de genellikle zararsızdır. Bununla birlikte, doğuştan gelen bir et beninin 2 veya 3 inçten büyük olduğu durumlarda cilt kanseri dahil olmak üzere komplikasyon riski vardır.

Et beni, gelişimin çok erken döneminde, hamileliğin ilk on iki haftasında rahimde oluşur. Embriyolojik gelişim sırasında meydana gelen bir mutasyondan kaynaklanırlar. Bilinen bir korunma yöntemi yoktur, önlenemez. Bu durumun psikolojik durumlarla da etkisi yoktur.

Et benleri neden çıkar, Et beni nasıl geçer, Et beni koparsa ne olur, Et beni neden çıkar, Et beni neden büyür? Et beni neden siyahlaşır, et beni, et benleri,
Et benleri neden büyür, neden siyahlaşır?

Değişmeyen ve sizi rahatsız etmeyen bir bene sahipseniz yapılacak en iyi şey onu kendi haline bırakmaktır. Ancak benin görünüşünüzü etkileme şeklinden hoşlanmıyorsanız veya kıyafetleriniz onu rahatsız ediyorsa, onu güvenli bir şekilde çıkarmak için bir dermatologla görüşün.

Ben rengi, boyutu veya şekli değiştiyse veya kabuklanırsa kesinlikle bir dermatoloğa görünün. Bunlar, en ölümcül cilt kanseri türü olan melanom belirtileri olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Tunus'ta ne oldu? (Tunus'ta Darbe Girişimi)

Sonraki Yazı

4 saatlik uyku yeterli mi? 4 saatte nasıl 8 saat uyunur?

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Tam tıkanma belirtileri neler?

Tam tıkanma, hava yolunun solunumu gerçekleştirmek için gerekli havanın geçişine engel olacak şekilde tıkanmasıdır. Peki tam tıkanma belirtileri…