Kapat

Diş ağrısına ne iyi gelir?

Anasayfa
Sağlık Diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş ağrısı en sıkıntılı durumlardan biridir. Özellikle gece dişçilere ulaşılamayacak vakitlerde ağrımaya başlayan diş en büyük çilelerden biridir. Böyle durumlarda neler yapmanız gerektiğini sizler için derledik.

Diş ağrısı sıkıntısı her insanın başına gelen bir durumdur. Ancak dişçiye ulaşılamayacak gece vakitlerinde ağrıyan diş en korkulu rüyadır. Çektiğiniz ağrı ile birlikte gece uyumak işkenceye dönüşüyor, dişçiye gitmek için sabahlar olmuyor… Hal böyle iken en azından geceyi bir nebze olsun dişinizin ağrısından uzakta, rahatça uyuyabilmeniz için birkaç taktiği sizlerle paylaşmak istedik.

1. Karanfil yağı

Karanfil yağı, ağrı ve şişliği geçici olarak azaltmak için kullanılabilir. Bu ev yapımı ağrı kesici ilacı için karanfil yağına bir pamuk topu batırın ve birkaç damla emdirin. Pamuk topunu nazikçe dişinizin ve diş etinizin ağrılı bölgesine sürtün.

2. Tuzlu Su

Dişiniz ağrıyorsa ve diş etleriniz şişmişse, ağzınızı ılık, tuzlu suyla yıkamak biraz rahatlama sağlayabilir. Bir bardak ılık suya birkaç çay kaşığı tuz ekleyin. Karışımı ağzınızın etrafında gezdirin ve sonra tükürün.

3. Soğuk Kompres

Dişinizin ağrısı şişkinlikle ilişkiliyse, yanağınızın dışına (20 dakikada bir 20 dakika aralıklarla) soğuk bir kompres tutmak biraz rahatlama sağlayabilir.

4. Sarımsak

Ağrıyan dişinizin üstüne koyun. Sarımsak bakterileri yok edici özelliğinden dolayı ağrıyı hafifletecektir.

5. Zerdeçal

Zerdeçalı su ile karıştırıp macun kıvamına getirin. Ağrıyan dişin üstüne uygulayın. Antiseptik özelliği sayesinde ağrı gidermede yardımcı olacaktır.

6. Çörek Otu

Uyuşturma etkisi yoktur ancak ağrıya neden olan etkeni ortadan kaldırma da yardımcı olur. Ağrı bu sayede azalır.

7. Son Çare: Ağrı Kesici ve Antibiyotik

Ağrı daha fazlalaşıp şiddetlenirse, bu iltihaplanmanın göstergesidir. Doktora başvurup antibiyotik almak gerekir. Doktor önerisi ile tedaviye başlamalısınız. Ağrı hafif ise bazı ağrı kesici ilaçlar alıp ağrıyı kesebilirsiniz.

0 0 1 0 1 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir