Dünya’nın En Zararlı 7 Yiyeceği

Her gün bazı yiyecekler tüketiyoruz. Ancak çoğu zaman bu yiyeceklerin ne kadar zararlı olduğuna dikkat etmiyoruz. Yağlı, tatlı, tuzlu, baharatlı.. Yediğimiz bu yiyecekler ne kadar zararlı? En zararlı yiyecekler neler?

İŞTE O ZARARLI YİYECEKLER

1-PATATES KIZARTMASI

En zararlı yiyecekler arasında patates kızartması ilk sırada yer alıyor. Küçükten büyüğe ayırt etmeden tüketilen ve herkes tarafından çok sevilen bir yiyecek. Ancak lezzetli olduğu kadar zararlı da.

Yüksek karbonhidratlı besinlerin çoğunda olduğu gibi kızarmış patateste de büyük ölçüde akrilamid adı verilen madde bulunuyor. Bu da kanser, damar sertliği ve tıkanıklığı, obezite, diyabet gibi birçok hastalığa sebep oluyor. Mümkün olduğunca az tüketilmesi ve hatta hiç tüketilmemesi gereken bir besin.

En Zararlı Yiyecekler Hakkında Neler Biliyorsun? Kalbi Etkileyen Besinler!

2-MARGARİN

7/24 ulaşabildiğimiz ve her markette satılan bir yiyecek olan margarin çeşitli tatlılarda ve yemeklerde kullanılıyor. Margarin çeşitli yağlar ve su ile oluşturulan bir karışımdır.

Üretimi sırasında yağların yapısına hidrojen katılarak doymuş yağlar elde edilir ve bu sayede yağ katılaşır. Ancak doymuş yağların vücudumuza birden fazla zararı vardır. İlk olarak kolesterolün belirtisi olarak bilinir. Onun haricinde çeşitli kalp ve damar hastalıklarına ve kilo alımına sebep olur. Katı yağlar yerine sıvı yağları tercih edilmelidir.

3-MAYONEZ

Kahvaltıda, akşam yemeğinde, aperatif atıştırmalarımızda tüketebildiğimiz yiyecek mayonez yumurta sarısı, şeker, yağ, sirke, mısır nişastası ve birçok katkı maddesi içeren bir yiyecektir. Tadının bu kadar güzel olmasının yanı sıra içerdiği nişasta ve çok fazla yağ sebebiyle vücudunuza fazlasıyla zararı vardır.

Mayonez tüketmek kalp ve damar hastalıklarına, organların yağlanmasına ve kilo almanıza sebep olur. Mayonezi çok seviyor ve yine de tüketmek istiyorsanız olabildiğince az tüketmelisiniz. Ya da evde birkaç küçük malzemeyle kendi mayonezinizi yapabilirsiniz.

4-SALAM, SUCUK VE SOSİS

Salam, sucuk ve sosis işlenmiş et grubuna girer. Maalesef ki bu besinler üretilirken hayvanların tüketilmeyen deri, kıkırdak ve gaga gibi kısımları kullanılıyor. Bozulmaması ve şeklini koruması için de çeşitli katkı maddeleri ve baharatlar ekleniyor.

Hatta eklenen bazı maddeler bağımlılığa da sebep oluyor. Bu işlenmiş etler bağırsak kanserinden kolon kanserine hipertansiyondan kalp ve damar rahatsızlıklarına kadar çok fazla hastalığa sebep oluyor.

5-ŞEKER

Hayatımızın olmazsa olmazı 3 beyazdan biri olan şeker, büyük ölçüde şeker kamışından ve şeker pancarından üretilmektedir. Esmer şeker, beyaz şeker, pudra şekeri gibi çeşitleri vardır. En zararlısı beyaz şekerdir.

Enerji kaynağı olan bu besinin yararının 10 katı kadar da zararı vardır. Şu şekilde sıralarsak: diyabeti tetikler, kilo alımına ve obeziteye sebep olur, sivilce gibi cilt sorunlarına yol açar, kan şekerinin düşmesine neden olur, karaciğer yağlanması ve kanser riskini de arttırır. Şeker ihtiyacınızı meyve, bal, tarçın ve vanilya doğal şeker içeren besinlerden alırsanız bu riskleri en aza indirmiş olacaksınız.

Sağlığa en zararlı yiyecekler hakkında bilgi mi topluyorsun? Kalp rahatsızlıklarını, karaciğer rahatsızlıklarına, damar tıkanması, damar yağlanması

6-HAMUR İŞİ ve PASTANE ÜRÜNLERİ

Çeşitli davetlerin, kutlamaların vazgeçilmezi olan hamur işi besinler içerdikleri şeker, yağ ve rafine karbonhidrat yüzünden dünyanın en zararlı 7 yiyeceği listesine giriyor. İstenmeyen kiloların alınmasına, bilişsel yeteneklerin azalmasına, tansiyon, anksiyete ve depresyon gibi bir çok hastalığa sebebiyet veriyor.

Sabahlarınızın vazgeçilmezi poğaça ve simitleri artık bir kenara bırakıp sağlınızın farkına varmalısınız.

7-CİPS

Bu listenin olmazsa olmazlarından biri de cipstir. Daha çok küçük çocukların daha sonra yetişkinlerin ürettiği bir yiyecektir. Çıtır çıtır gelen tadı mest etse de aslında yağdan ibaret bir besindir.

Patates kızartmasında belirttiğimiz gibi cips de büyük oranda akrilamid içeriyor. Bu da kansere yol açıyor. Sinir sistemimizi bozuyor hatta kalıtsal hasara bile yol açabiliyor. Daha sayamadığımız birçok hastalığa sebep oluyor.

Sağlığa en zararlı yiyecekler hakkında bilgi mi topluyorsun? Kalp rahatsızlıklarını, karaciğer rahatsızlıklarına etki eden yiyecekler neler?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Kaçırılmayacak bir yapıt: Pieces Of A Woman

Sonraki Yazı

Twitch izleyici rekoru TheGrefg tarafından 2.3 milyon izlenerek kırıldı!

İlgili Yazılar
Daha Fazla Oku

Favicovir yan etkileri nelerdir?

Covid-19 tedavisinde kullanılan Favicovir ilacı tehlikeli mi? Favicovir yan etkileri neler? Favicovir ilacı nasıl kullanılmalı? Bu gibi sorulara…
Daha Fazla Oku

Trigliserid nasıl düşer?

İyi ve kötü kolesterol, Doymuş ve doymamış yağ… Bazen kalp hastalığı hikayesindeki tüm şişman oyuncuları takip etmek için…