Corona Virüsü nedir? Wuhan şehri neden karantinaya alındı?

Corona Virüsü git gide yayılmaya devam ediyor. Peki bu Corona Virüsü nedir? Wuhan şehrini karantinaya alan bu virüs nasıl yayıldı, ne gibi sonuçlar doğurdu?

Corona Virüsü, Dünya gündemine oturdu. Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve şehri karantinaya aldıran bu virüs, şu ana kadar 17 kişinin ölümüne sebep oldu. Virüse yakalananların sayısı ise yaklaşık 500 kişiyi bulmuş durumda. Bundan kaynaklı virüsün yayıldığı yer olan Wuhan şehri karantinaya alınmış olup şehre giriş ve çıkışlara izin verilmemektedir.

25 Ocak’ta Çin’in yeni yılı kutlamaları için 1,5 milyar kişinin diğer ülkelerden turist olarak gelmesi beklenirken bu virüsle birlikte insanların fikirleri caymaya başladı.

Peki Çin’in Wuhan şehrini karantinaya alan Corona Virüsü nedir? Bu virüs nasıl bulaşır?

1. Bu virüs öncelikle hayvanlardan ortaya çıkar, hayvanlardan insana geçer. Gerek temas ve hayvan etiyle yayılma gösterir.

2. Bu virüs hafif ve orta dereceli üst yolunum enfeksiyonu bulguları içeriyor. Ateş, öksürük, baş ağrısı gibi normal hastalık bulguları belirtileridir, hafife alınmamalıdır.

3. Karın ağrısı, kusma ve ishal virüsün ilerlediğinin göstergesidir.

4. Virüsün tedavisi bulunmamaktadır. İlaç tedavileri virüse karşı gelememiştir, bu konuda gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

5. Virüsün bulaşma ve yayılma süresi 15 gün bulmaktadır. Virüs, nefes darlığı yaşatmaktadır.

6. Corona Virüsünün ölümcül olmayanları da bulunmaktadır ancak hastalığın teşhisinde Corona’nın türleri olan MERS ve SARS’a yakalananların sonu maalesef ölüm olmaktadır.

7. Şu anlık ülkemizde virüsle ilgili bir gelişme yok ancak virüse yakalandığını bilmeden ülkemize gelen turistlerden veya Çin’e gidip gelmiş yerli insanlarımızdan virüs yayılabilir. Umarız bu durumu yaşamayız…

Corona Virüsü, ülkemize sıçrar mı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Karadeniz'de gezilecek yerler

Sonraki Yazı

Yüz Yogası nedir ve nasıl yapılır?

İlgili Yazılar